[X3 TC] Tunel podprzestrzenny

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

[X3 TC] Tunel podprzestrzenny

Post by SourVenom » Sat, 13. Jul 13, 12:11

Wiem, że zabrzmię teraz jak Capitan Obvious ale ja zauważyłem to dopiero teraz. W X3 gram już dość trochę, jednak opcjami zacząłem się bawić dopiero wczoraj. Włączyłem "Pokazuj tunel podprzestrzenny" i mocno się zdziwiłem. Dlaczego wcześniej tego nie zauważyłem - wygląda to co najmniej epicko. Jedyny minus to dodatkowy czas ładowania - gdyby tylko zastąpić czarny ekran ładowania tą animacją... byłbym w siódmym niebie.

Ktoś zauważył to wcześniej ? (oprócz Yacka - temat o tym znalazłem na xudb)

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Sat, 13. Jul 13, 12:58

A wygląda to o tak:
[ external image ]

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Sat, 13. Jul 13, 16:26

10 lat temu w X2 tunel tez byl :) Nie kojarze czy w XBtF tez byl, ale w X2 byl na pewno.
No wlasnie szkoda, ze gra sie wczytuje tak dlugo, tez wolabym sama animacje tunelu zamiast czarnego ekranu.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Sat, 13. Jul 13, 19:13

Podczas skoku podprzestrzennego, nie ważne czy z włączonym widokiem tunelu, czy nie, generowany jest widok nowego sektora (tego do którego skaczemy) przeliczane są parametry kolizyjne stacji i statków, wczytywane jest na nowo mapa galaktyki, aktualizowane pliki skryptów itp. dlatego tak długo to trwa. Włączenie widoku tunelu wydłuża czas wczytywania, bo to jest animacja, która musi być dodatkowo wyświetlana, do tego dynamicznie zmieniająca się animacja, bo jest wyświetlany widok naszego aktualnego statku.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 15. Jul 13, 07:52

Yacku. Wiem o co ci chodzi jednak dane mogłyby wczytywać się w tle gdy ta animacja jest uruchomiona. Wiele gier zawiera zamiast pasków ładowania animacje, a często są one interaktywne (seria Assassin's Creed). Co prawda X3 TC swoje lata już ma więc na to i tamto można przymknąć oko.

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Mon, 15. Jul 13, 15:58

Jak widać nie da się. TC i AP powstały wciąż na stary silniku pamiętającym jeszcze X2. Nadzieja w X Rebirth.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 15. Jul 13, 16:20

A X-Rebirth miało być podobno coś w stylu "autostrad", jednak na trailerze widziałem bramę skokową (wyglądała wspaniale, wręcz nieziemsko w porównaniu do obecnych), także do końca nie wiadomo jak to będzie. A może to po prostu wejście na tą kosmiczną A4 ? - mam nadzieję że nie budowali jej nasi (czarne dziury i turbulencje nie do zniesienia :P).

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Mon, 15. Jul 13, 18:25

Patrzcie tylko jak wygladalo to 10 lat temu we Freelancerze. Gra w ktorej byly gwiezne autostrady i gdzie przejscia miedzy sektorami byly plynne i "bez szwow". Mysle, ze podobnie to rozwiaza w Rebirthu

http://www.youtube.com/watch?v=A8F2FyiNbXk

Silnik Freelancera byl doskonale napisany i w pelni wykorzystywal mozliwosci owczesnych komputerow. Podobnie rzecz sie ma z rozwiazaniami znanymi z serii Frontier, gdzie np. planety byly obracajacymi sie obiektami 3d z uksztaltowanym terenem i atmosfera. Wszystko to, 20 lat temu na komputerach z procesorami 386.
Co tu duzo mowic, jesli chodzi o niektore rozwiazania to X jest daleko za murzynami i tkwi gdzies w 97 roku, bo od czasow Xbtf niektore rzeczy sie praktycznie nie zmienily - a mogly. No coz, ale nie kazdy studio developerskie ma swojego Chrisa Robertsa czy Davida Brabena ;)
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

bufi
Posts: 1343
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Mon, 15. Jul 13, 20:00

SourVenom wrote:A X-Rebirth miało być podobno coś w stylu "autostrad", jednak na trailerze widziałem bramę skokową (wyglądała wspaniale, wręcz nieziemsko w porównaniu do obecnych), także do końca nie wiadomo jak to będzie. A może to po prostu wejście na tą kosmiczną A4 ? - mam nadzieję że nie budowali jej nasi (czarne dziury i turbulencje nie do zniesienia :P).
Wiadomo jak to bedzie i to od dość dawna.:
http://forum.egosoft.com/viewtopic.php? ... 58#3669758

Juz sie nie moge doczekać. Obiecali całe systemy słoneczne. Mam nadzieje, że bedzie mozna 'oblecieć' gwiazdę 'autostradami', tak jak to bylo we Freelancerze.

P.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 15. Jul 13, 20:11

Właśnie coś w tym stylu czytałem w CD Action jednak to było dawno więc zapomniałem. Czyli owe autostrady dzielić się będą na lokalne i międzyplanetarne ... ciekawe, ciekawe ...

bufi
Posts: 1343
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Mon, 15. Jul 13, 20:31

Ja to zrozumialem troche inaczej.

Lokalne: miedzysektorowe, miedzyplanetarne i miedzy roznymi zonami w obrebie systemu slonecznego, czyli gwiazda + 3-5 planet. W dowolnym momencie podrozy mozesz 'wyleciec' albo 'wleciec' z autostrady.

Superautostrady beda łączyć ze sobą kolejne systemy sloneczne wraz ze swoimi planetami. Nie bedzie mozna 'wyleciec' w dowolnym momencie z takiej podróży.
Tylko i wylacznie przez 'bramy' ktore łączą systemy.

Gracz nie bedzie mial napedu skokowego ani S.E.T.A. Statki gracza, beda mialy napedy skokowe i bedziesz je mógł wezwać w dowolne miejsce. Oby tak bylo :)

p.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 15. Jul 13, 21:09

Chodziło mi prawie o to samo, z tym że się nie rozpisałem. To które można opuszczać w dowolnym momencie, a które nie pominąłem jednak podział na Lokalne i MIĘDZYPLANETARNE rozumiem tak, że pierwszymi można poruszać się w obrębie jakiegoś niezbyt dużego (jak na kosmos) obszaru ale o wiele większego niż teraźniejsze sektory - coś wielkości Aldrin. A międzyplanetarnymi będzie można przenosić się jak sama nazwa wskazuje MIĘDZY PLANETAMI kilka w układzie słonecznym (czy raczej układzie danej gwiazdy) i na obrzeżach układu taka sama do przenoszenia do innych układów. "Sectors are then connected(..)and form a cluster (e.g a solar system)."

Ewentualnie wersja B (moja własna).
Jako że bramy skokowe zostały ["(...)są, jednak na tą chwilę... nie działają(...)] cały świat gry zamknie się w jednym układzie (do momentu uruchomienia bram), lokalne autostrady (kosmostrady, astrostrady ???) będą przenosić w pobliże, nieodległe rejony planet, księżyce itd. Jednym słowem planeta i okolice, natomiast międzyplanetarne będą przenosić okolic jednej planety do okolic drugiej.

Jak jest napisane na stronie którą mi podałeś, statki kosmiczne w autostradzie będą tylko przyśpieszać - do ogromnych prędkości ale wciąż tylko przyśpieszać. Nawet gdyby przyśpieszyły do prędkości bliskiej prędkości światła to do najbliższej gwiazdy leciałyby jakieś kilkadziesiąt-kilkaset lat. Jednak nawet w naszym układzie słonecznym jest ogrom miejsca który można wykorzystać na "sektory" w nowym X. Przekonaj się oglądając https://www.youtube.com/watch?v=0UVklULGzJU , po czym przypomnij sobie jakiego rozmiary były fabryki i stacje w X3 - wliczając w to Terrańskie i Torus ziemi (który de facto w TC nawet nie był ukończony).

bufi
Posts: 1343
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Mon, 15. Jul 13, 21:33

Wszystko sie zgadza co piszesz, ale mam wrażenie, że jeszcze nie do konca czujesz 'rozmiarów' Nowego X Swiata.
Tak, beda uklady sloneczne, z planetami, sektorami, autostradami i przestrzenia miedzy tym wszystkim. Bedziesz sie mogl tam swobodnie przemieszczac. Albo austostradami lokalnymi albo 'na piechote' stateczkiem. Gdzie podroz od jednej do drugiej planety zajmie kilka h. To tak, jakbys mial dostep do kazdego miejsca w naszym ukladzie Słonecznym.

I takich ukladow bedzie co najmniej kilkadziesiat mam nadzieje. Bo nie wierze, że bedzie tylko jeden system z kilkoma planetkami. Bedziesz sie miedzy nimi przemieszczal jak teraz w TC zmieniasz sektory.

Czyli wracajac do sedna tematu, bedzie nowy, zajebisty tunel podprzestrzenny dla Superautostrady :)

P.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 15. Jul 13, 22:03

Kumam o co ci chodzi. Przelot tunelem nie będzie już tylko animacją, a sposobem na eksplorację wszechświata X. Wszystko to i jeszcze więcej ("klastry" czyli układy słoneczne - liczba mnoga) wywnioskowałem z tekstu. Wersja B to tylko takie moje przemyślenia odnośnie alternatywnej wersji (jak ja bym to zrobił), a siedząc i myśląc nad tym co napisałem doszedłem do wniosku, że dało by się zrobić o tak:

1. Gracz wybiera fabułę (różne rasy - tak jak w X3)
2. Gracz trafia do odpowiedniego układu słonecznego gdzie czeka go kilka-kilkanaście godzin misji fabularnych i zabawa do woli z misjami pobocznymi. Co jakiś czas natknąć się można na pomniki dawnej przeszłości wszechświata - bramy skokowe.
3.Powoli wykonujesz sobie fabułę danej rasy aż dojdziesz do jej końca.
4.Po wykonaniu fabuły udaje się uruchomić pierwszą bramę i możesz ruszać w nieznane - odwiedzać inne dotychczas odizolowane systemy, wracać do swojego, wykonywać misje fabularne dla innych ras, generalnie cieszyć się całkowicie otwartym światem.
A dla Egosoftu pomysł o tyle dobry, że można pozostawić kilka niemożliwych do zhackowania bram, które prowadziłyby do nieznanych układów z nieznanymi rasami które można by dodać w ramach DLC.

W ten sposób twój system byłby swego rodzaju samouczkiem, poligonem testowym przed wypuszczeniem na głęboką wodę. Można by porobić po kilka-kilkanaście "sektorów" w obrębie jednej planety/księżyca, pirackie bazy w oddali od planety, poukrywane nielegalne kompleksy w gęstych pasach asteroid, zasadzki gangów na handlarzy na mniej uczęszczanych szlakach i wiele wiele innych.

bufi
Posts: 1343
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Mon, 15. Jul 13, 22:23

SourVenom wrote:[...] Można by porobić po kilka-kilkanaście "sektorów" w obrębie jednej planety/księżyca, pirackie bazy w oddali od planety, poukrywane nielegalne kompleksy w gęstych pasach asteroid, zasadzki gangów na handlarzy na mniej uczęszczanych szlakach i wiele wiele innych.
O to, to! Tak właśnie będzie.

Nie bedzie natomiast sytuacji, ze np. 'z nudów' napadasz na jakis cenny konwoj i wszyscy w galaktyce natychmiast wiedza kto to zrobil i reputacja leci na łeb na szyje. W Rebirtcie, bedzie bardziej jak GTA, male szkody mozna policji uciec i nikt sie niczego nie dowie. 'Wieksza' draka, wiecej problemow. Dopóki nie zeskanują Cie i nie zidentyfikują, bedzie można piracić na potęgę ;)

Już rozkminiam plany na Super Tajną Baze Wypadową ukrytą gdzies w polu asteroid.

P.

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 15. Jul 13, 22:45

A'propos bycia ściganym - ja bym to widział tak, jak np. w Destroy All Humans (1 i 2). Jeśli dokonasz jakiegoś czynu niezgodnego z prawem i w okolicy nie było żadnego świadka - "no proof - it didn't happend". W przeciwnym wypadku masz jeszcze szansę na ubicie wszystkich naocznych świadków i uniknięcie kary, a jeśli ci się to nie uda i przestępstwo zostanie zgłoszone - zajmą się tobą służby porządkowe/policja/najemnicy w zależności od tego komu i jak bardzo podpadłeś. I już oczyma wyobraźni widzę ten szaleńczy pościg za ostatnim świadkiem uciekającym kosmiczną autostradą :D

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Mon, 15. Jul 13, 23:23

^
To cos jak w SKyrim

"Ostatni swiadek nie zyje" :D
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

SourVenom
Posts: 293
Joined: Sat, 4. May 13, 13:59
x3tc

Post by SourVenom » Mon, 15. Jul 13, 23:29

Oooo ... Wiedziałem, że w jakiejś jeszcze grze to było tylko nie pamiętałem gdzie. Dzięki za przypomnienie ^.^

EDIT:
A tutaj jest odcinek dev diary poświęcony właśnie klastrom czyli nowym większym "sektorom" zawierającym całe układy słoneczne. Znając życie każdy zainteresowany już to widział.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish X-Forum”