Telewizor - Plazma vs LCD

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Telewizor - Plazma vs LCD

Post by ergo » Thu, 11. Oct 07, 14:09

Hello :)

Ponieważ mój 29 calowy telewizor CRT powoli dogorywa, padł pomysł wymiany telewizora. Wybrałem się do MediaMarket i do Saturna na zwiady, ale muszę przyznać że wyszedłem z większym mętlikiem w głowie niż kiedy przyszedłem :)

Szukam czegoś w miarę żywotnego do oglądania TV i filmów, rozmiar w granicach 40" może być trochę większy :) , oraz czegoś do czego mógłbym podpiąć laptopa i czasem posurfować po internecie na dużym ekranie ... :)

I teraz, co wybrać ?

1. Plazma czy LCD ? Plazmy są teraz dużo tańsze ...
2. HD Ready ? Full HD ? czy jest istotna różnica ? Jaka rozdzielczość ?
3. Jaka firma ? Czy są istotne różnice ?

zastanawiałem się nad czymś tej klasy.

czy ma dobre parametry w swojej cenie ? Wszystkie opinie mile widziane :)

boto
Posts: 324
Joined: Tue, 25. Jan 05, 19:25
x3tc

Post by boto » Thu, 11. Oct 07, 14:26

ad 1 ja bym brał LCD bo mniej prądu bierze ;p
ad 2 HD Ready ma rozdzielczość 1280x720, a Full HD 1920x1080

User avatar
lev77
Posts: 156
Joined: Fri, 5. Jan 07, 08:38

Post by lev77 » Thu, 11. Oct 07, 19:11

A ja nie proponuje żadnego :). Kilka tygodni temu na benchmark.pl był o tym artykuł a wg mnie dopiero telewizory które będą wykorzystywać technologię OLED (Toshiba zapowiedziała takie tv za 2 lata) powinny mieć lepszy obraz, kontast itd od dobrej klasy telewizora crt.

Co do rozdzielczości na obecną chwilę wystarczy HD Ready.

hanss
Posts: 358
Joined: Thu, 6. May 04, 00:11
x3tc

Post by hanss » Fri, 12. Oct 07, 09:35

Tym bardziej że całkiem dobry TV lcd 32" przed świętami może stanieć nawet do 1600zł...to kwota szacunkowa.Bardzo dobre są Samsungi modele 71(już nie produkowane ale jest ich jeszcze trochę na magazynach) oraz 81(następca modelu 71).

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Re: Telewizor - Plazma vs LCD

Post by Sauron11 » Fri, 12. Oct 07, 10:50

ergo wrote:1. Plazma czy LCD ? Plazmy są teraz dużo tańsze ...
2. HD Ready ? Full HD ? czy jest istotna różnica ? Jaka rozdzielczość ?
3. Jaka firma ? Czy są istotne różnice ?
zastanawiałem się nad czymś tej klasy.
czy ma dobre parametry w swojej cenie ? Wszystkie opinie mile widziane :)
Mam juz za sobą zmianę tv z CRT na LCD i stanowczo polecam LCD. Tak się składa, że w domu mam ten model LG który podałeś, tylko o ciut mniejszej przekątnej :). Nie mogę mu nic zarzucić, duży, lekki, dobre kolory i kontrast, rozdzielczość też bardzo dobra. Dużo zależy od jakości sygnału i ew. pośrednich odbiorników, jak dvd czy video. Np. niedawno odkryliśmy, że obraz stał się kiepski, pojawiły się pasy, a okazało się, że to wina puszczenia sygnału przez stare już (15 lat) wideo Sanyo, które zwolna dogorywa ;); po odłączeniu staruszka sygnał od razu się ustabilizował. Poza tym obraz np. z cyfry+ jest niemal idealnie czysty. TV jest HD Ready i w sumie nie oczekuję jakichś rewelacji po Full HD, myślę że to taki chwyt marketingowy mający nakręcać sprzedaż. Może poprawić obraz oglądany z bliska, ale kto na takiej przekątnej ekranu siedzi blisko tv? :) Obraz na takim LCDeku jw. jest bez zarzutu jak się siedzi w odpowiedniej odległości.
Jeśli o plazmę chodzi, to mi się nie podoba obraz na plazmie, rozdzielczość, są za to chyba bardziej soczyste kolory. Goście ze sklepu wyjaśniali mi kiedyś, że to plazma szybciej się kończy niż LCD.
Co do marki, myślę, że ważniejsze są parametry obrazu a nie marka, stanąć w sklepie naprzeciw ściany lcdków i plazm i wybrać ten, który najlepiej "wpada w oko" ;). Ale ja polecam tego czarnego LG :).
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Fri, 12. Oct 07, 14:13

Oj oj, na monitorze 24'' też można siedzieć przy rozdziałce 1024x768, ale po co ? :O

Full HD to obraz prawie 2 razy lepszy (subiektywnie), i zapewne dostrzeżemy jego pozytywne strony, kiedy nasze stacje TV (kiedy?) zamienią sygnał nadawania na HD :|.

Choć z drugiej strony, jak jeszcze nie ma tego sygnału, to po co przepłacać? Można będzie za te 5 lat zmienić TV z HD Ready na Full HD.

Ja sam się przyznam, że niedawno kupiłem SlimTV Samsunga 32'' Hd Ready i z początku mnie denerwowały paski wyświetlane losowo na ekranie :|. Ale po tygodniu pracy zniknęły i teraz obraz ze zwykłej UPC jest jakościowo średnio-dobry, ale to już wina nadajnika, a nie odbiornika :x.
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Fri, 12. Oct 07, 15:36

Mani_Hc wrote:Full HD to obraz prawie 2 razy lepszy (subiektywnie), i zapewne dostrzeżemy jego pozytywne strony, kiedy nasze stacje TV (kiedy?) zamienią sygnał nadawania na HD :|.
Bądź wejdziemy w posiadanie next-genowej konsoli ;)

User avatar
Stalovy
Posts: 2331
Joined: Fri, 9. Jul 04, 08:13
x2

Post by Stalovy » Fri, 12. Oct 07, 21:38

A ja proponuję na razie pozostać przy CRT. Gdy wejdzie technologia oparta na OLED, to dopiero wtedy można będzie zacząć rozglądać się na nowym sprzętem. LCD i plazma to formy przejściowe, swoisty poligon doświadczalny, posiadający wady - OLED jest ich punktem docelowym, tych wad pozbawionym.
سمَـَّوُوُحخ ̷̴̐خ ̷̴̐خ ̷̴̐خ امارتيخ ̷̴̐خ

hanss
Posts: 358
Joined: Thu, 6. May 04, 00:11
x3tc

Post by hanss » Sat, 13. Oct 07, 11:51

Tyle że znowu będzie trzeba czekać...

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Sat, 13. Oct 07, 12:27

I z początku monitory OLED będą prezentowały sobą: "ale jestem drogi, KUP MNIE!"

Poza tym, na razie, o ile wiem, największy monitor OLED ma SONY 2.5'', więc do 19-24'' - średnie teraz przekątne monitorów, trochę jeszcze brakuje. Daje jakieś 3-4 lata na upowszechnienie się tej technologii i przystępność cenową dla każdego.
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Sat, 13. Oct 07, 16:36

Mani_Hc wrote:I z początku monitory OLED będą prezentowały sobą: "ale jestem drogi, KUP MNIE!"
Bo już prezentuja: Pierwszy OLED Sony, wydany tylko na rynku japońskim, kosztuje... 10 000 dolców ;)

User avatar
Stalovy
Posts: 2331
Joined: Fri, 9. Jul 04, 08:13
x2

Post by Stalovy » Sat, 13. Oct 07, 17:50

Tak naprawdę, to technologia OLED jest tańsza w produkcji niż LED czy plazma. Po prostu na razie producenci chcą/muszą pozbyć się towarów zalegających magazyny, więc będą blokować wejście nowych technologii tak długo, jak długo się da. Co do ceny matryc OLED: przypomnijcie sobie ceny pierwszych LEDów... :P
سمَـَّوُوُحخ ̷̴̐خ ̷̴̐خ ̷̴̐خ امارتيخ ̷̴̐خ

Deady
Posts: 623
Joined: Tue, 22. Jun 04, 15:18
x2

Post by Deady » Sat, 13. Oct 07, 19:42

Hm nie znam sie - zrobilem sobie test - nagralem sobie 2 plyty: pierwsza - film nagrany z kablowki (karta tv 720x576 mpeg2) oraz kopia DVD i poprosilem o puszczenie mi tego w salonie. Jeden i drugi ladniej (dla mnie) wygladal na LCD. Sila rzeczy - sporadycznie korzystam z TV - sluzy do Gier :D jak i tylko do filmow - wybor byl oczywisty. Gusta i gusciki.
Uprasza sie wszystkich - o przejscie pod ten adres: http://www.xudb.pl/ jesli chca uczestniczyc w forumowch dywagacjach.

User avatar
Stalovy
Posts: 2331
Joined: Fri, 9. Jul 04, 08:13
x2

Post by Stalovy » Sat, 13. Oct 07, 21:25

Zwykły obraz telewizyjny lepiej wygląda na plazmie, za to LCD jest nie do pobicia w przypadku HDTV. Jednak dobry CRT kładzie jedno i drugie na łopatki. Panowie, jeśli możecie to poczekajcie na OLED.
سمَـَّوُوُحخ ̷̴̐خ ̷̴̐خ ̷̴̐خ امارتيخ ̷̴̐خ

Deady
Posts: 623
Joined: Tue, 22. Jun 04, 15:18
x2

Post by Deady » Sun, 14. Oct 07, 11:30

Za pozno w moim przypadku. W koncu musialem jakis kupic, ale dzieki temu w tygodniu wstawie link - jak wyglada Xtended na takim TV.
Uprasza sie wszystkich - o przejscie pod ten adres: http://www.xudb.pl/ jesli chca uczestniczyc w forumowch dywagacjach.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”