Kilka wniosków z ankiety dla graczy w 2022 roku

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
Gregory
EGOSOFT
EGOSOFT
Posts: 627
Joined: Mon, 5. Aug 19, 06:17
x4

Kilka wniosków z ankiety dla graczy w 2022 roku

Post by Gregory » Mon, 28. Nov 22, 10:13

W lipcu zaprosiliśmy was do wzięcia udziału w nieco większej niż zwykle ankiecie dla graczy. Wielu uczestników chciało, abyśmy opublikowali wyniki tej ankiety. Tak też robimy, przynajmniej, jeśli chodzi o pytania związane z grą. Zamieszczamy również komentarz do niektórych wyników ankiety, aby nadać im lepszy kontekst.

Celem tego badania było uzyskanie szerokiego obrazu tego, jak widzicie X4 w obecnym stanie, co w grze lubicie, jakie widzicie problemy i tym podobne. Jej celem nie było zidentyfikowanie konkretnych potencjalnych zmian w X4 i umieszczenie ich na naszej krótkoterminowej liście "Do zrobienia jak najszybciej". Nie będzie dla was zaskoczeniem, że wciąż mamy wiele planów dotyczących serii X, więc ta ankieta polegała na zebraniu waszych opinii, przeanalizowaniu ich i wykorzystaniu wraz z naszymi własnymi planami i pomysłami, aby wyznaczyć kurs na przyszłość.

Pamiętajcie, że podane wartości procentowe odnoszą się tylko do uczestników ankiety, a nie do całkowitej liczby kupujących lub grających w X4: Foundations. Dla informacji, prawie 20 000 z was wzięło udział w ankiecie.

Pamiętając o tym, możecie już zapoznać się z wynikami badania:
Ile godzin spędziłeś do tej pory w najbardziej zaawansowanym zapisie gry?

7% · Więcej niż 500 godzin
32% · od 100 do 500 godzin
26% · od 50 do 100 godzin
24% · od 10 do 50 godzin
6% · od 5 do 10 godzin
5% · Mniej niż 5 godzin
🗨️ Długi czas gry, silne zaangażowanie
Zawsze cieszymy się, widząc większą liczbę godzin spędzanych przy grze przez naszych graczy, nie tylko tych, którzy wzięli udział w ankiecie, ale także "przeciętnego gracza" X4. Najwyraźniej wszechświat X4 zapewnia rozrywkę przez długi czas! Prawie 40% uczestników badania grało w tę grę przez ponad 100 godzin. Uważamy, że jednym z głównych powodów jest jedna z największych zalet X4: gra się w nią podobnie do MMO, ale ponieważ jest single-player, pozwala na szybszy i praktycznie nieograniczony wzrost. X4 najwyraźniej ma wiele do zaoferowania pod względem realnej ekonomii, autentycznego wszechświata, wzrostu i tak dalej.
Ile razy zaczynałeś nową grę?

15% · Więcej niż 10 razy
25% · od 5 do 10 razy
45% · od 2 do 4 razy
15% · Tylko raz
🗨️ Dowiedz się więcej o budżetowym niestandardowym systemie rozpoczynania rozgrywki i rozpocznij nową grę niestandardową!
Rozpoczęcie nowej gry w X4 zawsze powinno być atrakcyjne. Jak pokazują wyniki ankiety, 40% uczestników już wznowiło rozgrywkę co najmniej pięć razy, ale chcielibyśmy zobaczyć tutaj jeszcze wyższą liczbę. Oprócz opcji startowych dodanych we wcześniej wydanych dodatkach, zapewniających ekscytujące nowe scenariusze, które zdecydowanie powinniście sprawdzić, we wrześniu 2021 r. w ramach aktualizacji oznaczonej numerem 4.10 wprowadziliśmy funkcję "Startu niestandardowego". Ma ona system "punktów", który pozwala zmienić lub dostosować niektóre parametry początkowe w grze zgodnie z własnymi preferencjami. Punkty te zbierasz wykonując różne działania w poprzednich przejściach gry, takie jak eksploracja, rozgrywanie misji fabularnych itp. Następnie możesz wydać je w swojej nowej, budżetowej rozgrywce, modyfikując np. dostępny kapitał początkowy, już zbadane sektory lub początkowe relacje z innymi frakcjami. Nie masz nic do stracenia, punkty zostają dostępne dla przyszłych rozgrywek, więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zalecamy wypróbowanie tej opcji. Ponowne odkrywanie X4 z nowego punktu startu jest zdecydowanie warte zachodu!

Obejrzyj ten obszerny film od twórcy o nazwie Captain Collins, na temat funkcji startu niestandardowego (lipiec 2021):

https://www.youtube.com/watch?v=mqcmNf3NW7c
Który element (rozgrywki) X4 lubisz najbardziej?

33% · Handel / Ekonomię
24% · Walkę / Bitwy
13% · Projektowanie / Budowanie stacji
12% · Eksplorację
11% · Misje / Fabuły
🗨️ Prawdopodobnie nasze największe wyzwanie: różnorodność graczy X
Odpowiedzi na to pytanie podkreślają jedną z naszych największych szans, ale jednocześnie ryzyko związane z X4: różnorodność zainteresowań i priorytetów graczy. Podstawą naszej wizji gier z serii X jest zapewnienie graczom jak największej swobody w podejmowaniu własnych decyzji o tym, co robić w naszych grach. Osiągnięcie tego wymaga od nas włączenia wielu różnych rodzajów aktywności w ramach gry, co z kolei przyciąga co najmniej tyle samo różnych typów graczy. Mówiąc wprost, każdy chce od X4 czegoś innego!

Być może naszym największym wyzwaniem podczas pracy nad X4 i dla przyszłości serii X, jest znalezienie kompromisów, które "działają" dla jak największej liczby czasami fundamentalnie różnych typów graczy. Jednocześnie musimy być realistami i przyznać, że przez to prawie niemożliwe jest dostarczenie "idealnej" gry dla danej grupy graczy.

Niemniej nie planujemy zmiany naszej ogólnej koncepcji, w którą w Egosoft jesteśmy zaangażowani od czasu rozwoju X - Beyond the Frontier pod koniec lat 90-tych.
Chcesz móc grać w X4 ze znajomymi?

46% · Tak
16% · Nie
38% · Nie ma to dla mnie znaczenia


Jeśli interesuje cię opcja multiplayer, jak według ciebie miałaby ona wyglądać?

14% · MMO
63% · Kooperacja online
16% · Asynchroniczny multiplayer
🗨️ To, co najlepsze z obu światów: uniwersum dla jednego gracza z szybkim postępem i gra zespołowa w trybie Multiwersu online
Jest to pytanie, które naturalnie doprowadziło do wielu dyskusji w społeczności na przestrzeni lat. Zanim powiemy więcej musimy wyjaśnić, że naszym zdaniem gry z serii X mogą istnieć tylko w takiej postaci, w jakiej są, jako uniwersum dla jednego gracza. Nie wchodząc w szczegóły, kwestia szybkiego i nieograniczonego wzrostu, jak wspomniano w poprzednim komentarzu, jest tu kluczowa.

Pamiętając o powyższym, w dłuższej perspektywie zdecydowanie widzimy możliwości bardziej bezpośredniej współpracy między graczami w grach serii X. Tryb Multiwersu online, pierwotnie zapowiedziany w 2021 roku, będzie pierwszym krokiem w tym kierunku. Wciąż pracujemy nad tym trybem, który sam w sobie jest rozwinięciem funkcji "Wypraw", znanej z niektórych wcześniejszych wersji X4. Robimy duże postępy w tym zakresie i mamy nadzieję, że będziemy mogli powiedzieć wam więcej na ten temat w 2023 roku.
Jak bardzo jesteś zadowolony z X4 w obecnej wersji?
(5 = Całkowicie zadowolony; 1 = Wcale niezadowolony)

5 = 16%
4 = 61%
3 = 18%
2 = 4%
1 = 1%
🗨️ Wysoki wskaźnik akceptacji i pole do poprawy
Nasze badanie pokazuje, że 77% uczestników jest dziś co najmniej umiarkowanie zadowolonych z X4. Liczba ta znajduje odzwierciedlenie w naszych recenzjach Steam, gdzie około 75% recenzentów pozostawiło pozytywne oceny w momencie pisania. Biorąc pod uwagę wspomnianą wcześniej różnorodność naszych graczy i szeroki zakres elementów rozgrywki w X4, jesteśmy bardzo zadowoleni z tak wysokiej oceny akceptacji. Nie oznacza to jednak, że spoczniemy na laurach. Będziemy nadal stawiać sobie wyższe cele i mamy nadzieję na dalszą poprawę tych ocen i wyników w przyszłości.
Jak bardzo jesteś zadowolony z wydajności gry na swoim sprzęcie?
(5 = Całkowicie zadowolony; 1 = Wcale niezadowolony)

5 = 29%
4 = 36%
3 = 22%
2 = 9%
1 = 3%
🗨️ Ciągła praca nad poprawą wydajności
Gry z serii X zawsze będą zależne od sprzętu. W naturze gry i naszej wizji serii jest to, że wymagania techniczne często wykluczają stosowanie systemów o niższej wydajności. Na przykład pełna symulacja wszechświata zawsze będzie wymagać więcej mocy obliczeniowej procesora i większej pamięci niż inne gry z tego gatunku. Fakt, że 65% uczestników ankiety jest umiarkowanie zadowolonych z wydajności gry na swoich systemach, daje nam pewność, że osiągamy właściwą równowagę. Jednak nieustannie pracujemy nad ulepszeniami w całym naszym silniku gry, aby zwiększyć wydajność X4. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zacząć rozmawiać o kolejnej dużej aktualizacji X4, 6.00, która będzie zawierać nasze najnowsze prace w tej dziedzinie.
Czy używasz modyfikacji gry (modów) podczas gry w X4?

53% · Tak
47% · Nie


Jeśli używasz modów w X4, z ilu korzystasz w swoim ostatnim zapisie gry X4?

48% · Więcej niż 5 modyfikacji
40% · od 2 do 5 modyfikacji
8% · 1 modyfikację
4% · Żadnej


Dlaczego używasz modyfikacji w X4?

85% · Aby poprawić elementy gry, które mi przeszkadzają (np. "jakość gry", balans)
66% · Aby korzystać z większej ilości zawartości (np. dodatkowych statków)
16% · Aby uczynić grę trudniejszą
14% · Aby uczynić grę łatwiejszą
🗨️ Jak zawsze, społeczność modderów jest dla nas ważna
Od dłuższego czasu nie przeprowadzaliśmy ankiety na temat modów i cieszymy się, że teraz mamy aktualny przegląd ich wykorzystania. Społeczność modderów pozostaje dla nas tak samo ważna jak zawsze.

Jednym z punktów spornych dla modderów był problem, że gracze nie mogą wysyłać statków do Multiwersu, gdy grają w zmodyfikowaną grę. Jest to nieuniknione w przypadku wielu rodzajów modów, zwłaszcza tych, które dodają statki lub zmieniają fundamentalną rozgrywkę, ale może być to coś, co można rozwiązać w przypadku modów, które wprowadzają zmiany czysto jakościowe. Wraz z wprowadzeniem trybu Multiwersu online, miejmy nadzieję w 2023 roku, przyjrzymy się bliżej możliwości "podpisania" niektórych popularnych modów jakościowych tak, aby nie uniemożliwiały one dostępu do Multiversu. W kontekście tego dobrze jest widzieć, że mody podnoszące jakość gry są dla was jednymi z najważniejszych. Wszystko to jest jednak jeszcze w przyszłością, a bardziej szczegółowo zajmiemy się tym, gdy będziemy mieli jaśniejszy obraz tego, co będzie, a co nie będzie możliwe.

Mała uwaga na temat modów: od wielu lat wciągamy utalentowanych modderów serii X w szeregi naszego zespołu. Mamy przyjemność powiedzieć, że na początku tego roku modderzy Shuul (VRO i wiele innych modów) oraz kuertee (kilka modów poprawiających jakość gry) rozpoczęli z nami współpracę nad przyszłością serii X. Cieszymy się, że jesteście na pokładzie, chłopaki!
Z jakiego typu sterowania w X4 korzystasz najczęściej?

83% · Myszka I klawiatura
9% · HOTAS
5% · Gamepad / Kontroler
🗨️ Duża zgodność w kwestii sterowania
Jeśli chodzi o cechy rozgrywki, gracze X4 są bardzo zróżnicowani, co zostało omówione w poprzednim komentarzu, ale jeśli chodzi o sterowanie, istnieje znacznie większa zgodność. Nie oznacza to jednak, że skupiamy się tylko na wymaganiach większości, a szczególnie cieszy nas widok hardkorowych fanów symulacji, którzy latają po uniwersum X za pomocą urządzenia HOTAS. Przy odrobinie wysiłku, nawet najbardziej rzadkie i skomplikowane schematy sterowania systemów HOTAS mogą być w pełni dostosowane do potrzeb X4.
Czy kupiłeś (przynajmniej) jedno rozszerzenie do X4?

93% · Tak
7% · Nie
🗨️ Jesteśmy bardzo podekscytowani wysokim poziomem zainteresowania naszymi rozszerzeniami X4 i dziękujemy wszystkim za wsparcie.
Jakie rozszerzenie(a) do X4 posiadasz? (możliwe kilka odpowiedzi)

98% · Split Vendetta
97% · Cradle of Humanity
77% · Tides of Avarice


Który dodatek podoba ci się najbardziej?

7% · Split Vendetta
40% · Cradle of Humanity
7% · Tides of Avarice
46% · I have no favourite
🗨️ Ładniejsze statki = wyższy wskaźnik akceptacji?
Wyniki tych pytań skłaniają nas do przypuszczenia, że popularność dodatków wśród graczy X4 wynika przede wszystkim ze statków, które wprowadzamy w tych rozszerzeniach. W szczególności interpretujemy ten wynik jako oznaczający, że okręty z X4: Cradle of Humanity są waszymi ulubionymi, w wyniku czego otrzymały najwyższą ocenę na poziomie 40%. Czy mamy rację w naszych założeniach, czy też istnieją inne czynniki, które doprowadziły cię do odpowiedzi? Daj nam znać w sekcji komentarzy do tego artykułu.

Jest to prawdopodobnie również dobra okazja, aby zwrócić uwagę na dwie szczególne piękności z najnowszego rozszerzenia X4, X4: Tides of Avarice, którym zdecydowanie powinieneś poświęcić trochę czasu:
  • Erlking, przerażający piracki pancernik z eksperymentalnym i niezwykłym źródłem energii.
  • Astrid, niezwykle bogaty i luksusowy jacht, o którym mówi się, że jest najszybszym statkiem w galaktyce. Dzięki eleganckiemu projektowi Astrid jest statkiem niepodobnym do niczego, co kiedykolwiek spotkałeś we wszechświecie X.
Co myślisz o cenie detalicznej rozszerzeń X4?

66% · W porządku.
9% · Za drogie.
4% · Zbyt tanie.
21% · Nie mam zdania na ten temat.
🗨️ Akceptacja proponowanej ceny
Właściwe ustalanie cen jest oczywiście ważnym aspektem naszej pracy. Biorąc pod uwagę duży popyt na rozszerzenia X4, uważamy, że stworzyliśmy całkiem dobrą strukturę cenową, która jest do zaakceptowania dla zdecydowanej większości graczy X4. Oczywiście cieszymy się z tego i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy nadal podejmować właściwe decyzje, ustalając ceny, które będą korzystne zarówno dla ciebie, jak i dla nas.

---
Chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim uczestnikom ankiety i oczywiście wszystkim, którzy wspierali nas przez lata podczas tworzenia X4: Foundations i jego rozszerzeń. Jak wspomniano w kilku artykułach i wiadomościach w tym roku, nie dotarliśmy jeszcze do końca naszej podróży z X4 i nie możemy się doczekać, aby powiedzieć wam więcej o krótko- i średnioterminowej przyszłości gry, gdy tylko będziemy gotowi to zrobić.

Prosimy, śledź nasze kanały komunikacji, przegląd wszystkich naszych kanałów można znaleźć na stronie linktr.ee/egosoft.

Dziękujemy i do zobaczenia wkrótce!
All our channels in one convenient list :arrow: https://linktr.ee/egosoft

Kajdorf
Posts: 287
Joined: Thu, 27. May 04, 18:54
x4

Re: Kilka wniosków z ankiety dla graczy w 2022 roku

Post by Kajdorf » Fri, 23. Dec 22, 16:50

A niech to. przegapiłem info. :P
HDDToshiba 2TB7200obr. 64MB / RAM DDR4 Corsair 32GB2666MH / Socket 1151Gigabyte Z390 AORUSPROWIFI / Intel Core i7 Intel i7-9700K3.6GHz12MBBOX / SilentiumPC600W / SSD Samsung 500GB2,5'' SATASSD860 / LED 32"Samsung U32 / NVIDIA Gigabyte GeForce RTX3070Ti Gaming 8GB OC

Post Reply

Return to “Polskie / Polish X-Forum”