ARMA 3 czy BF4

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

ARMA 3 czy BF4

Post by Sauron11 » Thu, 2. Jan 14, 09:01

Zastanawiam się nad kolejną symulacją pola walki i pod uwage biorę ARMA 3 i nowego Battlefielda4. Z tego co widziałem, ten pierwszy jest chyba "nudniejszy" w sensie ilości wystrzelonych pocisków na godzinę, ale bardziej realistyczny i grafika nie jest za bogata, a BF4 to znów feeria barw i kolorów ale pewnie rzeźnia jak poprzednia część...
Na YouTube oglądałem ok godzinny filmik Moskita o ARMA3, w którym przez większość czasu koledzy ogarniali się na mapie, gadali, jeździli pojazdami pomiędzy punktami, spacerowali po raczej płaskim i odkrytym terenie, a samej akcji (strzelania) tyle co kot napłakał. Zresztą to takie dziwne, że przez prawie godzinę szuka się przeciwnika po to, by chwilę potem w parę sekund stracić życie bez możliwości respawnu ;). ARMA to ponoć ideowy następna Operation Flashpoint - grałem onegdaj i nie bardzo mi podpadł właśnie przez tą opcję bardzo długiej skradanki, potem nagłej i niespodziewanej śmierci od jakiejś zbłąkanej kuli i konieczności zaczynania misji od zera. W ARMA3 z kolei podoba mi się rozbudowana taktyka, dowodzenie oddziałem. Ale czy ARMA3 jest inna niż OF?

Poszukuję czegoś pomiędzy prostą i efektowną single playerową strzelaniną BF3/BF4 i symulatorem żołnierza. Tzn. strzelanie z mocniej zaakcentowaną taktyką i współdziałaniem żołnierzy w zespole. Do jakich graczy jest skierowana ARMA3?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Re: ARMA 3 czy BF4

Post by Sorkvild » Thu, 2. Jan 14, 10:46

Sauron11 wrote:Zastanawiam się nad kolejną symulacją pola walki i pod uwage biorę ARMA 3 i nowego Battlefielda4. Z tego co widziałem, ten pierwszy jest chyba "nudniejszy" w sensie ilości wystrzelonych pocisków na godzinę, ale bardziej realistyczny i grafika nie jest za bogata, a BF4 to znów feeria barw i kolorów ale pewnie rzeźnia jak poprzednia część...
Na YouTube oglądałem ok godzinny filmik Moskita o ARMA3, w którym przez większość czasu koledzy ogarniali się na mapie, gadali, jeździli pojazdami pomiędzy punktami, spacerowali po raczej płaskim i odkrytym terenie, a samej akcji (strzelania) tyle co kot napłakał. Zresztą to takie dziwne, że przez prawie godzinę szuka się przeciwnika po to, by chwilę potem w parę sekund stracić życie bez możliwości respawnu ;). ARMA to ponoć ideowy następna Operation Flashpoint - grałem onegdaj i nie bardzo mi podpadł właśnie przez tą opcję bardzo długiej skradanki, potem nagłej i niespodziewanej śmierci od jakiejś zbłąkanej kuli i konieczności zaczynania misji od zera. W ARMA3 z kolei podoba mi się rozbudowana taktyka, dowodzenie oddziałem. Ale czy ARMA3 jest inna niż OF?

Poszukuję czegoś pomiędzy prostą i efektowną single playerową strzelaniną BF3/BF4 i symulatorem żołnierza. Tzn. strzelanie z mocniej zaakcentowaną taktyką i współdziałaniem żołnierzy w zespole. Do jakich graczy jest skierowana ARMA3?
Z takim nastawieniem na niewymagająca "striełkę" to BF4 lub jeszcze lepiej - Modern Warfare.

Coz jako weteran serii moge powiedziec...Symulacja pola walki, realizm, wspolpraca - TYLKO Arma w trybie COOP. Tu nie ma biegania jak osiol i zamiatania seriami i nabijanie jakis durnych acziwmentow. Jest taktyka i egzekucja planu wedle zasad. Wrazenia z gry mocne i na dlugo w pamieci zostaja pamietne akcje.
Raz z kumplem siedzialem przy piwie w barze, zaczal opowiadac jakies momenty coopa z Afganistanu, a jacys ludzie siedzacy obok do ktorych uszu cos docieralo - czy twoj kolega byl na misji? Haha :D

Sporo info i ludzi do gry znajdziesz na polskich forach armagame.pl i armacenter.pl. Kanal yt ekipy armacenter (silne zorientowanie na mil-sim) na ktorym zamieszczaja gameplaye z coopow i instruktarze /user/ARMA2ACPLCSC

Ja osobiscie najmilej wspominam kilkugodzinne coopy, spedzone w Wietnamie :) Gdzie realizacja zadania trawala 3 godziny i pomimo druzynowej komunikacji i znajomosci - czesto konczyla sie fiaskiem lub smiercia kogos z druzyny z uwagi na paskudne pulapki vietkongu. Ot taki urok wietnamu.

O Arma3 sie nie wypowiem, bo malo znam temat. Jedynie co, to jest lepsza optymalizacja silnika. Nie mniej jednak 'srodziemnomorski' klimat i futurystyczne uzbrojenie mi nie siedzi. Preferuje Arma2 oraz od czasu do czasu jakis coop lub zabawa w edytorze w starenkie OFP.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Thu, 2. Jan 14, 15:07

Nastawienie jest na coś pośrodku, bo niewymagające striełki w rodzaju BF3 troszkę się znudziły. W BF3 dołączyłem do plutonu, całkiem fajni ludzie, ale większość czasu naparzali się w Team DM na mapie Kanały, co mnie dobijało, bo chciałem grać zespołowo ale taktycznie, planowo, a mało kto tak chciał. Dlatego zainteresowałem się tematem ARMA :). Z kolei jak oglądałem filmik Moskita, kilkanaście minut członkowie zespołu umawiali się kto ma wsiąść do jakiego pojazdu i na jakie miejsce, jakie wybrać uzbrojenie, w międzyczasie komuś pomyliły się klawisze i rzucił granat, rozwalił koła 2 jeepów i zostały im 2 na misję + czołg, którym nikt nie potrafił kierować. Ogólnie zanim akcja się zaczęła minęło kupę czasu w zasadzie na niczym ;). Potem zaczęła się podróż do punktu docelowego, strasznie dłuugo trwało zanim dotarli do celu, w międzyczasie pojechali w złą stronę, bo ktoś pomylił mapę. W sumie fajne to musi być jak jest zgrana paczka znajomych, ale z nieznajomymi chyba bym tak nie wytrzymał bez przekleństw... Za to podobało mi się jak w innym filmiku inny zespół używał świetnie pomyślanych komend głosowych, ale oni wyglądali na profesjonalistów w tej grze, nowi pewnie nie mają szans na dołączenie do zgranego zespołu?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Thu, 2. Jan 14, 19:08

Czasem mozna trafic na ogarnietych ludzi dolaczajac do losowego coopa w wyszukiwarce gry, a czasem mozna trafic na kompletnych trolli.
Najlepiej gra sie jednak z wlasnymi znajomymi oraz ludzmi z dedykowanych for internetowych. Mimo to zanim zaczniesz szukac kompanow w sieci pograj solo, by nauczyc sie wszystkiego. Coop to wymaga pewnej dyscypliny i kultury.
Arma 2 oferuje bardzo dobre kampanie i szereg pojedynczych misji, nie wspomne o calej masie wysmienitych dodatkow, misji i kampanii stworzonych przez spolecznosc. Pozatym jest to tez jedna z niewielu gier, gdzie spolecznosc jest zasilania przez calkiem spore grono ludzi zwiazanych z wojskiem.
Na forum udziela sie tez wielu z nich, nie wspominajac o tym ze Arma jest wykorzystywana przez sily wojskowe jako symulator wielu aspektow pola walki (lacznosc, logistyka, komunikacja, dzialania operacyjne). Sim nazywa sie VBS i jest to mocno zmodyfikowana i rozszerzona wersja gry, dostepna jedynie dla pewnych podmiotow. Aczkolwiek cywilne modyfikacje dostepne na forum urywaja dupe :)

W tej chwili z braku miejsca na dysku mam zainstalowane jedynie Arma 2 Free (darmowa okrojona wersja Army 2 http://www.arma2.com/arma-2/free.html) i co jakis czas grywam w sandboxowe misje zombie bazujace na podstawowych zasobach gry. Na razie gram w co innego, ale kiedys mozemy sie zgadac na wspolna sesje.

Otworz to Steamem, Arma 2 Free do obadania.
steam://install/107400
http://www.arma2.com/arma-2/free.html tu pisze co jest wyciete

Nie mniej jednak obecnie II mozna szarpnac w promocji ze wszystkimi dodatkami za cene poniez 10 euro, a gra jest tego warta. Singielek dostarczy ci na poczatek sporo wrazen ;)

Ze stron o armie polecam jeszcze armaholic.com oraz oficjalne fora forums.bistudio.com bedace kopalnia zasobow i centrum spolecznosci.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 3. Jan 14, 12:11

Poczytałem troszkę na forach, trafiłem na parę fajnych wpisów... dopiero co zmobilizowani amerykańscy chłopcy poszukujący miejsca w zdyscyplinowanym zespole do instruktażu jak to jest na polu walki, jeśli to prawda, co piszą, a nie zgrywy, to faktycznie gra musi być mocno realistyczna :).
Ale ARMA2 jednak odpuszczę, jeśli już tak długo jest na rynku, to pewnie większość graczy doszła do zawodowstwa i ciężko będzie takiemu noobowi jak ja, dołączyć do sensownej grupy. Raczej spróbuję wyrwać ARMA3 w jakiejś dobrej cenie, jest chyba od niedawna. Inny problem to czas, jak widzę po filmach, gra jest strasznie czasożerna i wymaga sporej cierpliwości w stosunku do towarzyszy. No i muszę się jeszcze zastanowić przed zakupem, czy mi nie brak samodyscypliny by słuchać i się bezdyskusyjnie stosować do poleceń przełożonych, szczególnie gdy mam wg ich woli iść na pewną śmierć :roll: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Fri, 3. Jan 14, 16:43

Ale ARMA2 jednak odpuszczę, jeśli już tak długo jest na rynku, to pewnie większość graczy doszła do zawodowstwa i ciężko będzie takiemu noobowi jak ja, dołączyć do sensownej grupy
Zle ci sie wydaje. Pozatym II jest lepiej dopracowana, lata developingu zrobily swoje.
No i muszę się jeszcze zastanowić przed zakupem, czy mi nie brak samodyscypliny by słuchać i się bezdyskusyjnie stosować do poleceń przełożonych, szczególnie gdy mam wg ich woli iść na pewną śmierć
A co w tym dziwnego? Jezeli podczas zasadzki lider druzyny wydaje komende wstrzymac ogien i strzelac na moj rozkaz to robisz tak jak on zaleca, a nie wyrywasz sie z do przodu psujac cala akcje i ginac jak leszcz. Nic tez nie spoi na przeszkodzie by samemu dowodzic/
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sun, 16. Mar 14, 14:43

Wyjaśnij jak to jest z grafiką w Arma2 Free.
Napisane, że brak grafiki HD, a na screenach obraz nędzy i rozpaczy (jak na AD2014). Faktycznie tekstury są tak rozmazane na budynkach i pojazdach?

Mimo że nie lubię tych free, ściągnąłem tą free wersję, jak będzie oki, może kupię tą płatną...

Edit: nom, nie jest za dobrze, wszystko w grafice ustawiłem na max, full hd i nadal jest kiepsko, tzn. jak na dzisiejsze standardy grafika jest brzydka jeśli patrzeć z bliska. Z daleka, albo np. podczas pilotażu latadeł (swoją drogą po tej grze widzę jak dawno nie latałem śmigłowcem), tak to nie przeszkadza. Jednak do trójki graficznie dwójce free daleko...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”