Fallout 4

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Fallout 4

Post by ergo » Wed, 11. Nov 15, 09:06

Czy ktoś już gral w ten post-apokaliptyczny mod do skyrim'a ? oceny graczy na metacritic jak na razie są baaaardzo słabe ...

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Thu, 12. Nov 15, 12:24

"baaaardzo słabe ..." oceny to miał Rebirth, tutaj jest bliżej średniej. Z resztą nie rajcowałbym się opiniami graczy na metacritic, gdyż ta została juz dawno zdominowana przez trolli, którzy hejtują z zasady każdy głośny tytuł.

Nie mniej jednak narzekania są w większości na sprawy techniczne. Są pozytywy i niemal drugie tyle wątpliwości. Sama gra jest jakaś siermiężna, jest też fatalnie zaprojektowany interfejs. Falloutowi 4 czegoś ewidentnie brakuje. Znów cała nadzieja w naprawieniu gry przez społeczność moderską.

Mimo to sam gameplay papy z dachu też nie zrywa. Questy i fabuła jakieś nudne. Gracz niczym też żul z wózkiem zbiera każdy grat i śmieć, by przy stole zmajstrować byle co, cokolwiek ważne by było. Nie do końca podoba mnie się kierunek jaki obrała Bethesda z nową grą.
Mamy tu bardziej do czynienia z przesunięcie gry w kierunku rozwałki i sandboxu niż falloutowego roleplayingu. Większych dialogów i głębszych rozmów też nie uświadczymy. Ot po 2-3 linijki z kążdą postacią. Tutaj gracz jest raczej zachęcany do robienia wszystkiego, oprócz zadań wynikając tych w z głównego wątku. Twórcom też chyba za bardzo odcisnęł się dodatek Heathfire do Skyrima, gdyż serwują nam praktycznie to samo i na większą skalę. Ponadto już na samym starcie dostajemy mitycznego "power armora", co moim zdaniem jest jakimś absurdem. Od czasów F1 do NV ta zbroja była czymś co znajdujemy pod koniec gry, w bardzo zaawansowanej fazie fabuły. A tutaj...

Wiele kontrowersji wzbudziło też wywalenie zdolności postaci i zastąpienie ich perkami rodem ze Skyrima. Rozumiem, że w następnym Falloucie wywali się SPECIAL i zastąpi trzema współczynnikami na modłę Skyrim.

Serio, nie podoba mi się to w którą stronę ta gra poszła! Uczynienie z niej jakiegoś nadmiernego sandboxu i rozwałki. Również ta emanacja "klimatem" zaczyna przybierać wręcz karykaturalne formy!!! Dosłownie wszystko wygląda jak jakiś komiks sprzed ponad 60 lat, gdzie Fallout 4 stara się być bardziej falloutowy niż sam Fallout.

Oryginalny Fallout taki nie był. Serio, jeśli ktoś chce "nowego" Fallouta w erpegowym, to niechaj sięgnie po dzieło Briana Fargo nota bene twórcy oryginalnego Fallouty, czyli Wastelands 2. Ewentualnie świetną opcją jest też Fallout 2 z kapitalnym modem Restoration Project czy niedościgniony jeśli chodzi o trójwymiarowego Fallouta - New Vegas, który oferuje mnóstwo DLC i sporo ciekawych modów. Serio NV to było coś naprawdę dobrego, gdzie zachowano balans między tym co tygrysy lubią najbardziej, a tym co niosły za sobą dotychczasowe części gry.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Tue, 24. Nov 15, 22:08

Wow, aleś wysmarował mega wypasioną reckę :P.

Nie grałem jeszcze, ale już filmiki z gejmpleja mnie się też średnio podobają, nie chwyciły mnie za serce, nie wywołały palpitacji, a tego się spodziewałem. Za mało takiego nowego bajeru, za dużo tego co już było. Byłem mocno znudzony po którymś razie w Fallout3, a tu mam jakby to samo w lekko zmienionej formie, trochę lepsza grafika (i poprzeczka wymagań w górę) ale nie aż tak mega, nie oszukujmy się. To wygląda jak mega mod do F3, a może jak piszesz, do Skyrima.... Jest klimat starego fallouta, kilkadziesiąt broni, rozmazywanie przeciwników, jakieś zbroje, w które wchodzimy jak z Dystryktu9, ale reszta. Nie wiem czy gra mi przypasuje na tyle, żeby ją kupić jak już stanieje do rozsądnego poziomu, zobaczymy...
Starzejemy się poza tym, mamy coraz większe wymagania, coraz więcej widzieliśmy i więcej żeśmy doświadczyli, więc coraz mniej nas zaskakuje :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Thu, 26. Nov 15, 20:54

Sauron11 wrote:Wow, aleś wysmarował mega wypasioną reckę :P.
To wygląda jak mega mod do F3, a może jak piszesz, do Skyrima.... Jest klimat starego fallouta, kilkadziesiąt broni, rozmazywanie przeciwników, jakieś zbroje, w które wchodzimy jak z Dystryktu9:).
I tak to wygląda. W sferze dialogowo-questowej to w porównaniu z New Vegas to jest bieda. Większość side-questów przypomina te tzw. radiant questy (przynieś, podaj, ubij) ze Skyrima, ale tutaj Skyrim wypada lepiej. W NV widzieliśmy co nasz bohater, mówi, czesto odpowiednia ścieżka dialogowa dawała nam zupełnie inny obrót spraw, a oprócz tego mogliśmy wpłtywać na nie naszym skillem, gdzie w czasie dialogów pojawiało się że np. potrzebujemy 65 medycyny czy 55 retoryki. W F4 nie ma jż punktów skilla. Gra wygląda ładnie, jest żywsza kolorystycznie w por. do F3 czy NV. Jak ktoś chce sobie pobiegać i trochę postrzelać to czemu nie, ale jak oczekujesz jakiś głębszego zaangażowania w fabule to raczej kiepsko.

Polecam obejrzeć te materiały z tvgry. Merytorycznie. Ciesze się, że są jeszcze ludzie z redakcji pism czy stron którzy krytycznym okiem potrafią właściwie ocenić grę.

Jak dialogi pogrążyły Fallouta 4
https://www.youtube.com/watch?v=22Tcfb_4F-k

Krytycznie o Fallout 4 - co zepsuła Bethesda?
https://www.youtube.com/watch?v=4fdptDUQOwA

Jak sobie przypomnę te achy i ochy z widowni przez wynajętych klakierów na wielkim pokazie F4 podczas targów E3 to śmiać mi się chce :D

Ja obecnie znalazłem czas na zainstalowanie modów do New Vegas by mieć grę trudniejszą z nastawieniem na klimaty surivalowe. Przy pierwszym podejściu gdzieś w 2011 gry nie skończyłem, bo moja postać stała sie za potężna i bylem w stanie wykastrowac szpona smierci w try miga za pomoca brzytwy. W dodtaku nie ruszyłem żadnego z dodatków.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sun, 6. Dec 15, 21:53

Właśnie oczekuję po tej gierce głębszej fabuły w postapokaliptycznej rzeczywistości. Samo bieganie i strzelanie mnie nie rajcuje, jest tego od pipy w innych grach...
Wspominam jeden z dodatków do Fallouta3, Operację Anchorage, która właśnie przez swoją strzelankowość była nudna jak flaki z olejem, w odróżnieniu od pozostałych dodatków, dużo ciekawiej sfabularyzowanych (może poza Mothershipem Zeta, który był nieco na siłę wepchnięty moim zdaniem, udostępniając mega wypasione bronie nie z tej ziemi, do użycia także poza Zetą).
W tej chwili wciągnie mnie najbardziej ciekawa fabuła, szkoda, że nie ma tej głębi...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 9. Dec 15, 08:48

A'propo hejtu, o którym wspomniałeś, na Metacritic ta gra ma 84/5.4 punktu od odpowiednio krytyków/graczy. Zastanawia mnie, na ile pozytywne opinie krytyków są podyktowane lizidupstwem twórców gier, a na ile gracze są faktycznie trollami w tym zakresie. Pewnie można by oba wyniki uśrednić do 69 pkt i to byłoby faktyczną oceną całej społeczności :).

Z drugiej strony... opinii krytyków jest zwykle niewiele, kilkanaście, i to się wydaje być dość zamknięte grono, podczas gdy graczy wystawiających opinie na podstawie własnych oczekiwań jest dużo dużo więcej. Przykładowo dla długo wyczekiwanej i obiecującej sporo dobrego Star Wars Battlefront opinie są bardzo kiepskie, 71 critics / 3,5 user score. Nie wydaje się, a by w tym przypadku gra była trollowana dla zasady, bo naprawdę wiele osób czekało na przebój na miarę nowego Wieśka, a doczekało się mulistej płycizny w pięknej i melodyjnej otoczce. Te oceny są jak najbardziej zasłużone moim zdaniem. Choć w grę nie grałem, oglądałem dużo filmów, trailery i samą grę graczy w różnych stylach i to faktycznie jest beznadziejnie zbalansowany płytki shooter na parę wieczorów. Frustrujący jeśli idzie o szczegóły.
Też czekałem na tą grę, jestem zawiedziony i mogę podpisać się pod tym wynikiem 3,5. A przecież nie hejtuję gry dla zasady, chciałem ja zdobyć jako kolejną po SWTOR w fantastycznym klimacie gwiezdnych wojen...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Fri, 11. Dec 15, 00:05

Sauron, im wieksze oczekiwania tym wieksze rozczarowanie , bo poziom emocji zwiazanych z danym tematem jest wyzszy.

To jakby szef powiedział Ci że świetnie pracujesz i obiecał na koniec roku "solidną podwyżkę", miałbyś oczekiwanie że bedzie to z 10-20% a koniec końców wręczył by ci z duma aneks na ekstra 50pln miesięcznie - z jednej strony fajnie że podwyżka, ale czułbyś się jakby ktoś ci dał w mordę :)

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 11. Dec 15, 20:28

Co do podwyżki, to pracując w korporacji faktycznie miałem co roku podwyżkę o 100 zł/miesiąc, więc wiedziałem z góry czego oczekiwać... A dostawałem ją właśnie bo dobrze pracuję :) .

Bardziej motywująca była 13-ta pensja jako roczna premia :roll: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”