Przerwy w graniu

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Przerwy w graniu

Post by SourVenom » Fri, 26. Jul 13, 09:44

Wiem że dla weteranów to co napiszę to czysta profanacja - jeśli nie chcesz dostać zawału to pomiń ten tekst.

Na dłuższą metę x3 potrafi być nużące - przytłaczająca ilość danych do przyswojenia, złożoność rozgrywki a czasem nawet jej tempo. Niektórzy nie mogą znieść że zostawiono ich samych sobie w ogromnym kosmosie i poddają się od razu, inni przebijają się przez trudne początki i pozostają w uniwersum x długi czas ale chyba każdemu prędzej czy później zdarza się na jakiś czas chcieć odpocząć. W związku z tym pytanie - czy, jak długie i na co robicie przerwy od grania w X ?

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Fri, 26. Jul 13, 12:26

Jesli chodzi o mnie to nie ma reguly. Chyba najwiecej czasu spedzilem grajac w Reuniona z modem X-Tended i bylo to prare lat temu, gra praktycznie nie schodzila z oltarza przez grubo ponad rok. Pomijajac inne - pozagrowe jakze istotne czynniki na ktore mamy mniejszy lub wiekszy wplyw, tempo gry predzej czy pozniej osiada. U mnie najczesciej jest to spowodowane monotonia rozgrywki, gdzie przez jakis czas nic sie nie dzieje i gra polega na lataniu do stacji do stacjii mozolnie zwiekszajac konto by kupic jakis wduzy statek i pozniej znow to samo/zbieranie, aby go wyposazyc.
Dlatego od jakiegos czasu preferuje krotsze rozgrywki "na jednym zyciu", gdzie wszytsko rzucam na jedna szale probojac osiagnac jakis cel np. Kupic niszczyciela i przetrzec szlak przez xenonskie sektory (czy cos w tym rodzaju) i chwalebna smierc moze byc celem samym w sobie - zwlascza jesli gramy jako Split ;) Takich scenariuszy moze byc wiele i ograniczone sa tylko wyobraznia i krotkim 'story' jakie sobie ukladam zamulajac w biurze czy jedzac kanapke i pijac kawe na stacji benzynowej.
Podczas ostatniej gry w AP z modem XRM, moim celem bylo zniszczenie Argon One (tak wiem nie da sie go zniszczyc, ale przy zerowej energii unicestwilbym go skryptem ot co). Grajac jako paranidianski kapitan chcialem pomscic poleglych towarzyszy gromadzac flote by urzadzic rajd na Argon one, aczkolwiek gra nie zostala ukonczona poniewaz mialem skorumpowany sejw. Mimo to szlo dobrze. Potem 2-3 mce przerwy i siegnalem znow po TC z modem XTC, gre opisywalem na forum, ale musze rozpoczac nowe gre z uwagi na patch jaki doszedl do moda. Ot podbije sobie gotowke i odtworze flote jakbym zwyczjanie kontynuuowal gre.
Wedlug mniej najbardziej zniechecajaca w tej gre jest stagnacja oraz rutyna. Co mam na mysli, te same sektory, te same rutyny handlowe, zakup tych samych statkow, montaz tych samych kompleksow produkcyjnych etc etc. Nie cierpie tego i grajac na oryginalnej mapie predzej czy pozniej to mnie dopada. Dlatego proponuje dywersyfikacje rozgrywki stosujac role-playingowe scenariusze, optujac tym samym za skroceniem rozgrywki tam gdzie gra zwyczajnie sie konczy, gdzie zalozenie sceniariusza zostalo osiagniete.
Coz... cala serie X mam na Steamie i aktualnie pogrywam sobie z mniejszym badz wiekszym zaangazowaniem w mod XTC, ktory wnosi pewna odmiane i swiezosc, ktorej bylo trzeba by zerwac z rutyna znana z oryginalnej mapy. CO do przerw, najdluzej nie odpalalem gry chyba przez pol czy moze wiecej roku, a tak normalnie to miedzy grami robie sobie przerwy miesiac dwa, a moze trzy. Czy gram duzo - raczej nie, przecietnie 15-20h per 2tyg. Mimo to ta gra ma cos w sobie, gdzie pomimo pewnych wad i ograniczen czesto wraca sie do niej. Odrebna sprawa jest takze pewien klimat wokol samej gry, ktory sprawia wiele powodow do dyskusji i spotkan na forach.
Czy Rebirth sprosta zadaniu odswiezenia formuly stanowiac swego rodzaju kamien milowy i czy gra bedzie rownie, a nawet bardziej zachecaja i bedzie sie chcialo do niej wracac tak czesto jak do X3? Mimo iz premiera juz jest blizej niz rok czy dwa temu, to na dzien dzisiejszy ciezko cokolwiek na ten temat powiedziec. Byc moze gra bedzie fajna, aczkolwiek na pewno sporo graczy wciaz zostanie przy starej i sprawdzonej formule znanej od czasow Xbtf.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Fri, 26. Jul 13, 12:41

Mnie chwilowo zabiło tworzenie bazy w nowo zakupionym sektorze - dwa dni non stop tachałem kopalnie tam i z powrotem. Doszedłem do wniosku ze odreaguje trochę przy RuneScape i potem kolejne 2 dni robienia bazy. Ja grałem 2 miesiące po czym miałem przeprowadzkę, i x3 wylądowało na pólce na 5-6 miesięcy. Teraz kontynuuję starego save'a i to raczej sie nie zmieni. Osobiście jakoś mi się nie widzi zaczynanie wszystkiego od początku po raz kolejny zwłaszcza że czas gry w statystykach to już ponad 20 dni.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 26. Jul 13, 23:45

Osobiście uważam się za pewnego rodzaju weterana iksów, jednak nie uważam tego co pisałeś za profanację - wręcz przeciwnie, zgadzam się, że iksy z czasem nużą, ba... można się całkiem do nich zniechęcić. Mnie się to udało i od paru już lat nie gram w X. Ostatnia próba powrotu do X3TC z modem XTM skończyła się niepowodzeniem - po 3-4 godzinach początkowych postanowiłem zakończyć by nigdy już do niej nie wracać ;).
Ale gdy zakupiłem DeusExaIW to mnie momentalnie wciągnęło i właśnie dziś skończyłem tą grę. Iksy są już pogrzebane, bo nic nowego nie są w stanie zaoferować. Nowe gry zaś, nieiksowe, stale oferują coś nowego, przykuwającego uwagę, tym bardziej, że zwykle jest to inny gatunek. Tym co najbardziej zniechęca do X jest właśnie opisywana monotonnia i nuda - zmiany są zbyt kosmetyczne, stare błędy powielane, nadal brak lądowania na planetach, dyskusje na temat gry teź albo podobne tematycznie albo powielane w nieskończoność, odsyłanie do FAQ coraz częstsze. Ileż można to ciągnąć w tym kształcie. W sumie dziwię się, że to forum nadal żyje :P .

Ale tak poważnie, w czasach tworzenia, wydawania i grania w X2 i X3 Reunion gra mnie nie nużyła, byłem w nią zapatrzony i nie dopadało mnie zniechęcenie. Ono pojawiło się dopiero gdy zaczęły się schody z forum vs Egosoft. Wtedy wszystko zaczęło się powoli sypać...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Sat, 27. Jul 13, 08:23

Większośc gier porzucam po ukończeniu kampanii - fakt robię wcześniej wszystkie zadania poboczne i co tylko się da. Jednak w X3 Tc nie ma tego typu rozterek bo właściwie to gracz sam wyznacza sobie cele i sądzę że właśnie z tego powodu od gry odbija się dużo nowych osób. Większość dzisiejszych gier nie każe myśleć tylko ma dostarczać jak największych emocji przez szybką rozgrywkę, dużo wydarzeń itd. W serii X tego niema - gracz jest wrzucany do własnego statku i na początku jet zdezorientowany, po czym jak gra się trochę rozwinie jej tempo przysiada co po pewnym czasie nuży. Ale nie tylko X3 tak ma - zdarzyło mi się robić przerwy także podczas gry w Obliviona. Aktualnie skończyłem fabułę i muszę czekać na nagrodę w postaci pancerza - i takiego save'a zostawiłem jakiś miesiąc temu, czeka na czas gdy zachce mi się znowu wejść do Cyrodiil.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sun, 28. Jul 13, 16:51

Co do Obliviona, to mam wrażenie, że nie lubi ona nowych wypasionych konfiguracji ;). Jak miałem 8800GT i 2-rdzeniowca to chodziła jak marzenie i nie było problemu z sejwami, problemy zaczęły się dopiero po rozpoczęciu gry od nowa z DLC Shivering Isles. Teraz natomiast po latach i na wypaśnym bądź co bądź sprzęcie dość szybko Obliviona dopadł sejwowy problem-nie-do-rozwiązania i gra została przerwana na amen :(.
Bardzo bym chciał kontynuować, bo wcześniej jeszcze nie nastawiałem się w Obku na mistrzostwo w alchemii, a także nie udało mi się zamknąć wszystkich wrót otchłani zanim przystąpiłem na dobre do zakończenia głównego wątku, a tym razem właśnie takie miałem nastawienie.
Mam nadzieję, że Ciebie problem korupcji w sejwach nie dopadnie...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Sun, 28. Jul 13, 20:31

Mnie już w ogóle nie ciądnie do X'ów - co było do odkrycia odkryłem, za mało innowacji - ostatnia gra z serii której poświeciłem więcej czasu to było x2, w x3 nie przeszedłem nawet fabuły , TC nawet nie dokończyłem 1 misji zwiadowczej :o

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Sun, 28. Jul 13, 22:09

Jeśli chodzi o Obliviona to właśnie przez zamykanie wrót otchłani musiałem sobie zrobić miesięczną przerwę. Przy pierwszych wrotach była reakcja typu "Łaaaaaaa ale bajer !", po czym zafascynowany chodziłem odkrywając otchłań. Po pewnym czasie gdzie bym nie poszedł tam były wrota i moja reakcja zmieniła się na "O matko... znowu te cholerne wrota - to chyba już setne" i po prostu wchodziłem przez bramę a następnie nie zważając na przeciwników szybko leciałem wyciągnąć kamień pieczęci żeby jak najszybciej wrócić do zwykłego wymiaru. Ale nie powiem - miło mi się wspomina Obliviona, może nawet w najbliższym czasie go znów uruchomię ... kto wie ...

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Mon, 29. Jul 13, 09:52

Ja sobie zrobilem mala przerwe od Skyrim, mam save gdzie mam 1-2 sekundy by uniknac smiertelnego ciosu. Dodam jeszcze, ze wczytywanie sejwa wydluzylo sie u mnie do ok 3 minut :/ Nie mniej jednak gre musze skonczyc mam tu na mysli glowna fabule i wazniejsze watki poboczne oraz wreszcie zabrac sie za Dawnguard i Dragonborn. Poki co gram w to zakupilem sobie na Steamie podczas niedawnej wyprz.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 29. Jul 13, 12:22

Mnie tak skyrim wciągnął, że przemielił i wypluł dopiero po 215 godzinach rozgrywki gdzie odkryłem wszystko co się dało, zrobiłem wszystkie misje jakie się dało i w ogóle wykoksiłem postać. Grałem tylko w podstawkę - a robiąc misje głównej fabuły na chwilę zboczyłem żeby zapisać się do gildii magów i wróciłem do fabuły 3 dni później. Skyrim to magia której do teraz nie ogarniam - potrafi tak wciągać ...

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 29. Jul 13, 22:07

Ładnie a do ilu godzin już dotrwałeś? :).
Mój licznik wskazuje 862 godziny w Skyrim i przerwy czasem robię, ale nadal gra wciąga jak odkurzacz. Czasem tylko po to wchodzę, żeby podziwiać piękno krainy i posłuchać fajnych dźwięków. Gra nie ma już większych tajemnic ale nadal przyciąga wielkością i magią. Czasem łapię się, że nawet przechodząc ja po raz bodaj trzeci natrafiam na jakby nowe miejsca, choć na pewno już je wcześniej odwiedziłem. Np. wczorajsza wizyta w Volthume i potyczka z Hevnoraakiem, zapomniany już rozdział wczoraj odżył na nowo :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 29. Jul 13, 23:35

Ja przechodzę gry po razie ... z małym wyjątkiem na Flatouta 2 i Flatouta Chaos & Destruction które przeszedłem po 3 razy. Tak jak napisałem przesiedziałem w Tamriel trochę ponad 200 godzin. Ale na horyzoncie już jawi się wiedźmin3 podobno wzorowany na Skyrimie więc jest na co czekać.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Tue, 30. Jul 13, 12:42

Mam nadzieję, że przed nowym wieśkiem będzie nowy Elder Scrolls, ale nie online...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 31. Jul 13, 20:02

Ktoś z Was nabrał się na numer z rosyjskim wybuchem jądrowym? :wink:
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Wed, 31. Jul 13, 21:43

Dziennie po kilka razy zagladam na wykop.pl, i wlasnie z tamtad dowiedzialem o jakiejs sciemie o rzekomym incydencie na wschodzie. Tymczasem na internetowych brukowcach typu onet czy wp to az wrzalo, pieknie podgrzali mialkie tytuly by ludzie klikali.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

bufi
Posts: 1340
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Wed, 31. Jul 13, 22:05

Sauron11 wrote:Ktoś z Was nabrał się na numer z rosyjskim wybuchem jądrowym? :wink:
Co? Gdzie? Kiedy?

ps. Nareszcie cos sie dzieje ;)

P.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Thu, 1. Aug 13, 00:19

Ooo ... widzę że nie ja jeden nie wiem o co chodzi...

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Thu, 1. Aug 13, 00:38

Pewnie czesc akcji medialnej majacej wsprzec promocje nowego Stalkera haha
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Thu, 8. Aug 13, 13:32

Mam przerwę w graniu już kilka dni, spowodowaną upałami, a jakże, a zamiast gier oglądam filmy online (grafika się tak nie grzeje). Wczoraj 3 - Igrzyska Śmierci, John Carter, Total Recall (remake) w Kinomaniaku (TV). Polecam :). Na dziś World War Z i może pierwszy sezon Star Trek Voyager :). Za oknem 37 st. w cieniu, na szczęście prognozy takie tylko na dziś...

Btw. klimaty z Total Recall bardzo zbliżone do DeusExa HR :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Thu, 8. Aug 13, 14:52

Ja oglądałem filmy podczas grania w X3 - pograłem trochę z rana, zjadłem obiad, obejrzałem film, po czym znów grałem. Fajna sprawa zważając na to, że od dłuższego czasu nie oglądałem nic poza Youtubem. A co do kinomaniaka to faktycznie dość fajny serwis, tylko teraz muszę czekać aż wyjdzie IronMan 3 w jakiejkolwiek lepszej jakości niz ta która dostępna jest obecnie - kinówka i w dodatku podzielona na 2 części.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”