Traders Tales - Mercenary - Kapitola 3

Moderator: DJ Die

Post Reply
User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Traders Tales - Mercenary - Kapitola 3

Post by George Wills » Tue, 27. Jun 06, 15:02

Kapitola 2
Kapitola 4

Kapitola 3 - Kredity!

O hodinu později ho probudil strážce, který s ním zatřepal. Tor si pomyslel, 'ne, už ne'.

Strážce klidně řekl, "Chlapče, tady nemůžeš spát."

"Promiňte důstojníku, jenom odpočívám," Mumlal Tor, pořád byl ještě opilý. Naštěstí pro něho, výhodou pití Kolova ohně bylo, že po něm nebyl cítit pach alkoholu z úst. Kdyby pil Vesmírné palivo, těžko by si toho mohl strážník nevšimnout.

Důstojník se zasmál, "Neplaš se, chlapče, a najdi si místo na spaní. Na tomto patře jsou dvě odpočinková centra. Jen mi tady nespi na lavičkách."

Tor se posadil a protíral si oči, zatímco důstojník odcházel a potichu si pískal. Počkal, až bude strážce dost daleko, teprve potom se opatrně postavil. Lehce se motal, jeho krevní oběh pořád bojoval s alkoholem.

Nestabilní chůzí se mu podařilo dostat se až do Garnerova odpočinkového centra. Bylo zařízeno účelně, žádné zbytečné zkrášlování. Hala byla dost malá, spíše jen čtyři stěny a konzola pro zápis. V zadní části haly začínala řada chodeb, každá po obou stranách lemovaná množstvím dveří.

Tor se nějak zvládl zapsat a našel svůj pokoj. Pokoje byly placeny hodinově a přístup zajišťovala karta vystavená při zápisu. Nevěděl, jak se dostal dovnitř, nestihl se ani svléknout, prostě jen upadl na postel a okamžitě tvrdě usnul.

Vzbudil se o dvanáct hodin později. V hlavě za očima cítil tupou bolest a jak se postupně probíral, začal si vzpomínat na události předchozího dne. Zůstával bez hnutí, aby nerozsvítil světla. Každý pokoj měl senzory, schopné rozpoznat spící osobu od té, co je vzhůru. Podle toho potom byla nastavena intenzita osvětlení.

Nakonec ho však potřeba jít na toaletu přinutila vstát.

Jak postupně světlo sílilo, mohl si prohlédnout místnost. Nebyla nijak prostorná, většinu místa zabírala velká postel. Nejdále od dveří byla kombinace sprchy a sušičky, hned vedle toaleta a umývadlo. Stěnu před postelí tvořila velká obrazovka, druhá obrazovka pokrývala strop. Vedle dveří stála jednoduchá skříň.

Poté, co se osprchoval a oblékl, prohlížel se v zrcadle. Očekával, že bude mít šedé vlasy. Těžce si oddechl a pomyslel si 'Zkontroluj si kredity!'.

Z držáku u hlavy postele vytáhl světelné ukazovátko a aktivoval obrazovku. Rozdělila se na čtyři okna, tři zobrazovaly staniční video kanály, zprávy a dva zábavné programy. Kanál zpráv se automaticky nastavil jako hlavní a tedy i jako zdroj zvuku. Tohle byla Torova první návštěva, a proto neměl dosud nastaven svůj vlastní profil.

Ve čtvrté výseči obrazovky byl uvítací text a dále zobrazovala ostatní dostupné služby. Ukazovátkem zvýraznil 'Bankovní služby'.

Zvukový systém se přepnul, "Je nutná identifikace. Prosím, oskenujte si dlaň!"

Přidržel si ukazovátko kousek od levé ruky a přejížděl s ním od zápěstí ke konečkům prstů a zpět.

Počítač oznámil, "Děkuji vám, připojuji vás k vaší bance."

Uběhlo pár sekund, "Vítám vás pane Gralle, vaše osobní bankovní služby jsou k dispozici. Na účtu máte tři tisíce pět set dvacet dva kreditů. Nabízíme vám řadu nových služeb ..." Tor zvýraznil znak pro odpojení, "Děkujeme vám za použití této služby."

Zvuk se vrátil zpět ke kanálu se zprávami. Chvilku na to vybral informační službu sektoru Argon Prime a zvýraznil loděnici.

Prošel jejich nabídku a zjistil, že ceny obchodních lodí, s minimálním vybavením, začínají někde nad sto tisíci kredity. Jestli se z něho má vůbec někdy stát skutečný obchodník, potřebuje vydělat kredity a to co nejrychleji.

Odhlášení z pokoje bylo jednoduché, prostě vhodil přístupovou kartu od pokoje do škvíry u dveří. Jakmile zavřel dveře, dal se do práce čistící systém. Tor se potuloval po stanici a pomalu směřoval k přistávacímu prostoru. Uvažoval, co dál. Vstoupil do výtahu a po chvilce dorazil k cíli.

Jak Tor procházel kolem řady lodí, zaujala ho zmínka o kreditech. Zastavil se a poslouchal.

"Zaplatím tři tisíce kreditů, když mě svezeš," Ten muž mohl mít tak třicet, byl elegantně oblečený a oholený.

"A já říkám ne, neletím tím směrem. Najdi si někoho jiného," Úsečně odpověděl pilot.

"Už jsem se ptal všech," Prosil dál.

"Moje odpověď je pořád ne. Prostě si musíš počkat na další transport pro cestující," Pilot byl pořád neoblomný.

"To ale nebude dřív, jak zítra a já se potřebuji dostat domů ještě dnes!" Muž zněl ještě zoufaleji.

Pilot zakroutil hlavou, pokrčil rameny a vstoupil do vzduchotěsných dveří Vzpěrače, které se za ním ihned zavřely.

Muž bezmocně rozhodil rukama a něco si zamumlal.

"Kam potřebujete letět?" Zeptal se Tor.

"Cože?" Muž si najednou uvědomil, že Tor mluví k němu.

"Kam potřebujete letět?" Zopakoval Tor.

"No, do obchodní stanice v Herronově mlhovině."

"Za tři tisíce vás tam hodím."

Muž se odmlčel, "Máš loď?"

"Nenabízel bych, kdybych neměl," Odpověděl Tor trošku drze.

Muž lehce přivřel oči, potom se opatrně zeptal, "Můžu vidět tvůj čip s licencí?"

Tor mu ho ukázal.

Muž převracel čip zamyšleně v rukách a potom prohlásil, "Právě jsi ho získal."

"Rozšiřoval jsem si licenci," Usmál se Tor.

"Opravdu rozšiřoval? Úroveň F?" Muž reagoval ještě opatrněji než před tím.

"Ano," Smál se Tor a snažil se vypadat co nejklidnější.

Muž se zase odmlčel a hodnotil Tora pohledem, "Dobře, potřebuji odvoz," Řekl nakonec nahlas, i když to bylo víc pro něho než na Tora, "Kdy budeš připravený k odletu?"

"Hned, jestli chcete?"

"Hned? Tak tedy jdeme," Řekl muž a vypadal dost překvapeně. Jeho údiv ještě vzrostl, když viděl Torova Objevitele. Loď byla čistá a v dobrém stavu. Tor si toho všimnul a přemýšlel jestli je to ‘to‘ o čem Caran mluvil. Brzy ale zjistil, že je toho mnohem víc.



Zatím na pirátské stanici v Brennanově triumfu Feran Bloodheart, mladší bratr zabitého Toruse Bloodhearta, nyní hlava rodiny, praštil do konzoly, která se roztříštila pod jeho ocelovou pěstí.

Feran byl původem Split. Ačkoliv bylo původní jméno jeho rodiny t’Gnht, převzali jméno ‘Bloodheart’. Pojmenovali je tak Argonští obchodníci, které terorizovali.

Zajistil si svou pozici na stanici tím, že usekl hlavu předchozímu veliteli a jeho zástupce připíchl ke zdi před jeho kanceláří.

O pravou ruku přišel v boji zblízka, krátce potom, co zemřel jeho bratr, při krutém soupeření mezi ním a bratrancem. Nutno podotknout, že přesto vyhrál. Na jejím místě měl teď připevněnou plně pohyblivou ocelovou protézu, ve které měl navíc zabudovaný dvanáct palců dlouhý zatažitelný nůž. Jeho vlastní zlepšovák.

Dvojitá bílá jizva odshora dolů přes celou levou tvář byla památkou na test dospělosti, rodinný zvyk.

"Clegane, okamžitě ke mě!" Feran byl vzteklý a jeho tělo se téměř třáslo zuřivostí.

"Můj pane?" Clegan vstoupil do místnosti. Rodilý Argon, který se vzbouřil proti systému a rozhodl se, že pirátství bude výnosnější způsob vydělávání. Ale k jeho smůle se zamotal s klanem Bloodheart. Krátce po přijetí zjistil, že jediný způsob výpovědi je smrt.

"Stálo mě to pět set tisíc kreditů a čtyři lodě," Clegan mohl vidět žíly na Feranově krku, pulzující, jak mluvil, "Za to někdo zaplatí. Najdi mi ty piloty. Okamžitě je najdi! Chci je mít tady, chci aby pocítili bolest."

"Můj pane, víme, že jeden je civilista a ten druhý vojenský pilot. Nemělo by být těžké je vysledovat."

"Nezklam mě a pošli mi sem otroka a svazovací postroj!" Přikázal Feran, ozval se zvuk tasení oceli. Zvedl pravou ruku a prohlížel si studenou modrou čepel, "Potřebuji si vybít vztek!"

Tor měl dobrou náladu, jeho loď měla spoustu nových vylepšení. Jeden extra štít, dva impulzní paprskomety gama a o dvacet procent zvětšený výkon motorů i citlivost ovládání kormidla.

Nicméně se tím ještě více zavázal Argonské tajné službě. Cítil, že je to něco za něco. Věděl, že ho můžou znovu povolat a poprvé v životě přemýšlel o tom, že by opustil Argonský prostor. Stejně měl málo zkušeností s ostatními rasami.

Galay Tom, muž kterého převážel, byl obchodní agent z planety v Herronově mlhovině. Spěchal na důležitou rodinou sešlost a zmeškal svoji transportní loď, jelikož se mu protáhlo jednání. A aby toho nebylo málo, pravidelný transport pro cestující měl poruchu, takže navazující spoje byly zrušeny, což byl důvod, proč se na stanici zasekl.

Tor předpokládal, že když je jeden pravidelný transport mimo provoz, měl by být schopný sehnat cestující ochotné slušně zaplatit za odvoz zpět do Argon Prime. Přes to, po několika hodinách marného potulování se rozhodl, že raději navštíví svůj domov v sektoru Severozápadní mračná základna.

Zrovna, když se rozhodl vzdát to, přistoupila k němu dvojce, "Snažíme se dostat do Argon Prime."

"Můžu vás tam odvézt!"

"Za kolik?" Zeptali se oba současně.

Tor začal vyjednávat, ale brzo bylo jasné, že zájemci jsou staniční dělníci a mají pouze omezené množství kreditů.

Nakonec se nad nimi slitoval. Jeho vlastní rodiče pracovali jako kontroloři v Masozávodě cahoona, a tak souhlasil, že je odveze za osm set kreditů. Později toho litoval a cítil se malinko okradený. Celou cestu zůstal v kokpitu, zatímco se ti dva vzadu za ním chechtali a šeptali si.

Hned jak dosedli v přistávacím prostoru a dostal zaplaceno, namířil si to do nejbližší jídelny. S šálkem čerstvě vylisované šťávy z bamma a s kořeněným steakem na zeleném listu kapusty si našel neobsazený stůl.

Ťukal do konzoly před sebou a zběžně prošel sportovní stránky, než se přepnul na obchodní novinky.

K vedlejšímu stolu se posadili tři obchodníci, "Kdy odlétáme?"

"Určitě ne v nejbližších šesti hodinách."

"A kdy si koupíme lístky?"

"Asi tak hodinu před odletem."

"Můžu vás tam odvézt dřív!" Řekl Tor, aniž vzhlédl od jídla a napil se šťávy.

"Promiňte?" Zareagoval nejstarší člen skupiny. Měl pevné, robustní tělo, upravené, převážně šedivé vlasy a hluboký hlas s výrazným přízvukem, který Tor neznal. Jeho skutečnou výšku bylo těžké odhadnout, protože seděl.

"Můžu vás odvézt domů dřív. Řekněte mi, kam to bude a můžeme se hned domluvit na ceně."

"Masozávod v sektoru Bariéra."

"To nebude problém. Loď bude pro vás tři trochu těsná a nemám žádný palubní servis, ale bude to rychlé."

"O jaké lodi to tu mluvíme?" Tentokrát se zeptal asi nejmladší člen skupiny, malinko nedbalejšího vzhledu a s ostrými rysy v obličeji.

Tor hrdě prohlásil, "Vylepšený Objevitel."

Ti tři si chvilku šeptali.

"Kolik?" Zeptal se nejstarší.

"Tři tisíce kreditů za každého." Obchodníci se dívali jeden na druhého a Torovi došlo, že si dopředu neprozkoumal trh. Věděl, že cestování mezi sektory je drahé, ale nevěděl kolik si kartely účtují zrovna teď.

"Patnáct set za každého," Byla jejich odpověď.

Tor se vrátil k jídlu a prohlížel si konzolu.

"Tedy osmnáct set?"

Zvedl hlavu a pomalu kousal steak, byl to nejlepší způsob jak si ho vychutnat a zároveň mu to dodávalo vzhled člověka vážícího nabídku.

Když polkl, napil se zase šťávy.

Krátce vydechl, všichni tři se na něho obrátili, "Něco vám povím, potkáme se na dvou tisících," Odpověděl Tor.

Nejstarší muž přikývnul, "Kde vás najdeme?"

Tor odpověděl jasně, "Přistávací plocha dvacet tři za půl hodiny."

Muž opět přikývl a všichni tři se zvedli, posbírali si zavazadla a odešli.

Tor se usmál, ve svých představách už viděl nový náklaďák.



Caran byl zpět na domovské planetě, hluboko pod zemí v základně tajné služby. Datové soubory neobsahovaly nic, co by vysvětlovalo odhodlání Splitů získat je zpět.

Byly tam jen nějaké úpravy konstrukcí všech jejich základních stíhačů, zvyšujících jejich odolnost.

Kromě toho ještě dva nové typy, kříženci Mamby a Štíra. Argoni však již věděli o vývoji těchto modelů a nová data jim jen pomohla lépe si domyslet vlastnosti těchto lodí, nic víc.

Dokumenty dále obsahovaly několik vylepšení současných zbraní, zlepšujících hlavně jejich spolehlivost a chlazení. V seznamu byla i řada nekomerčních typů zbraní. Argoni již pracovali na vývoji podobných do vlastní výzbroje.

A posílení štítů, komerčních i nekomerčních variant.

Podíval se krátce stranou, mimo konzolu, aby si jeho oči mohly odpočinout. Něco tam je, jenže on to zatím nevidí.

"Dej mi soupis položek podle názvů."

Zobrazil se úzký seznam. Caran ho procházel. Nebyl v abecedním pořadí, ale podle skupin.

Mrknul na řádek pod položkou Stíhací dron a zahlídnul písmena PZSNLAP.

"Zobraz mi data související s položkou P.Z.S.N.L.A.P."

Konzola byla schopná i překladu a dešifrování dat. Chvíli to trvalo než se obraz vrátil.

"Co ty jsi zač?" Na obrazovce se ukázal nákres a nadpisem PZSNLAP.

"Laboratoř!"

Na konzole se zobrazilo menší okno, "Tady laboratoř."

"Frebbe, něco ti posílám, koukni se na to. Jmenuje se to P.Z.S.N.L.A.P. Chci vědět, co to je a co to má dělat."

"Počítači, odešli data do laboratoře."

Frebb byl pořád na monitoru, "Pěkně vypadající zařízení, nech mě projít si ty schémata. Jedno ti můžu říct hned, je to malé, menší než může zachytit HUD, je to magnetické a má to přivrtávací úchytky. Nemá to vlastní pohon a není to bomba. Nic bližšího ti zatím neřeknu. Chvíli to potrvá, musím udělat přesné simulace. Dokonce bychom měli jeden kus vyrobit, abychom si byli jistí."

"Máme potřebné díly?" Zeptal se Caran se zájmem.

"Kontroluji ... chybí nám pár položek. Pošlu ti seznam. Když se tak na to dívám, většina chybějících dílu se nevyrábí na planetě. Přesněji, jsem si jistý, že tyhle vyrábějí pouze Splitové."

"Děkuji Frebbe."

Okno s komunikací se zavřelo, Caran se opřel a pohlédl vzhůru na světle modré panely stropu jeho kanceláře. Zobrazovaly slunný den v poslední čtvrtině roku. Zvláštní tenký mrak proplouval oblohou.

"Pane Gralle, vy chcete být obchodníkem a my pro vás máme nějaké obchodování," Mumlal si pro sebe.



Clegan aktivoval komunikační kanál na svého informátora na Obchodní stanici v sektoru Jihozápadní mračná základna, "Nuže?"

"Místní velitel je v pohodě. Podle záznamů přistání, které jsem haknul, všechno sedí. Každý Objevitel, který přistál, taky odletěl. Celkem sedmnáct lodí, některé z nich jako ozbrojený doprovod, ty ostatní otlučené staré soukromé lodě. Všechny datumové a časové značky byly zapsány v odpovídajícím čase a nikdo s nimi nemanipuloval."

Informátor se krátce odmlčel, "Nicméně profilu jeden štít, žádné zbraně odpovídá šest lodí. Čtyři z nich měly vylepšení motoru nebo nějaká omezení."

"Takže nám zůstaly dvě standardní lodě," Usmál se Clegan.

"Mám detaily."

"Jeho Lordstvo bude potěšeno, dobrá práce! A nyní co ten vojenský pilot?"

"To je složitější, potřebuji více času na ověření souvislostí. Lodě Flotily se nezapisují do přistávacích záznamů."

Clegan chvíli počkal, než pomalu promluvil, shromažďoval si myšlenky, "Počkej, byla to vojenská operace, žádná ze stínových lodí nebývá v přistávacích záznamech."

"Porovnal jsem odlety se záznamem transportéru na stanici. Skenoval všechny lodě odlétající v té době," informátor se odmlčel, "Jak už jsem řekl, potřebuji více času na stopování. Musím se vloupat do záznamů Flotily a to tě bude něco stát."

"Zaplatím ti dobře."



Tor stále převážel pasažéry, udělal další dva skoky. Takže se nyní dostal na území pro něj doposud nezmapované. Průhledový displej a navigační systém neměli žádné detaily o stanicích. Naštěstí výlety, které podnikal byly mezi obchodními stanicemi, které byly lehce rozpoznatelné i z velké vzdálenosti.

Poslední pasažér se jmenoval Daggen, bývalý voják a penzionovaný poradce osobní ochrany. Vracel se domů ze srazu v sektoru Bariéra, ale docházely mu kredity.

Tor se slitoval nad mužem, který nabízel rady kolemjdoucím za malý poplatek, jen aby se dostal do vzdáleného domova.

Daggen byl překvapený a zděšený, jak málo opatření Tor podnikal pro svou bezpečnost.

"Nemůžu uvěřit, že u sebe nemáš nic na svou obranu," začal Daggen, "Kdybych nyní podržel u tvojí hlavy pistoli a požadoval, abys mě odvezl do nejbližší pirátské stanice, co bys dělal?"

"Na to jsem nepomyslel," Odpověděl Tor pravdivě.

Daggen odfrknul, "Jasně, že nepomyslel. První věc, kterou musíš udělat hned, jak skočíme do Antigony je, namířit si to do servisního doku. Kup si kapesní omračovací tyč a pistoli!"

"Ještě něco?" Torovi se líbila myšlenka, že by vlastnil zbraň, ale doposud se k tomu sám nepřesvědčil.

"Nech mě rozhlédnout se." Daggen chvíli přemýšlel a prohlížel si kabinu. "Vnitřní senzory, vím, kde bys mohl nějaké umístit."

"Proč?"

"No, když někdo jiný než ty vstoupí na palubu se zbraní, systém tě na to upozorní."

"Dobře," Tor sledoval každé jeho slovo.

"Nech si namontovat bezpečnostní schránku." Daggen se rozhlížel kolem a kopl do jedné z podlažních skříněk, "Tady! Většina lidí vozí osobní obranné prostředky. Když pasažéři nastoupí, uloží si je do této schránky a až budou vystupovat, tak jim je samozřejmě vrátíš. Sice to pro ně bude nepříjemné, ale ty jsi pilot. Když odmítnou, vykopni je ven!"

"Správně," Potvrdil Tor.

Daggen se usmál, "Říkám ti, zatím jsi měl štěstí. Venku je spousta podlých lidí a tvá loď má docela slušnou hodnotu. Na druhou stranu, ty bys na trhu s otroky moc velkou cenu neměl."

Starý voják přešel k vyprávění, "Pamatuji si, jak jsem jako mladý pilot zareagoval na nouzové volání uneseného. Náklaďák vezl Křemíkové pláty, pilot měl na palubě ženu a dítě. Po vyložení se vraceli domů do Ringova měsíce. Cestou vzali na palubu pasažéra, aby vydělali nějaké kredity navíc, stejně jak to děláš ty."

"Pamatuji si, že jsem lítal kolem lodi a volal pilota. Neodpověděl! Tak jsem párkrát vystřelil a zavolal znova. To zabralo, ale únosce vypnul obraz," Daggen se odmlčel.

"Říkal mi, že je všechno v pořádku, že se jen spletl," Daggen krátce zatřepal hlavou, "Nikdo nechtěně nemačká tlačítko nouzového volání, bylo to úmyslné. Tak jsem zavolal znova, řekl pilotovi, aby přistál na nejbližší obchodní stanici. Odmítl a zamířil k další bráně."

"Zahájil jsem na něho palbu, ale těsně před shozením štítů jsem přestal a znova zavolal."

"Tentokrát mi vynadal a zkoušel z toho vykličkovat. Jak kdyby už neutíkal. Koukal bys, co lidi dělají, když jsou na útěku."

"Držel jsem jeho štíty dole, právě na úrovni, kdy pár rychlých střel navíc a bylo by z něho žrádlo pro vesmírné mouchy. Tehdy se katapultoval a ponechal loď bez pilota."

"Pamatuj si, když se pilot katapultuje a ty jsi nejblíže lodi, máš první právo ji zabrat pro sebe. Ačkoliv dnes má většina lodí zabudovanou auto destrukci. Pilot se katapultuje a když je dostatečně daleko, dálkově loď odpálí. Starý trik, když pilot nemá šanci porazit tě férovým bojem, změní svou loď na bombu a tak tě dostane."

"V každém případě bylo lehké opravit autopilota a poslat loď na obchodní stanici. Nabral jsem piráta, ale raději do nákladového prostoru."

"A co se týká rodiny, byli všichni mrtví." Daggen končil, "Takže mladíku, ochraňuj se! Viděl jsem, co se stalo, těm, co to nedělali."

Tor neřekl nic.

Na tohle doporučení letěl přímo do servisního doku v Antigonině památníku. Podle polohy ostatních stanic Daggen přibližně věděl, kde by se měl nacházet. Tor cestou zmapoval několik stanic, mimo jiné i obchodní stanici, kterou vždycky poznal.

Odmítl od starce přijmout jakoukoliv platbu a Daggen mu za to ukázal, kde najde nejlepší osobní obranné prostředky. Nejdřív prohlídnul police s levnými výrobky a prohodil:

"Tyhle neber, nejsou moc spolehlivé. Mají sklony spustit ve tvé kapse, když si sedneš. A věř mi, že si nechceš omráčit vlastní koule," Tím mu pomohl změnit názor.

Tor zahlédl na stěně pár omračujících obušků, stejných jaký použila Tris na něm. Ale obchodník zavrtěl hlavou a řekl, "Tyhle tu máme jen vystavené. Zásobujeme s nimi armádu a bezpečnostní složky, ale pro civilisty nejsou na prodej."

Stálo to několik set kreditů a Tor vycházel s Kapesní omračující tyčí řady šest tisíc, chrániči ramen a malou pistolí, kterou měl v pouzdře nad pasem. Torovi se víc líbila mnohem větší zbraň, ale Daggen mu to rozmluvil.

"Lidé, kteří hledají odvoz nebudou mluvit s mladíkem s velkou bouchačkou. Spolehlivě je to odradí! Buď diskrétní a chrániče ramen ti umožní lépe schovat zbraň pod bundou."

Daggen se pokoušel seznámit Tora s Chowderovým sprejem. Na reklamní konzole bylo možné vidět zajímavé kreslené obrázky popisující jeho efekt. Tor si ale nebyl jistý, jestli vůbec chce takovouto věc na své lodi. Jeden z požadavků na uživatele tohoto spreje bylo, aby sebou nosil i protijed pro případ nechtěné nehody.

Vešli do obchodu s lodními doplňky. Byla tam celá sbírka hraček a všelijakých jiných doplňků, které pomáhají pilotům na dlouhých cestách zabíjet čas. Byli tam plyšové hračky, které se dají přilepit na sklo kokpitu, široký výběr slunečních brýlí pro super drsný vzhled a jak Tor poznal, vypadal v nich opravdu dobře až do okamžiku, kdy se pokusil projít, jenže vůbec nic neviděl, jak byly tmavé.

"To tě naučí, nemotat se kolem, mladíku." Prohodil hodně sarkasticky Daggen.

"Promiňte."

V sekci bezpečnostních schránek s nimi asistent prošel detaily každé z nich.

"Podle mě nemůžeš vézt víc jak čtyři lidi, takže tahle je pro tebe ideální."

"Vezmu si tuhle." Tor ukázal na schránku, kterou mu Daggen doporučil.

"Moudrý výběr, smím vám nabídnout naše montážní služby?"

"Myslím, že bych to mohl zvládnout sám."

Daggen se zasmál, "Pokud to zkusíš, tak si zničíš loď!"

"Co si o mě myslíš, že nezvládnu dotáhnout pár šroubů?"

Starý voják si ho prohlédl odshora dolů a upřímně odpověděl, "Ne!"

"Ale já to zvládnu."

"Tak dobře mladíku, zkus tedy zvednout tu schránku."

Tor to zkusil. Pak to zkusil ještě jednou, zkusil ji posunout, lehce se pohnula. Tvář měl od námahy celou červenou a těžce funěl. Ztěžka dosedl na bednu vedle, aby si odpočinul.

"Strašně rád by využil vaše montážní služby." Prohlásil Daggen, odcházel a pískal si.

Přídavné vnitřní senzory byly levné a šly překvapivě lehce namontovat, stačilo pouze zasunout jejich kartu do jednoho z rozšiřovacích slotů. Na rozdíl od bezpečnostní schránky, Tor jenom hádal kolik podlažních skříněk mu po montáži zůstane. Servisní android téměř vykuchal jednu stranu kabiny, ale po pár hodinách dal zase všechno na své místo.

Tor byl ohromený tím, jak servisní robot vrátil všechny díly zpět na jejich správné místo, aniž by mu cokoliv zbylo. Daggen zatím opodál vyprávěl své příběhy ze starých časů a když byla práce ukončena, uznale pokýval hlavou. Pomohl Torovi s nastavením senzorů a zamykacího mechanismu bezpečnostní schránky.

Začali se z nich stávat přátelé, Tor si staříka oblíbil a slíbil, že s ním zůstane v kontaktu. Množství příběhů, které vyprávěl byly jak stránky z historie přenesené do života Daggena.

Tor se už neobtěžoval najít si dalšího pasažéra. Tentokrát chtěl zmapovat stanice v sektoru a trochu se uvolnit. Poprvé po delší době vedle něho nikdo neseděl.

Po chvíli létání sektorem si vyžádal povolení k přistání na obchodní stanici. Když systém stanice naváděl jeho loď na přistávací plochu, ozvala se výstraha, že byl odkloněný od běžného kurzu. Jeho loď opět prošla druhou sadou bran.

Tor poklesnul v křesle, uvnitř litoval, že se nepokusil opustit Argonské sektory.

Jak loď dosedla v doku tajné služby, vešel dovnitř důstojník, "Následujte mě pane Gralle."

Tor se napřímil a vyšel z lodi. Téměř okamžitě spustily sirény.

"Své zbraně nechejte v lodi pane Gralle." Řekl nezaujatě důstojník.

Udělal o co ho požádali a když podruhé vyšel ven, bylo ticho.

"Velmi dobře! Nyní mě následujte!"

Tor se začal ploužit, když mu ukázali dveře blízké kanceláře. Důstojník dal Torovi pokyn, aby vstoupil, ale sám zůstal venku. Dveře se za ním zavřely.

"Pane Gralle! Je tak milé opět vás vidět!" Caran ani nevzhlédnul od konzoly.

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Tue, 9. Jan 07, 09:41, edited 24 times in total.

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Tue, 27. Jun 06, 23:48

1.OD. 2.V. : Tor si pomysle(l) ...2x l
6.OD. 1.V. : Snad by to znělo lépe takto- Nakonec se zvládl dostat až do Garnerova odpočinkového centra. ( Zvládl dostal...)
7.OD. 1.V. : Tor (se) nějak zvládl zapsat a najít si svůj pokoj.
No ty si to upravíš už podle sebe :wink:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Wed, 28. Jun 06, 12:25

moonman wrote:1.OD. 2.V. : Tor si pomysle(l) ...2x l
6.OD. 1.V. : Snad by to znělo lépe takto- Nakonec se zvládl dostat až do Garnerova odpočinkového centra. ( Zvládl dostal...)
7.OD. 1.V. : Tor (se) nějak zvládl zapsat a najít si svůj pokoj.
No ty si to upravíš už podle sebe :wink:
... konečně někdo, kdo to opravdu čte s otevřenýma očima ... díky ... hodně mi tím pomáháš ... já často nevidím, když je něco napsané podivně, případně v nějakém nářečí, které podvědomě používám ... a taky spoustu slov používám často a opakovaně, i když se to snažím eliminovat ... jen tak dál a víc :lol:
Last edited by George Wills on Fri, 14. Jul 06, 08:28, edited 1 time in total.

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Wed, 28. Jun 06, 23:23

To není problém. Pokud si v textu něčeho neobvyklého všimnu tak tě rád upozorním. Ovšem i já se mohu přehlédnout takže by možná bylo fajn kdyby i ostatní kromě příběhu sledovali i text :wink: Určitě nejsem jediný kdo to čte :roll:
Jinak v té nově přeložené části jsem narazil jen na toto :
Nabízív(m)e vám řadu nových služeb...

Pilot zakroutil hlavou,pokrčil ramenama..... snad jen kdyby tam bylo (rameny) tak by to znělo krapet spisovněji ale to je jen drobnost. Na tom až tak nefrčí.

Abras
Posts: 286
Joined: Sun, 29. Aug 04, 18:16
x3

Post by Abras » Thu, 29. Jun 06, 13:18

no zatim si ctu anglicky original, jeste mi chybi 4 kapitoly, a potom se vrhnu i na preklad, potom taky rad pomuzu :roll: , sic nevim jestli to bude adekvatni, jelikoz sem mel ve skole slovencinu...

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Fri, 30. Jun 06, 09:36

V tom novém překladu jsem narazil pouze na dvě věci :
Pojmenovali je (jak) tak Argonští obchodníci,které terorizovali.
Spěchal na důležitou rodinou sešlost a zmeškal svoji transportní lod´(díky),jelikož se mu protáhlo jednání. Bez toho (díky) to bude lepší :wink:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 30. Jun 06, 10:12

Těď asi tak týden nebudu nejspíš nic přidávat. Budu si týden dovolovat a doma nemám připojení na net (a většinou ani signál na mobil). Ale třeba si udělám sem tam čas a alespoň toho víc přeložím ... nebo taky nic, když se mi nebude chtít :wink:

Jo a zítra se chystám vyhrát Harley na Helaxu, tak kdybych se ani po týdnu neozval, tak jsem ho fakt vyhrál a někde se rozplácnul ... jsem totiž zvyklý krotit jen Virago 250 :roll:
Last edited by George Wills on Fri, 14. Jul 06, 08:29, edited 1 time in total.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 11. Jul 06, 10:21

3. kapitola je celá ... určitě je tam ještě hodně chyb ... jo a Harley jsem nevyhrál :cry: já nikdy nic nevyhrávám ... prostě to nemám v DNA
Last edited by George Wills on Fri, 14. Jul 06, 08:30, edited 1 time in total.

User avatar
JXP
Posts: 165
Joined: Fri, 17. Mar 06, 18:43
x3

Post by JXP » Tue, 11. Jul 06, 17:08

nechces si dat do podpisu link na to tvoje pdfko ? ;)

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Tue, 11. Jul 06, 19:35

Zdravím tě. Doufám že sis užil dovolené :)
Tentokráte sem našel toto:
Děj (dej) mi soupis položek podle názvu.
Všechny datumové a časové značky byly zapsány v odpovídající(m) čas(e).
Venku je spousta podlých lidí a tvá lodˇ má (docela) cenu slušnou hodnotu. Tam bych dal (docela) a tu "cenu" bych zrušil ale to už záleží na tobě :wink:
První věc ,kterou musíš udělat hned, jak skočíme do Antigonina .... tady chybí (památníku).
Jinak sem si nevšiml ničeho :roll:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Wed, 12. Jul 06, 08:08

moonman wrote:První věc ,kterou musíš udělat hned, jak skočíme do Antigonina .... tady chybí (památníku).
... nechybí, ani v originále není, mělo to vyznít jako zkrácený název ... něco jako Valmez místo Valašského Meziříčí ... ale nějak jsem to na první pokus nezvládnul ... teď je tam Antigony a snad je to tak přijatelné

v každém případě díky za postřehy :wink:

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Mon, 24. Jul 06, 11:10

George Wills wrote:Vstoupil do výtahu a o chvilku později tam dorazil
Po krátké cestě výtahem tam dorazil. - Tady bych to nejradsi formuloval nejak jinak. Svrbi me to na jazyku, ale nemuzu to dat do kupy. Ta tvoje veta na me pusobla jako ze vstoupil do vytahu a o chvilku pozdeji dorazil do vytahu a ne do pristavaciho prostoru. Snad rozumis co tim chci rict :o
George Wills wrote:že piráctví bude výnosnější
že pirátství bude výnosnější

Zergos
Posts: 126
Joined: Sat, 27. Nov 04, 09:31
x3ap

Post by Zergos » Sat, 9. Sep 06, 07:41

George Wills wrote: Povedlo se mu dostal se až do Garnerova odpočinkového centra.
Povedlo se mu dostat se až do Garnerova odpočinkového centra.

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Wed, 27. Sep 06, 13:50

Tak dneska něco ke třetí kapitole,

...bylo, že nezanechával pach alkoholu z úst. - tak tady zase trošku krkolomná formulace
...bylo, že nebyl cítit pach alkoholu z úst.

Povedlo se mu dostat se do Garnerova odpočinkového centra. - to slůvko až, tady vyznívá, jako by chtěl původně někam jinam a nebo nepočítal, že se tak daleko dostane, proto bych ho nahradil třeba:
Bez dalších nepříjemností se mu povedlo dostat do Garnerova odpočinkového centra.

Bylo zařízeno čistě účelně, žádné zbytečné zkrášlování. -jako že docela často ti radím nějaké slovo vypustit, tak tady bych zrovna něco málo dodal:
Bylo zařízeno čistě a účelně, žádné zbytečné zkrášlování.

Podle toho potom nastavoval intenzitu osvětlení. - v předchozí větě jsou uvedeny "senzory", takže by to mělo být:
Podle toho potom nastavovaly intenzitu osvětlení. - pokud ovšem to světlo senzory nastarost nemají, pak by to možná mělo znít:
Podle toho potom byla nastavena intenzita osvětlení.

Jak postupně rostla intenzita osvětlení,... - tady je použita stejná formulace a je to jen ojeden řádek níž, tak bych třeba navrhoval:
Jak postupně světlo sílilo,...

Přidržel ukazovátko kousek od levé ruky a přejížděl....
Přidržel si ukazovátko kousek od levé ruky a přejížděl...

Argon Prime a zvýraznil loděnice. - tohle je čistě herní deformace, ale v sektoru ve hře je jen jedna loděnice :D
Argon Prime a zvýraznil loděnici.

Procházel seznam nových lodí a našel, že obchodní lodě s minimálním vybavením začínají někde nad sto tisíc kreditů. - tady bych to trošku přeformuloval do pro mě správnějších tvarů a vypustil bych jednou "lodí"
Prošel její seznam a zjistil, že ceny obchodních lodí s minimálním vybavením, začínají někde nad sto tisíci kredity. - "Prošel její" vytržené z kontextu vypadá divně, ale větu před tím se mluví o loděnici a pak to dává smysl.

Tor se potuloval směrem k přistávacímu prostoru a uvažoval, co dál. - opět trošku pro mě nešikovné slovíčko, co třeba:
Tor se pomalu šoural směrem k přistávacímu prostoru a uvažoval, co dál. a nebo:
Tor se potuloval po stanici a pomalu směřoval k přistávacímu prostoru. Uvažoval, co dál.

Muž vyhodil rukama do vzduchu a něco si zamumlal. - tak tady mám pocit , se hodí věta jak ušitá této situaci na míru, a využívána hojně v různých knihách,proto mi okamžitě přišla na mysl:
Muž bezmocně rozhodil rukama a něco si zamumlal.

"No, obchodní stanice v Herronově mlhovině." - jenom bych tam přidal:
"No, do obchodní stanice v Herronově mlhovině."

"Úroveň F! Rozšiřoval?" Muž reagoval ještě opatrněji než před tím. - tady čistě pro zvýraznění té situace bych volil trošku jiná slova, co třeba:
"Rozšiřoval?" muž něvěřícně zíral na Tora. "Vždyť máš úrověň F!"

Muž se zase odmlčel a oceňoval Tora pohledem,... - tady mi to slovo nějak nesedí, co třeba:
Muž se zase odmlčel a hodnotil Tora pohledem,...

"Tak tedy jdeme," Řekl muž, vypadal dost překvapeně a ještě víc byl překvapený, když viděl jeho Objevitele. - tady bych to zase rozkouzkoval a přidal něco pro zvýraznění situace:
"Hned?,Tak tedy jdeme," Řekl muž a vypadal dost překvapeně. Jeho údiv ještě vzrostl, když uviděl Torova Objevitele.

Nasmlouval si svou pozici na stanici tím, že usekl hlavu předchozímu veliteli a jeho zástupce připíchnul ke zdi před jeho kanceláří. - tady se mi zdá, že k tomu, aby se stal šéfem, toho Feran moc nenamluvil :D a tak bych tam šoup jiný slovíčko:
Vydobil si svou pozici na stanici tím, že usekl hlavu předchozímu veliteli a jeho zástupce připíchnul ke zdi před jeho kanceláří.

...pohyblivou ocelovou protézu. V protéze měl navíc zabudovaný... - stejný slůvko "protéza"
... pohyblivou ocelovou protézu. Uvnitř měl navíc zabudovaný...

Rodilý Argon, vzbouřil se proti systému....
Rodilý Argon, který se vzbouřil proti systému...

...o dvacet procent zvětšený výkon motorů i citlivosti ovládání kormidla
...o dvacet procent zvětšený výkon motorů i citlivost ovládání kormidla

Tor začal vyjednávat, ale brzo bylo jasné, že jako staniční dělníci mají omezené množství kreditů. - opět menší úpravička, ať je to srozumitelnější:
Tor začal vyjednávat, ale brzo bylo jasné, že zájemci jsou staniční dělníci a mají omezené množství kreditů.

Měl pevné, robustní tělo, ale jak je vysoký bylo těžké odhadnout. Upravené, převážně šedivé vlasy, hluboký hlas s výrazným přízvukem, který Tor neznal. - tady je použito "ale" podle mě trochu zbytečně spíš bych přehodil určité části vět:
Měl pevné, robustní tělo, upravené, převážně šedivé vlasy a hluboký hlas s výrazným přízvukem, který Tor neznal. Jeho skutečnou výšku bylo těžké odhadnout.

Zvedl hlavu a pomalu kousal steak, byl to nejlepší způsob jak si ho vychutnat, ale dávalo mu to vzhled člověka vážícího nabídku. tady bych jenom doplnil:
Zvedl hlavu a pomalu kousal steak, byl to nejlepší způsob jak si ho vychutnat,a zároveň mu to dodávalo vzhled člověka vážícího nabídku.

Tor se usmál, ve svých představách viděl nový transportér. - zase jenom pro efekt:
Tor se usmál, ve svých představách viděl nový transportér.

Konzola byla schopná i překladu a dešifrování zašifrovaných dat. - "zašifrovaných" bych vypustil, přijde mi to tam zbytečné a bez toho mi to líp zní.
Konzola byla schopná i překladu a dešifrování dat.

...které pomáhají trávit čas pilotům na dlouhých cestách. - co třeba:
...které pomáhají zabíjet čas pilotům na dlouhých cestách.

Tvář celou červenou, těžce funěl a posadil se na bednu vedle. - zase bych to tady rozdělil a něco malinko přidal:
Tvář měl od námahy celou červenou a těžce funěl. Ztěžka dosedl na bednu vedle, aby si odpočinul.

Tor byl ohromený, že servisní robot vrátil všechny díly zpět na jejich správné místo, a že mu žádný díl nezbyl. - tady bych prdnul jiný spojky aby se neopakovalo "že" a "díly" :
Tor byl ohromený tím, jak servisní robot vrátil všechny díly zpět na jejich správné místo aniž by mu cokoliv zbylo.

Množství příběhů, které vyprávěl byly jak stránky z historie přenesené na život Daggena. - tady bych to možná spíš formuloval:
Množství příběhů, které vyprávěl byly jak stránky z historie přenesené do života Daggena.

Tor se už neobtěžoval najít si tam dalšího pasažéra. - "tam" bych vypustil
Tor se už neobtěžoval najít si dalšího pasažéra.

Když přistávací systém stanice naváděl jeho loď na přistávací plochu.... - zase "přistávácí" dvakrát blízko u sebe, co třeba:
Když dokovací systém stanice naváděl jeho loď na přistávací plochu....

Tak ke kapitole tři ode mě všechno, zdá se mi, že začínám poukazovat až moc na drobnosti ( dost sem se do toho zažral :oops: ), ale účel je ne tě naštvat ale pokusit se aby to bylo fakt co nejpoutavější, bez rušivých vět, které člověk musí číst vícekrát, protože v normální mluvě je moc neuslyší.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 3. Oct 06, 14:18

Torgen wrote:Povedlo se mu dostat se do Garnerova odpočinkového centra. - to slůvko až, tady vyznívá, jako by chtěl původně někam jinam a nebo nepočítal, že se tak daleko dostane, proto bych ho nahradil třeba:
Bez dalších nepříjemností se mu povedlo dostat do Garnerova odpočinkového centra.
Věc se má tak, že měl problém udržet se na nohou a to že neskončil na další lavičce byla víceméně náhoda.
Torgen wrote:Argon Prime a zvýraznil loděnice. - tohle je čistě herní deformace, ale v sektoru ve hře je jen jedna loděnice :D
Argon Prime a zvýraznil loděnici.
Nejsem žádný jazykový expert, ale myslel jsem si, že Loděnice jsou pomnožné nebo jak se označují slova vystupující pouze v množném tvaru. Takže i když by se jednalo o jednu malinkou chaloupku jsou to ty Loděnice a nikoliv ta Loděnice. Ale můžu se mýlit, tak mě někdo podpořte nebo opravte.
Torgen wrote:Nasmlouval si svou pozici na stanici tím, že usekl hlavu předchozímu veliteli a jeho zástupce připíchnul ke zdi před jeho kanceláří. - tady se mi zdá, že k tomu, aby se stal šéfem, toho Feran moc nenamluvil :D a tak bych tam šoup jiný slovíčko:
Vydobil si svou pozici na stanici tím, že usekl hlavu předchozímu veliteli a jeho zástupce připíchnul ke zdi před jeho kanceláří.
Tohle nebyl můj záměr, ale autora ... docela se mi líbil jeho způsob formulace této věty a chtěl jsem zůstat co nejblíž originálu:
He had negotiated his position aboard the station by severing off the head of its former leader, and impaling the second in command to the wall outside the office.
výrazem Zajistil neuteču zas tak daleko ...

Je to dřina, ale stojí to za to :wink: ... a zase máš 3 kapitoly náskok ...

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Tue, 3. Oct 06, 15:01

George Wills wrote:
Torgen wrote:Argon Prime a zvýraznil loděnice. - tohle je čistě herní deformace, ale v sektoru ve hře je jen jedna loděnice :D
Argon Prime a zvýraznil loděnici.
Nejsem žádný jazykový expert, ale myslel jsem si, že Loděnice jsou pomnožné nebo jak se označují slova vystupující pouze v množném tvaru. Takže i když by se jednalo o jednu malinkou chaloupku jsou to ty Loděnice a nikoliv ta Loděnice. Ale můžu se mýlit, tak mě někdo podpořte nebo opravte.
Ja myslim ze sice Lodenice je mozna slovo pomnozne, to ale nemusi nutne znamenat ze ve vsech padech je to slovo stejne v jednotnem i mnoznem cisle. Tady se jedna o 4. pad a tam bych rekl ze uz se to pozna. http://www.pravidla.cz/hledej.php?qr=lod%ECnice

A z ustavu pro jazyk cesky dalsi rada:
Cerekvice, Litoměřice a další -ice

Místní jména končící na -ice jsou nejčastějším typem našich místních jmen. Většina je jich odvozena od jmen obyvatelských, např. Lobkovice, Heřmanice, Janovice apod., menší počet je odvozen od pojmenování vlastností místa, např. Kamenice, Jilemnice, Skalice aj. Ta první jsou pomnožná, ta druhá naopak bývají čísla jednotného, ale toto rozdělení neplatí absolutně a v konkrétních případech můžeme váhat. Máme např. Dubici, Doubici, Dubnici, Doubravici, ale pomnožné Dubovice, a nadto některá místní jména mohou mít obojí tvary, např. do Kytlic i do Kytlice, do Prčic i do Prčice, do Hostivic i do Hostivice. V místním úzu je např. u téhož jména v Doubravicích, ale na Doubravici atd.

Pomnožná se skloňují jako podstatné jméno „ulice“ v množném čísle, jen ve 3. pádě mívají vedle koncovky -ím také koncovku -ům. K pomnožným patří například Albrechtice, Budějovice, Černošice, Dobřichovice, Hořovice, Kralice, Líbeznice, Litoměřice, Luhačovice, Pardubice, Radnice, Řevnice, Strakonice, Teplice aj. Jednotné číslo mají např. Blatnice, Březnice, Bystřice, Cerekvice, Jilemnice, Lipnice, Rokytnice aj. Ta se skloňují podle vzoru „růže“.

Doporučujeme knihu A. Polívkové Naše místní jména (Praha, Academia 1985), která obsahuje seznam 3267 názvů českých a moravských obcí spolu se základními mluvnickými údaji o rodě, čísle a pádových tvarech.



Tou ulici bych se ridil.

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Tue, 3. Oct 06, 15:25

Tak už to myslím vypadá velice dobře, jen ovšem do doby než se najde jinej šťoura ještě horší než sem já :D

Je mi to fakt už trapné, ale jak sem to pročítal zas sem něco našel :oops:

.....někde nad sto tisíci kreditů. - mám pocit že už sem to psal minule, asi jsi to přehlíd

.....někde nad sto tisíci kredity.

Rodilý Argon, který vzbouřil se proti systému a rozhodl se,....
Rodilý Argon, který se vzbouřil proti systému a rozhodl se,....

Co se týče té loděnice, mrknu se do pravidel, ale teď si za tím stojím. Vycházím z toho, že mám jednu poblíž, a to sice v Děhylově a na plakátech vždy mají "přijďte na akci konající se v naší Loděnici" tak fakt nevím. Jinak loděnice je pomnožné slovo pouze v prvním pádu a to sice "ta loděnice" a "ty loděnice" jinak ovšem "v loděnici" a "v Loděnicích", nemůžu si pomoct.

Jinak moje připomínky řešíš opravdu vzorně, a musím říct že vždy až na opravdu maličkosti, k mé a doufám že nejen mé plné spokojenosti.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 3. Oct 06, 15:30

Hezké, ale tohle není obecné pravidlo, vztahuje se na Místní jména končící na -ice

ale tam kde jsi to našel by mohlo být něco i o obených podst. jménech

a na www.pravidla.cz mají pravděpodobně chybu - uvádějí tvary:
loděnice ~ loděnic- ~ loděnicemi ~ loděnici ~ loděnicích ~ loděnicím

řekněme hypoteticky, že loděnice nejsou pomnožné, mají tedy jednotné i množné číslo, tedy mají tvary
jednotné: loděnice, loděnice, loděnici, loděnici, loděnice, loděnici, loděnicí
množné: loděnice, loděnic, loděnicím, loděnice, loděnice, loděnicích, loděnicemi
- takže buď jim tam chybí tvar loděnicí, v tom případě toto slovo má i jednotné číslo, jen na ten jeden tvar zapoměli nebo
- jim přebývá tvar loděnici a v tom případě, je to slovo pomnožné a jednotné číslo vůbec nemá

jsem ale rejpal, co? :D

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 3. Oct 06, 15:52

Torgen wrote:Co se týče té loděnice, mrknu se do pravidel, ale teď si za tím stojím. Vycházím z toho, že mám jednu poblíž, a to sice v Děhylově a na plakátech vždy mají "přijďte na akci konající se v naší Loděnici" tak fakt nevím. Jinak loděnice je pomnožné slovo pouze v prvním pádu a to sice "ta loděnice" a "ty loděnice" jinak ovšem "v loděnici" a "v Loděnicích", nemůžu si pomoct.
Já na místní výrazy moc nevěřím ... lidé jsou divní ... tady u nás například naprosto běžně chodí do doktora ... to bych nikdy neudělal, to by toho doktora muselo děsně bolet :D (když pominu, že by to bylo i nechutné), já raději chodím k doktorovi, do chodím například do obchodu. A lidi tady takové spojení používají naprosto přirozeně a jsou přesvědčeni o jeho správnosti.

Podle mě loděnice nemají jednotné číslo, ale když uvidím důkaz o opaku, tak to rád upravím.
Problém je asi v tom, že tyhlety vodní až námořní termíny nejsou v našem jazyce příliš zažité a jedná se převážně o převzaté výrazy z jiných jazyků nebo krkolomné složeniny z jednodušších slov.
EDIT: Už jsem to předal na vyšší místa, jedna kolegyně má známé na jakémsi jazykovém ústavu, tak tam by to snad měli vědět přesně :D

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Wed, 4. Oct 06, 08:00

Netušil jsem, že to poženeš tak vysoko :D, aby si s tím lámali hlavu opravdu lidé na slovo vzatí a to do slova. :lol:

Je pravda, že taky u nás chodí lidi do doktora, maju fajne roby a o vikendu jedu do Beskyd s děckami. Asi už nemusím víc psát odkud sem :D

Nechal bych to uležet, není to přec zas tak důležité a možná se to časem nějak vyvrbí. A důkaz se pokusím najít :P

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”