**** FAQ X3, X3+XTM, X3:TC odpowiedzi ****

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

**** FAQ X3, X3+XTM, X3:TC odpowiedzi ****

Post by FAQ_PL » Fri, 25. Apr 08, 19:13

###############################################################
Każdy gracz X3 w pewnym momencie staje przed problemem, z którym nie może sobie poradzić. Pierwsze kroki kieruje, albo powinien kierować do Instrukcji. Jednak czasami i ona jest nie wystarczająca. Pozostaje więc kolejne koło ratunkowe jakim jest to Forum. Tu na większość pytań znajduje się już gotowa odpowiedź. Jednak albo z lenistwa, albo z nieumiejętności wyszukiwania odpowiedzi na pytanie (zakładam że to drugie), bardzo często pojawiają się te same pytania.

W celu ułatwienia wyszukiwania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zakładam dwa nowe tematy: "FAQ" oraz "Pytania do FAQ" .

W tym pierwszym postaram się (liczę na pomoc innych użytkowników gry) zgromadzić odpowiedzi na pytania, wraz z linkami do tematów, w których te problemy są poruszane . Proszę nie pisać żadnych postów w tym temacie, tak aby zachować tylko jeden post, aktualizowany o nowe odpowiedzi.

Temat "Pytania do FAQ" będzie zawierał listę pytań wraz z odnośnikami do strony w temacie FAQ, oraz będzie służył do pisania przez wszystkich komentarzy, uwag i pytań dotyczących tych dwóch tematów.

Chciałbym prosić innych użytkowników o pomoc w wyszukiwaniu częstych lub ważnych pytań wraz z odpowiedziami na nie i o umieszczenie ich w temacie "Pytania do FAQ" . To co znajdziecie i uznacie za ważne będzie kopiowane do pierwszego postu w temacie "Pytania do FAQ" a odpowiedzi na nie do tematu "FAQ".

Jeśli ktoś miałby ochotę wspomóc mnie w pracy nad redagowaniem tematy "FAQ" proszę o kontakt na PM.

Mam nadzieję że pomysł wypali i przyniesie wszystkim korzyść.

###############################################################
Last edited by FAQ_PL on Sun, 9. Nov 08, 18:49, edited 10 times in total.

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Thu, 6. Nov 08, 19:01

#1: Co to jest mapa Scorpa i do czego służy?

Mapa Scorpa - podstawowe narzędzie gracza X3. Graficzne przedstawienie mapy wszechświata X3 wraz z informacjami o wszystkich stałych obiektach we wszystkich sektorach, zarówno tych odkrytych przez gracza jak i jeszcze nie odkrytych (opcja zmiany widoku). Umożliwia wyszukiwanie sektorów, stacji oraz wszystkich produktów dostępnych we wszystkich stacjach wraz z ich ilościami i cenami. Można też przy jej pomocy zlokalizować wszystkie Free Ships, czyli statki bez pilotów, które można przejąć (uwaga, pokazuje też statki bez przynależności rasowej w nazwie, z pilotami na pokładzie, jako Free Ships).
Mapę można pobrać tutaj lub wersję PL tutaj.
Po instalacji mapy uruchamiamy grę, będąc w przestrzeni naciskamy ESC, a następnie Sterowanie/zakładka Interfejs i szukamy opcji: Activate searsch of objects, przypisujemy tej opcji jakiś klawisz. Następnie szukamy opcji: Find ships in Galaxy i przypisujemy inny klawisz.
Teraz po wyjściu ze sterownia, będąc w przestrzeni naciskamy pierwszy klawisz, nastąpi wyszukiwanie obiektów, procentowy postęp będzie widoczny na dole ekranu. Kiedy przeszukiwanie zakończy się, możemy przy pomocy klawiszy ATL+TAB zwinąć grę do paska i uruchomić mapę Scorpa.
Przydatne klawisze na mapie:
F2 - konfiguracja - przy pierwszym uruchomieniu mapy sprawdzamy czy na dole małego okna mamy poprawną ścieżkę do pliku Log00001.txt - plik znajduje się w katalogu głównym gry. Jeśli jest inna ścieżka dostępu poprawiamy.
F3 - otwiera okno wyszukiwarki sektorów, obiektów, produktów.
F5 - aktualizuje dane na mapie, zawsze po wystawieniu pliku z danymi z gry (czyli uruchomieniu przeszukiwania obiektów w grze, patrz wyżej) i przejściu do mapy Scorpa (jeśli mamy ją uruchomioną w tle) odświeżamy dane klawiszem F5. Każde nowe uruchomienie mapy automatycznie odświeża dane na takie jakie są w pliku, a nie na takie jakie są w grze.

Drugi przypisany do opcji Find ships in Galaxy klawisz po naciśnięciu w trakcie lotu w przestrzeni uruchomi nam w grze wyszukiwarkę statków. Po naciśnięciu klawisza otrzymamy wiadomość. Gdy ją odbierzemy będziemy mogli wybrać klasę statków które chcemy wyszukać, a następnie nazwę statku. po wybraniu klasy i nazwy statku otrzymamy wiadomość o wszystkich tego typu statkach w całym wszechświecie z podaniem lokalizacji i przynależności rasowej. Statki gracza i statki bez pilotów nie są pokazywane.

Mapa Scorpa działa już również pod TC. Oto przepis instalacji Mapy Scorpa w TC:

1. Po instalacji lub jeśli mieliśmy już zainstalowaną Mapę Scorpa ściągamy poprawkę dla TC link. Wielkie podziękowania dla WoyTass-a za wyszukanie linku do tej poprawki.
2. Po ściągnięciu pliku .zip wypakowujemy go i pliki z katalogu script kopiujemy do podkatalogu script w katalogu z grą TC, a pliki z katalogu t do podkatalogu t w katalogu z grą TC. Należy zaznaczyć że dzięki uprzejmości Mo3pp3l mamy już tam przygotowane pliki polskiej wersji językowej.
3. Uruchamiamy grę, będąc w przestrzeni naciskamy ESC, a następnie Sterowanie/zakładka Interfejs i szukamy opcji: Activate searsch of objects, (będzie na samym dole) przypisujemy tej opcji jakiś klawisz.
Teraz po wyjściu ze sterownia, będąc w przestrzeni naciskamy klawisz jaki przypisaliśmy, nastąpi wyszukiwanie obiektów, procentowy postęp będzie widoczny na dole ekranu. Kiedy przeszukiwanie zakończy się, możemy przy pomocy klawiszy ATL+TAB zwinąć grę do paska i uruchomić mapę Scorpa.
Należy teraz nacisnąć klawisz F2 i w opcji Your log file podać ścieżkę dostępu do pliku log00001.txt utworzonego w grze TC. Domyślnie plik ten jest tworzony w C:\Dokuments and Settings\USER_NAME\Moje Dokumenty\Egosoft\X3TC

Temat z dyskusją na forum jest tutaj: Mapa Scorpa

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 17:14

#2: Czy można przenieść ładunek ze stacji/fabryki bezpośrednio na statek klasy M1/M2/TL bez pośrednictwa TS-a?

W zwykłym X3, jak i w XTM, nie ma możliwość wymiany towarów między zwykłymi stacjami a statkami klasy M1/M2/TL, ze względu na wielkość tych drugich. Istnieje jednak skrypt pozwalający na takową działalność, jest nim Bulk Transporter Upgrade.

Bulk Transporter Upgrade - dzięki niemu możliwa jest wymiana na odległość nie większą niż 5km ze stacją z pokładu statku flagowego. Urządzenie można zakupić w teladiańskich dokach zaopatrzeniowych i kosztuje niecałe 500 000 kredytów.

Bulk Transporter Upgrade

Instrukcja obsługi:
1. Zaznacz stację z którą chcesz dokonać wymiany,
2. Podleć do stacji na odległość poniżej 5km,
3. Z poleceń Zwyczajowych wybierz Bulk Transporter Upgrade,
4. Aby dokonać:
a) zakupu - wpisz w pierwszej wartości " b ",
b) sprzedaży - wpisz w pierwszej wartości " s ",
5. W drugiej wartości wpisz ilość towaru,
6. Ciesz się z udanej wymiany handlowej.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Bulk Transporter Upgrade

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 17:25

#3 "Magiczne imię" czyli co trzeba zrobić by uruchomić edytor skryptów?

Aby uruchomić Edytor Skryptów trzeba zmienić imię pilota na Thereshallbewings. Imię pilota jakie ma się przed zmianą zależy od tego z jakiej opcji startowej rozpoczęta została gra.
Będąc zadokowanym w stacji wchodzimy w menu/osobiste/pilot/nazwij... i wpisujemy zamiast obecnej nazwy pilota nazwę Thereshallbewings, pamiętając o dużej pierwszej literze i dwóch LL, trzeba wpisywać wolno, aby wpisały się oba. Zatwierdzamy enterem i jeśli gra na chwilę przymuli to znaczy że kod zadziałał i w menu/osobiste/pilot/ogólne i na pierwszej pozycji od góry pojawi nam się F12 Edytor Skryptów.
Do czego nam potrzebny Edytor Skryptów:
1. Do uruchamiania skryptów, które nie uruchamiają się automatycznie. Ja znam tylko dwa takie skrypty: Bala Gi Ships and PHQ Unlock Script oraz Xtended Shipyard. Poczytasz o nich w w tym FAQ w #34, a raczej w linku przy tym pytaniu. Do pozostałych skryptów Edytor nie jest potrzebny do ich uruchamiania.
2. Do edycji skryptów, ale to wyższa szkoła jazdy.
3. Do pisania własnych skryptów, ale to jeszcze wyższa szkoła jazdy. :)

Temat z dyskusją na forum tym jest tutaj: Magiczne imię

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 17:30

#4 Co to jest spoiler?

Spiler - ukryta treść wiadomości. Najczęściej stosuje się pisząc na temat fabuły, tak aby ktoś niechcący nie przeczytał informacji, której nie chce poznać aby nie psuć sobie zabawy. Aby napisać treść ukrytą kliknij na przycisk "Spoiler" nad oknem edytora postu, gdy skończysz pisać treść ukrytą ponownie kliknij na ten przycisk. Aby odczytać treść ukrytą w spoilerze należy ją zaznaczyć myszką lub wcisnąć CTRL+A.
Na tym forum działa to inaczej, wystarczy kliknąć na napis "pokaż" i możemy oglądać ukryty tekst.
Spoiler
Show
Gratulacje, nauczyłeś się czytać spoilery.
Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Spoiler

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 17:34

#5 Co to jest Kompleks Kalkulator?

Kolejne bardzo przydatne i użyteczne narzędzie dla gracza X3. Pomaga skalkulować opłacalny i samo wystarczający kompleks fabryk. Do tego narzędzie stworzone przez naszego rodaka kolegę Latacha.
Narzędzie można pobrać z linka poniżej.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Kompleks Kalkulator

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 17:44

#6 Jak przejąć obcy - porzucony statek?

Są trzy rozwiązania:
1. Najprostsze, podlecieć do statku na odległość mniejszą niż 50m, wcisnąć CTRL+E i opuścić własny statek, podlecieć do drugiego statku i mając go wybranego jako cel nacisnąć klawisz I, wybrać opcję "Przejmij". Opcja pojawi się jak będziemy w odpowiedniej, bliskiej odległości od statku. W ten sposób można przejmować tylko statki klas:M5,M4,M3,TS.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Jak przejąć statki?

2. Zakupić w Habitacie Piratów Wirus Włamań Systemowych - koszt 607611 kr. Nie będziesz musiał wtedy wychodzić ze swojego statku. Uwaga: urządzenie jest nielegalne, w razie wykrycia przez skanery policyjne zostaniesz poproszony o wyrzucenie urządzenie z ładowni, jeśli tego nie uczynisz zostaniesz zaatakowany przez policję, a twoja reputacja u rasy, której policja cię skanuje, spadnie. Wyjściem jest zakup Antyskanera policyjnego, dostępny w ofercie BBS na niektórych stacjach. Po zakupie widoczny w ładowni jako SS_WARE_SW_NEW2. Przy pomocy Wirusa można przejmować tylko statki klas:M5,M4,M3,TS.

3. Instalacja skryptu Salvage Claim Software. Po instalacji skryptu urządzenie Salvage Claim Software dostępne jest w DOK-ach zaopatrzeniowych Teledian. Działa jak Wirus Włamań Systemowych, ale z dalszej odległości (poniżej 5km) i jest legalny. Do tego przy jego pomocy można przejmować wszystkie statki, zarówno klas: M5,M4,M3,TS, jak i klas: M0, M1,M2, TL, M6, M7, M8.
Polecałbym również instalację skryptu Salvage Extension Commands, który to skrypt dodaje kilka użytecznych komend, pozwalających zautomatyzować proces przejmowania porzuconych statków.

4. Patch 1.3 dodał do gry nowe urządzenie: System Overide Software. Do kupienia tylko w HQ Księcia, koszt 601596kr. Działa podobnie jak SCS, jest tylko jedno ale, SOS jest podobnie jak Wirus Włamań Systemowych nielegalnym urządzeniem. (Brak danych o możliwościach urządzenia).

Jakie mogą być problemy z przejęciem obcego statku: może okazać się że namierzony przez mapę Scorpa statek, wcale nie jest bez pilota i nie można go przejąć, weź go na cel i naciśnij klawisz I, zobacz czy ma w nazwie pilota "brak pilota" czy też jakieś imię i nazwisko pilota. Jeśli będzie miał "Brak pilota", a nie możesz go nadal przejąć, to znaczy że trafiłeś na jakiś błąd gry. Zostaw statek, albo jeśli cię denerwuje zniszcz.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Skrypt Salvage Claim Software

Jest już dostępny skrypt Salvage Claim Software pod TC.


Czasem zdarza się tak, że statek posiada pilota a stoi w miejscu i nic nie robi. Dzieje się tak, ponieważ macierzysta stacja tego pilota uległa zniszczeniu.
Tu pomoże ten skrypt (UWAGA, skrypt działa tylko z X3 i X3+XTM). Ponownie uruchamia zadania dla statków. Sam się uruchamia po wczytaniu sejwu. Ilość odzyskanych statków zapisywana jest do dziennika.
Last edited by FAQ_PL on Tue, 16. Dec 08, 18:12, edited 3 times in total.

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 17:49

#7 Jak zacząć - pytania początkującego.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań.
Poniżej kilka linków do takich tematów na tym forum, warto je przeglądnąć, na pewno znajdziecie tam odpowiedzi na te pierwsze, podstawowe pytania:

Kilka pytań początkującego
Początek gry, kilka pytań
Odnalazłem sens we wszechświecie X3, w sercu zagościła radość
Last edited by FAQ_PL on Sat, 8. Nov 08, 17:53, edited 1 time in total.

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 17:52

#8 Czym handlować na początek?

Też jedno z podstawowych pytań początkujących graczy.
Oczywiście na początek to najłatwiej handlować Ogniwami, elektrowni jest dużo, a Ogniw wszyscy potrzebują, więc nie ma problemu ze zbytem.
Natomiast duży zysk z handlu daje Gwiezdna Wódka i Teladihuana. Gwiezdną Wódkę można kupić w Destylarniach, a sprzedać w niektórych Stacjach Handlowych Argonów i w Habitatach Piratów. Teladihuanę kupuje się w Rajskich Ogrodach, sprzedaje w Habitatach Piratów i Teladiańskich Stacjach Handlowych (ale uwaga to towary nie legalne i mogą być problemy z policją).
Duży zysk można osiągnąć też na handlu Majaglitem (sprzedają Paranidiańskie Kosmiczne Jubilernie, kupują ich Stacje Handlowe i Fabryki Satelitów Zaawansowanych), oraz na Kwiatach Słonecznych (Sprzedają Teladiańskie Szklarnie Kwiatowe, skupują też ich Rafinerie Oleju Słonecznego). Te towary są legalne.

O tych i innych sposobach na zysk z handlu, oraz o gdzie i jakie fabryki stawiać traktuje ten temat na tym forum : Wątek handlowo-produkcyjny

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 18:01

#9 Co to są skrypty, a co mody?

Skrypty to narzędzia opracowane przez danego autora, dzięki czemu zapewniają możliwość zautomatyzowania powtarzających się czynności lub dodają nowe możliwości niedostępne w podstawowej wersji gry.
Lista wszystkich dostępnych skryptów do gry X3 znajduje się na angielskim tego forum pod tym adresem.
Część skryptów zostało spolszczonych przez naszych kolegów. Pliki z polskimi wersjami plików tekstowych skryptów można pobrać z tego tematu na tym forum, tu też można podyskutować na temat polonizacji skryptów.

Modyfikacja gry komputerowej (lub po prostu mod) jest to jej przeróbka wykonana przez społeczność graczy. Zmiany mogą polegać np. na dodaniu nowych rodzajów broni, przedmiotów, przeciwników, postaci, trybów gry, plansz czy fabuły.
Najpopularniejszym (jak na razie) modem do X3 jest mod XTM. Strona domowa XTM-a znajduje się tu.
Polska wersja plików tekstowych do moda XTM jest dostępna na tym forum.
Jest też między innymi mod Rougey, a ostatnio wyszła wersja 2.0 moda New Horizons

Skrypty można instalować w dowolnej ilości, choć trzeba uważać bo mogą się między sobą "gryź". Mod można mieć zainstalowany tylko jeden.

UWAGA! skrypty pisane pod X3 nie będą działały pod X3:TC. Pod X3:TC pisane są nowe skryty, lub stare są przerabiane. Lista wszystkich skryptów do X3:TC jest pod tym adresem: Lista skryptów TC

O instalacji skryptów i modów poczytaj w #10 Plugin Manager Cycrowa.
Last edited by FAQ_PL on Sat, 8. Nov 08, 19:15, edited 2 times in total.

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 18:08

#10 Plugin Manager Cycrowa - czyli jak instalować skrypty, mody i dodatkowe statki.

Jest narzędzie do instalacji skryptów, modów i modeli statków dostępnych w sieci. Dostępny jest pod tym adresem w dziale Downloads.
Po instalacji otrzymujemy kilka narzędzi:
Plugin Manager - Instaler - przy jego pomocy będziemy instalować nowe skrypty, mody i statki.
Plugin Manager - Packager - to zaawansowane narzędzie do tworzenia paczek z kilku skryptów.
Plugin Manager - Ships Creator - narzędzie do tworzenia nowych statków z przygotowanych w innych programach modeli.
SPK Explorer - przy jego pomocy możemy zobaczyć co zawiera w sobie plik skryptu, czyli plik z rozszerzeniem .spk

UWAGA! X3:TC wymaga najnowszej wersji Plugin Instalatora. Można go pobrać i poczytać o nim pod tym linkiem: Plugin Manager

Jak instalować skrypt, mod lub statek?
1. Po pobraniu pliku skryptu, dwukrotnie kliknij na pliku, otworzy się Plugin Manager - Instaler, a krypt zostanie automatycznie zainstalowany.
2. Otwórz Plugin Manager - Instaler i kliknij na przycisk "Install new script", odszukaj plik ze skryptem i potwierdź.
Uwaga: Jeśli chcesz aby Plugin Manager automatycznie tworzył plik txt w polskiej wersji (ale nie z polskim tekstem, tylko angielskim) przed instalacją skryptów uruchom Plugin Managera, wybierz Setting z paska narzędzi, oknie które się pojawi przejdź na zakładkę Language i zaznacz opcję Custom, a obok niej w okienku sprawdź czy jest wpisany numer 48, odpowiadający polskiej wersji gry.

Instalacja moda XTM opisana jest na tym forum tutaj.

Statki instaluje się tak samo jak skrypty.
Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Instalacja statków
Natomiast linki do stron ze statkami są dostępne w tym temacie na tym forum: Dodatkowe statki/okręty/latadła do X3/XTM.
Tylko uwaga, statki można instalować, ale może być problem po ich odinstalowaniu, przeczytaj ten temat na tym forum zanim zaczniesz instalować statki: Problemy techniczne z savami

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 19:28

#11 Jak zainstalować spolszczenie skryptu?

Pobierz plik spolszczenia, ma on najczęściej taką samą nazwę jak skrypt, tylko z dodatkiem PL. Plik jest w formacie ZIP. Wypakuj z archiwum plik 48xxxx.xml (gdzie xxxx to numer strony tekstowej skryptu. Przekopiuj plik do podkatalogu "t" w katalogu gry. Jeśli miałeś skonfigurowanego Plugin Managera aby tworzył polskie pliki skryptów to konieczne będzie nadpisanie plików.

W X3:TC zmienił się sposób nazywania plików tekstowych. Teraz wygląda on tak: xxxx-L048.xml, gdzie xxxx to numer strony kodowej używanej przez dany skrypt, natomiast L048 to oznaczenia polskiej wersji językowej.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: mody/skrypty wersje PL
Last edited by FAQ_PL on Sun, 23. Nov 08, 13:29, edited 1 time in total.

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 19:31

#12 Pojawiły się Readtexty, jak się ich pozbyć?

1. Readtexty mogą pojawić się po instalacji Bonus Packa, w taki przypadku należy sprawdzić w podkatalogu "t" w katalogu gry czy nie mamy dwóch plików o takiej samej nazwie, jednego z rozszerzeniem .pck, drugiego .xml
Jesli tak mamy to wystarczy usunąć plik z rozszerzeniem .pck

2. Drugi powód występowania Readtextów to instalacja skryptów. Zainstalowaliśmy nowy skrypt, Plugin Manager nie stworzył nam polskiej wersji pliku tekstowego tego skryptu, nie ma też dostępnego spolszczenia skryptu. Co zrobić w takim przypadku? Należy w podkatalogu "t" w katalogu gry porównać ilość plików .xml z liczbą 44 na początku z ilością takich plików z liczbą 48 na początku. Brak jakiegoś pliku 48xxxx.xlm będzie przyczyną wystąpienia Readtextów.
Jak sobie poradzić w takim przypadku? Trzeba stworzyć samemu brakujący plik 48xxxx.xlm, robi się to poprzez przekopiowanie plik 44xxxx.xlm ze zmianą nazwy na 48xxxx.xlm (zmieniamy tylko drugą czwórkę na ósemkę, resztę zostawiamy bez zmian). Następnie musimy otworzyć ten plik w jakimś edytorze txt (nie notatniku Windows, bo ten zostawia swoją sygnaturę w pliku i nadal będziemy mieć Readtexty, jak polecam EditPad Lite) i zmienić w drugim wierszu od góry zapis <Language ID= "44"> na <Language ID="48">, zapisać zmiany.

W X3:TC postępujemy prawie dokładnie tak samo, jedyna różnica to nazwa pliku tekstowego. W X3:TC obowiązuje nazewnictwo plików w formacie: xxxx-L048.xml, gdzie xxxx to numer strony kodowej używanej przez dany skrypt, natomiast L048 to oznaczenia polskiej wersji językowej.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Pomoc przy odnalezieniu błędu Readtext 17
Last edited by FAQ_PL on Sun, 23. Nov 08, 13:30, edited 1 time in total.

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 19:37

#13 Problem z dokowaniem do zdobycznego Xenońskiego Lotniskowca J [XTM]

Jest to wina źle opracowanego na potrzeby XTM-a projektu statku J.
Rozwiązaniem jest instalacja poprawki (poprawionego modelu statku J), poprawka jest do pobrania tutaj: Xenon_J_Fixed_Docking.xsp oraz na Mamucie: M1 - Xenon J Fixed XTM
Poprawka jednak nie zadziała na ten statek,który masz, tylko dopiero na następny zdobyty J. Rada: ogołoć statek z uzbrojenia i sprzedaj.
W wersji XTM-a 0.7.4 nadal występuje ten problem.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj: Problem z lotniskowcem
oraz tutaj Dokowanie do Xenońskiego J.

FAQ_PL
Posts: 71
Joined: Thu, 24. Apr 08, 17:38

Post by FAQ_PL » Sat, 8. Nov 08, 19:40

#14 Problem z uzbrojeniem w zdobycznym statku klasy M1/M2

Zdobyłem statek klasy M1/M2 i nie mogę go uzbroić. Nie ważne jaką broń wkładam do slotów w wieżyczkach, zawsze zostaje obsadzony tylko jeden slot.
Problem związany z przypisanymi do wieżyczek rozkazami, wejdź w rozkazy statku i zmień dla wszystkich wieżyczek rozkaz na "Brak". Powkładaj uzbrojenie do slotów i ponownie wydaj odpowiednie dla swoich potrzeb rozkazy wieżyczkom.

Temat z dyskusją na tym forum jest tutaj:Statki flagowe i problem z uzbrojeniem.
oraz tutaj: Problem z wieżami w przechwyconych okrętach - rozwiązanie.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish X-Forum”