Film - złoty kompas

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Film - złoty kompas

Post by ergo » Mon, 17. Dec 07, 00:47

Piszę to jako ostrzeżenie ! nie idźcie, szkoda czasu i pieniędzy...
Film zamiast "złoty kompas powinien nazywać się "złota kupa" , dno, sądziłem że po kronikach narnii nie da się już tak zmaścić żadnej książki , a tu proszę, dwa straszaki w formie złotego kompasu i gwiezdnego pyłu ( czy jak to się tam nazywało ) - pod rząd.


A poniżej spojler :
Spoiler
Show
świat w którym każdy człowiek ma swojego zwierzaka - dejmona - nie wiadomo dlaczego, po co, ale tak jest -ok traktujemy jako aksjomat. Os zła to zła władza w postaci "magistratu", chociaż nie wiadomo dlaczego jest zła ...
Dziewczynka, która nie wiadomo dlaczego mieszka na uniwersytecie, odwiedza ją wujek który ( prawdopodobnie ) jest jej ojcem. Ktoś chce go otruć, dziewczynka ratuje mu życie a on ja krzyczy że wtrąca się w nieswoje sprawy, po czym wyjeżdża do laponii.
Dziekan daje dziewczynce tytułowy złoty kompas, który odpowiada na każde pytanie.
Dziewczynka bawi sie się z cyganami ( tak, z cyganami ).
Pewnego dnia odwiedza ją zła ( jak sie potem okazuje ) wysłannica magistratu, która chce zabrać jej kompas, prawdopodobnie jest jej matką, ale nie wiadomo - ona twierdzi ze jest, dziewczynka chyba sadzi ze nie, ucieka.
Ktoś ją goni, dziewczynkę ratuje grupa cyganów, którzy tak naprawdę są morskimi piratami . Biorą ją do króla - król ujawnia, że ich prawdziwą misja było obserwowanie i chronienie dziewczynki na prośbę ojca. Król przez 15 minut argumentuje jak bardzo jest zly za porywanie cygańskich dzieci.

Jadą do laponi, tam dziewczynka poznaje kowboja w latającym statku. Kowboj każe jej iść do pancernego niedźwiedzia , któremu "źli ludzie dali whyski" i zabrali jego magiczny pancerz. Niedźwiedź, oczywiście okazuje się wygnanym i podstępnie pozbawionym tronu królewiczem niedzwiedziem.
Dziewczynka wie wszystko, bo kompas wie wszystko, wiec mówi niedźwiedziowi gdzie jest jego zbroja, przez co on zostaje jej sługa.
Wszyscy - Lyra, niedźwiedź i cyganie jadą na północ , napadają ich źli Eskimosi. Porywają dziewczynkę i zawożą do złego króla niedźwiedzia , którego ona robi w konia ( bo ma ten wszystkowiedzący kompas ) i w efekcie dochodzi do pojedynku. Oczywiście pancerny niedźwiedź - alkoholik - wygnany królewicz wygrywa i odzyskuje królestwo.
Jadą na północ, dochodzą do rozpadliny. Tylko Lyra może przejść, bo tak zadecydował reżyser.
Sama wchodzi do siedliska zła gdzie ja nakrywają, potem ona ucieka i rozwala urządzenie służące złemu magistratowi do oddzielania - dejmonów - zwierzaczków od dzieci - ( magistrat tez ma dejmony, nie maja nic przeciwko nim - właściwie nie wiadomo czemu chcą je oddzielać )
Lyra ratuje dzieci, wybiegają na śnieg przed siedlisko zła.
Finałowa bitwa - zastępują im drogę tatarzy ( sic, nazywają się tatarzy ) , którzy po rosyjsku mówią że nie mogą przejść, tatarzy mają ze sobą wilki.

Nie wiadomo skąd pojawia się niedźwiedź, który już nagle może przejść przez rozpadline. Z nieba spada na wrogów oddział czarownic z łukami i sztyletami, które walczą jak ninja. Z boku wybiegają cyganie, którzy wcześniej zostali pobici albo niemal wybici przez 10 Eskimosów. W ostatniej chwili z nieba nadlatuje też kowboj w latającym statku balonie, i z odległości kilometra ładuje w rosyjsko języcznych tatarów strzelbą.
Ludzie, przecierałem oczy ze zdumienia. Tak nieskładnego, bezsensownego i głupiego w sumie filmu nie widziałem już bardzo dawno.
Efekty specjalne super, obsada super, ale film ... dramat tragedia. W połowie miałem ochotę wyjść z kina ale byłem ciekaw czy do końca utrzyma się tak dramatycznie niski poziom ... sceny praktycznie nie łączą się, film nie ma żadnej ciągłości ...

Podejrzewam , że film nakręcono na podstawie jakiejś książki ala Narnia, ale jeśli tak, to reżyser wybierał chyba losowe sceny i sklejał do kupy ...

EDIT by BQB
Dodałem spoiler, niby nie trzeba, ale jak piszesz poniżej spoiler ... ;-)

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 17. Dec 07, 17:46

Moim zdaniem Gwiezdny Pył to całkiem udana baśń ale dla dziewczyn, lubujących się właśnie w baśniach a'la Harry Potter. Długo się zastanawiałem, czy starzy już i dobrzy aktorzy oraz fajne efekty specjalne są w stanie uratować kiepski scenariusz od porażki. Gwiezdny Pył zły nie był, miał trochę zabawnych scen, choćby muzyczne przebieranki de Niro na statku ;), w większości jednak przesadna dłużyzna scen i lekki infantylizm. Mojej Dziewczynie się bardzo podobał, mi trochę mniej, ogólnie tragedii nie było. A jeśli ta piękniejsza połówka wychodzi z kina zadowolona, a ja też nie specjalnie zawiedziony, to chyba pełny sukces ;).

Z zapowiedzi Złoty Kompas zachęca efektami, ale odstrasza i to zdecydowanie, tragicznym dubbingiem, którego w filmach nie cierpię. Głównie przez dubbing nie obejrzę tej opowiastki, choć po Twej krótkiej recce doszedł i drugi powód ;).

macca44
Posts: 84
Joined: Fri, 7. May 04, 00:52
x4

Post by macca44 » Thu, 20. Dec 07, 00:55

z miłą damą nawet złoty kompas się dobrze ogląda...

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”