BQB wrote:Hmm... ale to wolniejsze przyspieszanie i chamowanie, to moglo by byc wtedy gdyby wystepowaly jakies dodatkowe sily - np. tarcie, grawitacja, a w kosmosie tego nie ma.
Jesteś pewny, że nie ma grawitacji ?
Popatrzmy na najbliższe nam otoczenie... Księżyc krąży ? Krąży bo go grawitacyjnie Ziemia trzyma... Ziemia krąży ? Krąży bo ją Słońce ma w swoim zasięgu... Pluton krąży... jasne... Słońce krąży ? Pewnie, że tak, bo ją Droga Mleczna grawitacyjnie trzyma...
Kurde... jak nic na jakieś 100 000 lat świetlnych nawet nie ma co marzyć o brakuj jakichkolwiek sił grawitacyjnych.
To po pierwsze...
Do hamowania w kosmosie potrzeba dwóch rzeczy - mieć czym zahamować i wiedzieć jak skierować to czym się hamuje. Do hamowania się używa dokładnie tego samego co do przyśpieszania - ENERGII. Forma jaką posiada używana energia jest uzależniona jedynie od dostępnej nam technologii. Obecnie najwydajniesze silniki kosmiczne to jonowce.
To po drugie...
Wolniejsze/szybsze hamowanie przyspieszanie jest jedynie uzależnione od dostępnej energii. Używane przez nas źródło energii może być zarówno wewnętrzne np. silnik rakiety na paliwo chemiczne, silnik jonowy, reaktor atomowy itp. lub też może być zewnętrzne np. wiatr słoneczny, lasery, grawitacja. Obecnie do nadawania wielkich prędkości w tym również tych pozwalających na opuszczenie Układu Słonecznego, używa się źródeł zewnętrznych. Mianowicie tak się układa trajektorię lotu by do maksimum wykorzystać przyspieszanie w polach grawitacyjnych planet np. Wenus.
To po trzecie.
Na koniec by zahamować w sytuacji gdy układ odniesienia w którym się znajdujemy jest pozbawiony tarcia lub, gdy siły grawitacji są zbyt słabe należy użyć siły o wektrze przeciwnie skierowanym w stosunku do wektora siły którgo użyliśmy w celu przyśpieszenia.
Czas hamowania i przyśpieszania jest tak samo zależny od energii jak i od masy jaką mamy do zahamowania/przyśpieszenia. Im mniejsza masa tym mnieją energię musimy spożytkować.
Dormio
PS I
Nie uczą tego w szkole na fizyce ? Do podręczników i poduczyć się, a nie opowiadać głupoty...
PS II
Zainteresowanym odległościami oraz budową Wszechświatu polecam gorąco link:
http://wszechswiat.astrowww.pl/
PS III
1 rok świetlny to wg moich obliczeń odległość 9435065550596km