The Elder Scrolls V: Skyrim

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
bufi
Posts: 1342
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Thu, 24. Nov 11, 18:28

Bardzo złudne. Grafika jest rzeczywiście na najwyższym poziomie.
Mimo, że to tylko DX9
W tej grze widziałem najładniesze góry jakie zrobiono ever i te chmury rozszarpywane przez szczyty, bajka :)

A sama gra przypomina Fallout: New Vegas z czarami. Z reszta to ten sam
silnik graficzny lekko podkręcony. Skyrim chodzi imho lepiej niż F:NV.

P.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 25. Nov 11, 16:18

A możecie zapodać swoje konfigi (procek, ram, grafa) i poziom detali, na którym gracie i mniej więcej płynność działania? Dałoby to pojęcie o optymalizacji, bo w necie różne opinie różnie podają. Z jednej strony super optymalizacja, z drugiej super wymagania.

Podobał mi się trailer pokazujący zmienność pogodową, zorze polarne i fakt, że śnieg w tej samej lokacji może się pojawiać i znikać w zależności od temperatury w ciągu dnia i nocy. Szkoda nieobecnych włóczni, niezrozumiały dla mnie jest ich brak, bo to taki sam oręż jak miecz i łuk, a stwarza spore możliwości modyfikacji.

A czy są wreszcie dostępne czary skoku/latania, jak w Morku?
Skok 100 pkt + powolne opadanie i zanika problem szybkich podróży :).

Jeszcze jedno, w Alledrogo są dostępne gry Skyrim w wersji pudełkowej za ~80 zł. + same kody aktywacyjne online (chyba ruskie), razem by to było z 90 zł. Jak to się sprawdza w praktyce? Trochę ludzi to kupuje, czy to faktycznie taka oszczędność?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

bufi
Posts: 1342
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Fri, 25. Nov 11, 17:09

Intel E8200, 4GB RAM, Win7 i Radek 5770
1920x1080 i włączony Vsync. 60fps przez wiekszość czasu gry. Jak patrzysz
na jakies zamki, budowle z bliska to może troche spać do 20-30

Zmniejszyłem cienie i wylączyłem HDR.
Pogoda jak mówisz, w zalezności gdzie się znajdujesz, inna pogoda.

Przykład, quest wysoko w górach (ach te chmurki spowite światłem słonecznym ) u podnoża ładnie sloneczko świeci, czym wyżej, tym pogoda się zmienia. Najpierw mgła, chmury i śnieg, zawieje, zamiecie.
Schodziśz w dół, cieplutko, słoneczko świeci.

Czy skoki są to nie wiem :) Ale są prześmieszne filmiki z koniem na jutubie.

Na koniec rada, nigdy, przenigdy nie kupuj kluczy ani giftów na allegro.
To sa jakieś azjatyckie klucze, być może nawet kradzione. Steam może w takim wypadku zabrać grę po miesiącu a w najgorszym wypadku zablokują Ci konto i będzie płacz. Tak sie załatwiłem z Aliens vs. predator. Kupiłem
klucz na aledrogo i zadziałał, wystawiłem pozytywny komentarz, zadowolony, że trafiła mi się okazja. A tu po miesiącu gra zniknęła, sprzedawca oczywiście, że ja cos zrobiłem i tyle się nagrałem. Kasy tez nie odzyskałem. Na szczęście STEAM mi niczego innego nie zablokował.
Nigdy więcej kluczy z aledrogo.

P.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Sat, 26. Nov 11, 15:58

Bez dwoch zdan do wzgledem graficznym to Oblivion to poprzednia epoka jest, blizej mu do Morrowinda niz do Skyrim. Jesli pytasz, to powiem ze graficznie Oblivion to X2 zas Skyrim to Rebirth:)

Graficznie to new Vegas tez odpada, ze swoja nuzaca, monotonna grafika. Skyrim w warstwie wizualnej nie ma konkurentow.

Na moim konfigu (e5300@3.0,4gb,gts250) gra chodzi rewelacyjnie. Wysokie detale, AFx16,FXAA ON, AA OFF, Vsync Off, FOV=85, zasieg zarysu obiektow i postaci na 80%.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Tue, 29. Nov 11, 10:24

Jeśli tak się sprawy mają, no to jest spory postęp :).
Intro z youtuba wygląda bardzo malowniczo, wprawdzie są pewne zapożyczenia z Obliviona (ucieczka lochami) ale brutalna scena scięcia głowy i późniejszy atak smoka to już przyznaję, zupełnie inna jakość. A czy tak samo można w grze ściąć niemiluchom głowę? :roll:


Niestety przyjemność podziwiania gry w pełnych detalach to pewnie +1 rok albo dalej. Rozbudowa komputera w obecnej sytuacji rynkowej (okres przedświąteczny, zalani Tajowie, kombinacje podwyżkowe) zdaje się nie mieć sensu, ceny są jakoś wyśrubowane. Parę lat temu za mój sprzęt dałem ok. 3 tys. zł. i była to w pewnym sensie rakieta, dziś za podobną rakietę do Skyrima czy Battlefielda3 trzeba chyba dać z 4-5 tys. A potem zgrzytać zębami na rachunki za prąd :( .

Edit: jeszcze jedno, czy w Skyrim łatwo się wzbogacić? Tzn. czy artefakty są wystarczająco wartościowe i jest dość miejsc, by je spieniężyć? Czy jest to model handlu bliższy Morkowi (bajecznie drogie artefakty) czy Obkowi (zbalansowana wartość)?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Tue, 29. Nov 11, 21:06

Sauron11 wrote:Jeśli tak się sprawy mają, no to jest spory postęp :).
Intro z youtuba wygląda bardzo malowniczo, wprawdzie są pewne zapożyczenia z Obliviona (ucieczka lochami) ale brutalna scena scięcia głowy i późniejszy atak smoka to już przyznaję, zupełnie inna jakość. A czy tak samo można w grze ściąć niemiluchom głowę? :roll:


Niestety przyjemność podziwiania gry w pełnych detalach to pewnie +1 rok albo dalej. Rozbudowa komputera w obecnej sytuacji rynkowej (okres przedświąteczny, zalani Tajowie, kombinacje podwyżkowe) zdaje się nie mieć sensu, ceny są jakoś wyśrubowane. Parę lat temu za mój sprzęt dałem ok. 3 tys. zł. i była to w pewnym sensie rakieta, dziś za podobną rakietę do Skyrima czy Battlefielda3 trzeba chyba dać z 4-5 tys. A potem zgrzytać zębami na rachunki za prąd :( .

Edit: jeszcze jedno, czy w Skyrim łatwo się wzbogacić? Tzn. czy artefakty są wystarczająco wartościowe i jest dość miejsc, by je spieniężyć? Czy jest to model handlu bliższy Morkowi (bajecznie drogie artefakty) czy Obkowi (zbalansowana wartość)?
Zapewniam cie ze w grze sa tzw 'finiszery', ktore pozwalaja zadac przeciwnikowi smiertelny cios. Wowczas kamera na chwilke przerzuca sie na zewnatrz by pokazac wykanczajacy ruch. Jest ich sporo, dla kazdego typu broni po kilka wariantow. Wygladaja dosc efekciarsko ;)

Co do tego wbogacania... To zalezy od od profesji, grajac magiem duzo wydaje sie na lepsze szaty, nauke czarow, treningi. Postacia uzywajaca glownie walki jest latwiej gromadzic bogactwa. Ceny zaleza od wysokosci twoich zdolnosci rozmowy oraz perkow. Zanim jest podwyzszysz to sprzedawcy oferuja smieszne ceny, wiec aby zostac jakims bogaczem to minie sporo czasu. Ok ale co bedzie gdy zgromadzisz np 10.000 w goldzie, coz mozesz kupic sobie najtanszy domek za 5000 , zas nastepne 3000 wydac na 'dodatki' ktore sie da w nim zainstalowac. Ceny domow sie wahaja od 5000 do 30.000 tys. Zdolnosc 'prowadzenia rozmow' posiada fajne rozwiniecia co daj wieksze mozliwosci postaciom preferujacym droge kupca. Ponadto w grze mozna sie ozenic i wspolmalzonek moze rozstawic kram i tam rowniez opylac przedmioty ktore mu pozostawisz. W grze jest mnostwo takich smaczkow, i moglbym pisac o nich bez konca. Aktualnie mam 23 level odkryte moze 1/4 mapy, zas gra caly czas zaskakuje czym nowym.

Sauron, mysle ze pograsz sobie w Skyrim na aktualnej konfiguracji i to w wysokich detalach. Aczkolwiek widzialbym tu maly upgrade. 8800 sprzedajesz na aukcji, karta trzyma cene i bez broblemu bedziesz mial nabywce. Kupujesz cos nowszego - gf 460 ewentualnie podobny radeon oraz zwiekszasz ilosc ram do 4gb. Koszt upgradu niewielki, ale kop bedzie solidny ;)
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

User avatar
LizardCor
Posts: 256
Joined: Sat, 19. Mar 11, 02:57
x3tc

Post by LizardCor » Tue, 29. Nov 11, 22:12

Czy wiadomo komuś jak mozna zwiększyć liczbe kompanów ? Z poćzatku gry mogłem mieć tylko jwednego członka. Tak więc moje pytanie wyglada następująco.
Czy mozna gdzieś w plikach zmienić liczbę kompanów mojej grupy, lub czy wraz z postępem leveli taka mozliwośc wzrasta ?

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 30. Nov 11, 00:01

Sorkvild: trochę czytałem dziś o wymaganiach skyrima na Tom's Hardware, wygląda na to, że gra opiera się najpierw na procu, potem na karcie grafiki, a z zestawienia kart wynika, że 8800GT 512 wypada jeszcze nieźle, a przynajmniej lepiej niż GT 240 GDDR5, użyta w porównaniu wydajności Skyrima. Wprawdzie konfig kompa jaki użyto, głównie procek i RAM jest sporo lepszy niż mój, ale widać coś niecoś n/t grafiki.
Przy okazji przeczytałem znamienne coś co mnie akurat cieszy:
Skyrim doesn’t appear to be optimized for more than two threads. Although this isn't a surprise, considering the original version of the game engine was developed prior to 2006, it’s a little disappointing that threading isn't more prevalent, since the title is so clearly affected by CPU performance.
Daje nadzieje, że na Core2Duo też będzie ok :)
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Wed, 30. Nov 11, 00:17

Twoj C2D da sobie rady spokojnie. Mam u siebie w stacjnonarnym Dual Core E5300 seryjnie taktowany byl na 2.6GHz ale obecnie chodzi na 3Ghz.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 30. Nov 11, 22:57

Dobrze wiedzieć :). A jaki program poleciłbyś do podkręcenia procka? Na razie doczytałem, że mój E6750 ma spory zapas mocy i z fabrycznych 2,66 też powinien spokojnie pójść na 3,0, a do granicy stabilności ma bodaj 3,6 Ghz. Tyle, że dla mnie to teoria z netu, bo w praktyce nigdy się overclockingiem nie parałem i w sumie chyba z obawy o jakieś uszkodzenia... W sumie cały sprzęt póki co chodzi mi na fabrycznych ustawieniach.

PS. chyba nie doczekam, aż Skyrim stanieje, z dnia na dzień bierze mnie nań coraz większa chcica, do nowego roku raczej nie wytrzymam :mrgreen: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Thu, 1. Dec 11, 00:26

Przeczytawszy masę opinii , mimo że nie jestem fanem, postanowiłem kupić. W tym momencie mam za sobą jakieś 30-40h gry i wnioski są takie:

- duży postęp w stosunku do Obliviona i Morrowinda, sporo rzeczy uległo uproszczeniu ale to wyszło grze na dobre (wg mnie)
- grafika bardzo ładna, całkiem fajna fizyka przedmiotów
- świetna muzyka i klimat , otwartość świata
- gra się dość trudno - gram jako złodziej (staram się) ze sztyletami i ginę średnio co pół h, właściwie zawsze kiedy zostanę "odkryty" przez więcej niż 2-3 wrogów na raz mocniejszych niż wilki, ale klimat jest ala Thief :)
- za to jeśli uda się zakraść do smoka od tyłu, zdarza się go zabić "na jeden raz" sztyletem :) (dmg x15+ crit)
- menu przedmiotów i czarów jest dość średnio rozwiązane, ale chyba nie było innego wyjścia ... (konsole)
- brakuje mi panelu ze zbiorczymi statystykami bohatera - pancerz, crity, dmg, itp - jest to trochę porozrzucane tu i tam ...
- oraz brakuje prezentacji postaci z ekwipunkiem na sobie, w menu ekwipunku,
- nieco irytujące jest doczytywanie obszarów , a konkretnie wnętrz domów , trwa od kilku do kilkunastu sekund - szkoda że nie udało się w tej wersji zrobić tego już płynnie, jak reszta świata

Co do płynności działania - nie da się zmniejszyć detali, gram w HD na ps3 ;) - zdarzają się drobne przycięcia kiedy raz na 15 min gra robi sobie save.
- no i największy minus wersji na konsole - cena 200 pln+ mały haczyk ...
:)

- ale za to zaleta - jak już pisałem, mam za sobą ok 30-40h gry, 30 lvl postaci i odwiedziłem dopiero połowę miast, a w tych w których byłem nie ukończyłem jeszcze wszystkich questów , nie mówiąc o jaskiniach które "zostawiłem sobie na potem".
Dopiero powoli kompletuję jako taką lekką zbroję, i mam już w miarę dobry ebony łuk który z "ukrycia" bierze wiele mobów na 1 strzał. Wszystko wskazuje na to, że jestem dopiero ok 25 -30% gry (nie śpieszę się, fakt i dużo zwiedzam na piechotę ), co sugeruje jeszcze co najmniej z 60h dobrej zabawy - no a potem może jeszcze raz innym bohaterem, kto wie :)

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Thu, 1. Dec 11, 11:08

Sauron odnosnie podkrecania to robi sie to konkretnie w biosie ;) Wiecej o tym poczytasz wpisujac w google - podkrecanie c2d.
Nawet jesli masz standardowe chlodzenie to mozna podkrecic go do 3.0 (moj chodzil na boxowym coolerze pod podkreceniu, ale ostatnio wymienilem na lepsze bo krece bardziej wiec chlodzenie jest wskazane), ale trzeba to robi powolnymi krokami i mierzyc stabilnosc.
Najpierw naprawde polecam ci poczytac cos na ten temat. Przy takim niewielkim podkrecaniu jak do 3.0 to ryzyko spalenia, zepsuacie nie ma. W momencie gdy interesuja nas wyniki powyzej 3.4GHz wowczas trzeba zmieniac napiecie na procku, i wlasnie tu mozna cos przesadzic, ale robiac to wg wskazan espertow blad redukuje sie do minimum.

Nie czekaj tylko kup sobie gre, czekajac moze zaoszczedzisz 20 zl. Czy dla 4-5 piw warto tak dlugo czekac, tymbardziej ze Mikołaj tuz tuz :D
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 2. Dec 11, 14:52

Kupiłem wczoraj gierkę, w Auchan była po 129 zł, 20 zł taniej niż w Empiku, choć to i tak spore pieniądze jak za grę PC. A cena wersji na konsole to już w ogóle kosmos.

Na razie czekam na aktualizację ze Steam jakiegoś pliku o wadze prawie 2 GB, choć od kilkunastu minut jest w zawieszeniu, zaktualizowano 7,302.7 MB / 7,303.0 MB i nie idzie, a gra nie odpala :(.

A z tym podkręcaniem to poczekam, aż będzie to absolutnie konieczne :roll: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
klarix
Moderator (Polski)
Moderator (Polski)
Posts: 672
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by klarix » Fri, 2. Dec 11, 15:05

Chyba w złym momencie zainstalowałeś. Patch 1.2 to katastrofa (smoki latają do tylu i inne bolesne błędy).
Poczekaj z graniem na następny tydzień, będzie nowy patch.

klarix :(

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Fri, 2. Dec 11, 15:13

Hmm, a to nie patch własnie miał te smoki skłonić do prawidłowego lotu?
Chciałbym pograć teraz, ale ten Steam... Czekanie do następnego tygodnia, hmm właśnie zacząłem wolny weekend :).
A z instalką tego patcha przez Steam nie ma jakichś problemów?
Czekam i czekam a wciąż jest co chwila - pobieranie i wstrzymywanie, choć zostało 0,3 MB, a prędkość pobierania to 1 MB/sek.

Edit1: udało się problem rozwiązać, wstrzymane auto pobieranie, uruchomienie gry z ikony pulpitu (zamiast z poziomu steam) - i cóż... trudno się było od gry wczoraj oderwać :D .

Edit2: klarix, chyba dobrze, że nie posłuchałem rady, grałem wczoraj z 9 godzin i jeszcze żaden smok się nie pojawił. Chyba na razie nie znalazłem większych bugów w grze, wszyscy chodzą i latają (jastrzebie, motyle) tak jak powinni. Jedyny bug, to strzała, którą miał w głowie mój towarzysz, który po intro wyprowadzał mnie z lochu, tkwiła mu na wylot gdzieś pod okiem, ale zachowywał się normalnie. Choć to było chyba też w Oblivion, takie śmieszne scenki :)
Last edited by Sauron11 on Sat, 3. Dec 11, 18:30, edited 2 times in total.
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
LizardCor
Posts: 256
Joined: Sat, 19. Mar 11, 02:57
x3tc

Post by LizardCor » Fri, 2. Dec 11, 19:25

Czy ktoś z was instalował jakieś modyfikacje do The Elder Scrolls V: Skyrim ?

Fajnie by było jakby osoby, które bawią się w modyfikacje zamieszczały jakieś linki i krótkie opisy.

Ja przykładowo znalazłem ciekawą modyfikację Weapon Retexture Project, która polepsza wyglad naszych broni. Wygląda dość ciekawie, tak więc zamieszczam linka jakby ktoś byłby tym zainteresowany.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sat, 3. Dec 11, 18:26

Lizard, a w jakich ustawieniach grafiki będzie widać zmiany tej modyfikacji? Jeśli np. mam średnie ustawienia grafiki i średnie tekstury, to będzie coś widać?

Edit1: podajcie swoje ksywki na Steamie, chciałbym popodziwiać Wasze osiągnięcia w Skyrim :).
Edit2: moja ksywka "Mycha75"...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sat, 10. Dec 11, 12:18

Co tak nagle wszyscy ucichli? Pewnie nie mogą się od gry oderwać... :).

Nikt nie pisze o nowym patchu, a jest o czym pisać. Przede wszystkim specjalna optymalizacja pod procesory Core 2 Duo - jak dla mnie fantastyczna sprawa i dzięki dla developera, efekt jest widoczny gołym okiem - przy niezmienionych ustawieniach w moim przypadku gra znacznie zyskała na płynności, szczególnie zniknęło nieco psujące klimat wstrzymywanie gry na parę sekund aby doczytać nowy obszar (na otwartej przestrzeni). Teraz czuć tylko lekkie zwolnienie ale trwa ono ułamek sekundy a nie kilka sekund. Jak dla mnie to najważniejsza zmiana, bo miała związek też z, na szczęście bardzo nieczęstym, zawieszaniem gry, gdy naraz występował zapis stanu i wczytywanie obszaru (np. przy automatycznym zapisie przy opuszczaniu budynków - u siebie wyłączyłem wszystkie automatyczne zapisy i jest ok). Wczoraj miałem urlop więc grałem ok. 8 godzin ciurkiem i ani razu nie miałem zawiechy systemu.

W kwestii bugów, kilka drobnych jest i z patchem, ale nie wiem czy to wina gry czy tłumaczenia pl, np. w obozie gromowładnych u kwatermistrza mogłem kupić takie oto Elfie buty wybitnej kondycji. Poza tym w bójkach, gdy stawką jest 100 szt. złota, po wygraniu dostaje się 200 szt., ale czy to bug? Nawet jeśli, to nie jest zły ;). Co do smoków, to jeszcze nie widziałem latającego do tyłu, zabiłem ledwie trzy sztuki, więc nie ma się czym chwalić :).

Edit: Odnośnie mojego konfigu sprzętowego płynnie gra się na:
rozdz. 1680x1050, AA x2, Anizo x2, tekstury wysokie, rozmycie niskie, cienie niskie, ślady na obiektach średnie, FXAA wyłączone, woda: tylko odbicia nieba, pole widzenia: niskie ustawienia. Efekt ustawień widać w galerii na moim koncie steam. Sam się wahałem czy warto w grę inwestować ze słabszym kompem, ale niepotrzebnie, może pomoże to innym wahającym się...
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Sat, 10. Dec 11, 18:48

@Sau, proponowalbym Tobie wylaczyc synchronizacje pionowa, bo to dziadostwo zzera najwiecej klatek. Ponadto pisza tez ze algorytm FXAA ma mniejszy impakt na wydajnosc nizli standardowe AA, ktore masz ustawione x2. Wiec mozna wylaczyc AA a wlaczyc FXAA. ja gram z FXAA i jest lepiej.

Synchronizacje mozna wylaczyc przez plik konfig.

np.

C:\Documents and Settings\mojanazwa\Moje dokumenty\My Games\Skyrim

jest plik skyrim, robimy jego kopie

u mnie wylada to tak, dopisalem do [display]:
iPresentInterval=0 - synchronizacja pionowa off
bAllowscreenshot=1 print screen robi screena!
fdefaultfov=85 zmiana pola widzenia

Code: Select all

[Display]
sD3DDevice="NVIDIA GeForce GTS 250"
iPresentInterval=0
bAllowscreenshot=1
fdefaultfov=85
[Grass]
b30GrassVS=0
[Water]
bReflectLODObjects=1
bReflectLODLand=1
bReflectSky=0
bReflectLODTrees=1
[General]
sLanguage=ENGLISH

czasem jest roznie, jednym chwyta zmiane ww. ustawien po wpisaniu w dokumentach, innym dopiero w pliku skyrimprefs.ini ,zlokalizowanym w folderze glownym np. \The Elder Scrolls V Skyrim\Skyrim W tym wypadku dopisujemy rowniez na sam koniec [display]
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sat, 10. Dec 11, 20:50

Hmm dzięki za radę, choć z synchronizacją pionową ponoć nie jest tak jednoznacznie dobrze, z opinii wyczytałem, że włączona pomaga w opanowaniu zarządzania klatkami pomiędzy kartą graficzną i monitorem, co pozwala zmniejszyć prądożerność karty i uniknąć błędów wyświetlania na monitorze z odświeżaniem max 60Hz, a wyłączona może spowodować m.in. przegrzewanie się karty, bo ilość klatek nie będzie pod kontrolą gry, co spowodować może różne dziwne efekty... Nie jestem ekpertem, ale obecne ustawienia są dla mnie zadowalające, spodziewałem się, że gra albo nie ruszy, albo ruszy z przycinką, tymczasem śmiga na średnich i wygląda ładnie :).

Póki co podane wcześniej ustawienia próbowałem zwiększyć dając AA x4 i Anizo x4 - i lipa, wprawdzie jest piękniej, ostrzej, jeśli chodzi o otoczenie (testowane w lochu, ściany pokryte śniegiem i lodem), ale przycina już nieprzyjemnie i oczy się szybko męczą. Zmiana do Anizo x2 ale AA wciąż x4 też nie dała rady (efekty podobne), musiałem powrócić do AA x2 i Anizo x2, żeby zachować płynność.
Zobaczę jeszcze czy to FXAA coś nowego wniesie...


Edit: Niestety, wyłączenie AA i Anizo, a zaznaczenie FXAA wywołało na ekranie dziwne 'artefakty' - mnóstwo jakichś czarnych kresek i nieregularnych punktów, na górze i dole ekranu - więc z powrotem wróciłem do Anizo i AA x2.
Czy to FXAA nie wymaga aby jakiegoś specjalnego softu do poprawnego działania? Czy po prostu moja karta tego nie obsługuje?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”