Monitory LCD - który polecacie?

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Monitory LCD - który polecacie?

Post by Sauron11 » Fri, 17. Nov 06, 18:10

Przymierzam się baardzo powoli do nowego monitora. Teraz mam klasyczny model 17" CRT firmy MAG Innovision, całkiem niezłe parametry ale zdąrzył się juz zestarzeć i wypalić (ciemny, szczególnie że używam go z nakładanym na ekran dodatkowym filtrem zewnętrznym).

Na nowy monitor planuję LCD, nie mniej niż 19" (dużo oglądam filmów na dvd, a i do gier by się przydał większy niż obecnie), chętnie z innym niż jasny kolorem obudowy i rozdzielczością max przynajmniej 1280x1024 i odświeżaniem max przynajmniej 80 Hz.
Natomiast w ogóle nie znam się na tym, jak to jest z tymi plamkami i innymi parametrami, np. jasność kontra kontrast, itp. które jak gdzieś czytałem, w LCD są ważne dla poprawnego odwzorowania grafiki na ekranie, płynności oglądania filmów czy gier.

Macie jakichś faworytów? Będę dźwięczny za orientacyjną choć cenę i link do fotki. Aha, szukam czegoś w cenie do 1000 zł. :)
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Fri, 17. Nov 06, 19:38

Jeśłi chcesz sobie kupić LCD z wysoką rozdzielczością, to pamiętaj, że obraz w innej niż monitor ma zalecaną rozdzielczości jest skalowany, i nie wygląda to zaciekawie wgrach, które nie chcą zbytnio działać na niższych resach.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sat, 18. Nov 06, 19:35

Hmm, wyczytałem na necie, że jedną z ważniejszych funkcji jest czas reakcji matrycy. Że musi to być najwyżej 8 ms, powyżej czego obraz smuży podczas filmów i gier.
W Komputroniku znalazłem kilka ciekawych monitorów 19" LCD, z czasem reakcji 4 ms, a nawet 2 ms, ale i tak nadal jest ich baardzo dużo i jestem ciekaw na co jeszcze zwrócić uwagę, oprócz samego wyglądu oczywiście. Komentarze szczęśliwych nabywców nie pomagają zbytnio, bo w większości przypadków sa one właśnie mocno pozytywne. :)

A znalazłem takie ciekawe cacka:
19" NEC MultiSync 90GX2 silver-black
19" Samsung SyncMaster 931BF
19" Samsung SyncMaster 940BF
19" Samsung SyncMaster 931C

Przy okazji, zastanawia mnie fakt znajdywania tych tzw. "martwych pixeli" gdzieś porodku ekranu. Czy w razie wyskoczenia czegoś takiego podpada to pod gwarancję na towar? Mieliście z tym doświadczenia?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Sat, 18. Nov 06, 22:00

Tak w temacie monitorów - częstość odświeżania nie ma takiego znaczenia jak przy CRT, przy 60hz na lcd masz obraz bardziej stabilny niż przy 100 na CRT :), w ogóle nie występuje efekt "migania" i obraz jest o wiele bardziej ostry :)

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Sun, 19. Nov 06, 01:53

Nie bierz monitora z matrycą TN. Liczy się matryca MVA - jest lepsza. Przykład takiego monitora, choć nie wiem, czy da się go łatwo kupić:
http://www.znak.pl/index.php?cid=209&sc ... 9BenFP91GP
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Sun, 19. Nov 06, 21:32

Sau, ja mam LCD 15" 1024x768 i 60Hz odświerzanie, czas reakcji mam jakieś 25-30 ms i w niczym to nie przeszkadza, a ten tekst o czasie reakcji nie wiekszym niz 8 ms to możesz sobie w bajki włożyć. Moja siostra ma 19" LCD i ma PIVOT i teraz jak będę sobie kupować monitor, to minimum 19" z PIVOTem najlepiej jakąś panoramę. Dla nie zorientowanych, PIVOT, to funkcja umożliwiająca obrócenie obrazu o 90 stopni. Nawet nie wiecie, jakie to wygodne przy przeglądaniu stron, ekran jest wtedy w rozdzielczości np 1024x1280 i w dół nie trzeba przewijać strony, bo cała się wyświetla :D
Tylko moja siostra musi obrucić ekran w systemie "ręcznie" mi marzy się taki pivot, który by miał czujnik obrucenia ekranu i sam by przestawiał w windowsie, żeby dobrze było, ale nie wiem, czy takie coś istnieje nawet.

User avatar
flymar
Posts: 263
Joined: Tue, 11. Oct 05, 16:10
x4

Re: Monitory LCD - który polecacie?

Post by flymar » Mon, 20. Nov 06, 11:05

Sauron11 wrote:Na nowy monitor planuję LCD, nie mniej niż 19" (dużo oglądam filmów na dvd, a i do gier by się przydał większy niż obecnie), chętnie z innym niż jasny kolorem obudowy i rozdzielczością max przynajmniej 1280x1024 i odświeżaniem max przynajmniej 80 Hz.
Tyle, że w LCD jest jedna natywna rozdzielczość matrycy:( No i kupując coraz nowsze gierki będziesz zmuszony grać w 1280x1024 albo znosić odwzorowanie mniejszej rozdzielcości. Jeśli chodzi o oglądanie filmów, to ja jeszcze nie spotkałem LCD, który nie przekłamywałby kolorów przy patrzeniu na niego pod kątem inny niż prostopadły. Przy oglądaniu grupowym to też wkurza.
Sauron11 wrote: Natomiast w ogóle nie znam się na tym, jak to jest z tymi plamkami i innymi parametrami, np. jasność kontra kontrast, itp. które jak gdzieś czytałem, w LCD są ważne dla poprawnego odwzorowania grafiki na ekranie, płynności oglądania filmów czy gier.
Wypalone piksele - z tego co pamiętam z artykułów w CDA to jest kilka klas jakby i w każdej z tych klas może być jakaś określona ilość martwych pikseli. Gwarancja tego nie obejmuje, bo po prostu dana klasa zakłada, że takie piksele istnieją. Wada konstrukcyjna została usankcjonowana:P

EDIT: Ogólnie - nie polecam LCD.

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Mon, 20. Nov 06, 12:18

Ja tez nie polecam LCD monitorkow. Dawna moglbym juz miec dwie 17 w domu, jednak wolalem wybrac CRTki.
Jakosc kolorow i ich ilosc jest nieporownywalnie lepsza od tej z LCD. Takze kontrast, jak i odwzorowanie czerni i bieli, i moze sa osoby, ktore widza same plusy w LCDkach i nie widza problemow z czernia, mnie jednak bardzo przeszkadza ta sztucznosc czerniw LCDkach.
I by nie bylo, LCD oczywiscie sa mniejsze gabarytowo (choc robia coraz ciezsze wersje ... widzialem ostatnio LCD wazacy 7 kg ! - masakrycznie duzo jak na LCD, bo niby wypchany jakimis tam bajerami). Do pracy biurowej oczywiscie kazdy dobrej firmy LCD sie nada (nie polecam jakichs nonamow, z tego co mi wiadomo Benq, Nec i Samsungi robia dobre monitrory). Jak i zdaje sobie sprawwe, ze CRTki wychodza juz szybko z uzycia, bo producenci chapneli sie na kase i chca jak zwykle wyciagnac najwiecej z klientow.
Takze nie jest tajemnica, ze sama technologia monitorkow LCD byla dosyc droga (kto pamieta monitory LCD za 20-40 tys zlotych ?) i teraz po prostu musi im sie to zwrocic :>. Faktem jest to, ze mogliby dawno wprowadzic lepsze rozwiazania technologiczne do monitorow, jak i tanszym kosztem.

Na koniec podam kilka propozycji, polecanych przez uzytkownikow skapca:
Fujitsu-Siemens C19-12
LG L1952S
Samsung SM940B
Samsung SM913N
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
flymar
Posts: 263
Joined: Tue, 11. Oct 05, 16:10
x4

Post by flymar » Mon, 20. Nov 06, 13:42

No właśnie. Jak dla mnie jedyna zaleta LCD to niska waga/ małe gabaryty, czyli dla osób często przemieszczających sie z kompem (ale dla nich są laptopy) lub mających mało miejsca na biurku.
Sau pisał że używać chce głównie do gier i filmów. Ja wykorzystuję swój monitorek dokładnie do tych samych celów (dodatkowo oglądanie TV) i na tę chwile nie zdecydowałbym się na LCD. A mam CRT CTX-a 17''.

Andrzej Girsa
Posts: 50
Joined: Thu, 1. Jul 04, 01:49
x2

Post by Andrzej Girsa » Mon, 20. Nov 06, 15:04

Używam LCD Samsunga, dokładniej 17" SyncMaster 740N i muszę przyznać, że spisuje się nieźle, ale denerwuje mnie jedna rzecz i nie mówię tu o tym modelu, ale o monitorach tej firmy w ogóle. Otóż monitory jak i CRT tak i LCD tej firmy są po prostu za jasne. Nie wiem jak jest u innych użytkowników Samsungów, ale ja muszę jeszcze poprawiać kontrast i jasność ustawieniami karty graficznej. Co do rozdzielczości to zazwyczaj gram na 1024x768 i oprócz troszkę szerszych konturów nie narzekam na jakość obrazu.

Jak chcesz wiedzieć więcej o monitorach LCD odsyłam do :arrow: http://www.mva.pl/ do menu :arrow: Vademecum LCD.
Bardzo mało piszę :)

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Tue, 21. Nov 06, 00:20

Ci co nie uważają, że monitory LCD się nadają do grania/oglądania filmów. Dla mnie LCD to małe wymiary, prawdziwe cale, a nie oszukane. Poza tym przeważnie osoby wytykające odzwierciedlenie kolorów w monitorach LCD mają na myśli te najtańsze ze sklepu dla nie idiotów. Ja widziałem monitory na matrycach PVA i MVA i pomiędzy TN to poprostu przepaść - to tak jakby porównywać starą bańkę 14" do 17" Flat. Ja jakbym sobie teraz kupywał monitor, to pewnie byłby na matrycy PVA z dopalaczem. Chętnie obejrzałbym sobie monitory na matrycy IPS, żeby mieć porównanie. A i oczywiście należy pamiętać, żeby monitor dobrze ustawić z jasnością i kontrastem, ma to kluczowe znaczenie. Ja najczęściej mam monitor ustawiony na 30% jasności i 20% kontrastu, ale ja mam matrycę TN. Taki monitorek by mnie zadowolił :mrgreen:

User avatar
Michal.R
Posts: 272
Joined: Fri, 3. Sep 04, 22:11
x4

Post by Michal.R » Tue, 21. Nov 06, 00:35

Nie przepadam za monitorami LCD, jestem staroświecki i wolę zwykłe CRT'eki, jednak jakby ktoś mi postawił takiego monitorka http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=33824 to zapewne zostałbym zatwardziałym zwolennikiem panelków :D

A tak ogólnie, do takiego monitora, aby wykorzystać w pełni jego rozdzielczość w grach, przydałby się GF 8800GTX albo i dwa w SLI :D
Current PC: ASUS PRIME X370-PRO ||| Ryzen 7 1700x ||| ASUS RTX 3060 Ti DUAL OC V2 8GB ||| HyperX Fury 2x8GB DDR4 ||| LG 27GL850-B :O
Old PC: MSI Z87-GD65 ||| i7 4770K ||| Asus GTX 1060 Dual 6GB OC ||| Crucial 2x8GB DDR3 ||| LG IPS277 :P
Very old PC: MA770T-UD3P ||| Phenom II X4 955 ||| GoodRam DDR3 4GB 1333MHz||| HD4850 512MB ||| LG W2252TQ :D
Very very old PC: Asrock Dual-Vsta ||| A64 3000+@3500+ ||| Radeon x1950 Pro 256/256 ||| 2048 DDR 400MHz ;)

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 22. Nov 06, 13:06

Co do CRTków, to mam nie tak starego 17" firmy MAG Innovision. Sprawował się nieźle parę lat, ale od jakiegoś czasu spostrzegłem, że jest sporo za ciemny. Mam teraz kontrast na max, a jasność na zero (bez dodatkowego filtra zewn.) lub ok. 20-30 pkt (z filtrem- przyciemnia niestety). W grach to tak nie przeszkadza jak można wyregulować gammą. ale w filmach bardzo, szczególnie tych ciemniejszych. Jak nie zrobię jasności na 50 pkt to nic nie widać, a i jak zrobię to nie jest idealnie. Wnioskowałem, że się monitorek był wypalił i czas na zmianę.
W pracy mam 17" LCD Sony i w max ustawieniach jasności i kontrastu na high - aż w oczy kłuje, ale wszystko jest krystalicznie wyraźne. Na moim CRT zaś jak zrobię jasność na max to mam mgiełkę i niewiele widać. Kolorki na pracowym LCD są w porządku, nie mam mozliwości obejrzeć to obrazu na DVD ale filmik w Divx wygląda ładnie i nie ma smużenia mimo typowej biurowej karty graficznej.

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Piszecie, że matryca TN jest przestarzała, ale najnowsza ponoć seria multimedialnych LCD-ków NEC - GX2 (monitor taki jak zlinkowany w moim poście wyżej) ma taką technologię. W CD Action na okładce od dawna reklamują je jako najnowsze monitory dedykowane multimediom - grom i filmom. Fakt, że tekst reklamowy nie zmienił się zbytnio tak dla serii GX jak i GX2 parę miesięcy później :wink: . Czy wg Was, specjalistów w dziedzinie, to tylko reklama i zachwalają średniaki, czy też to są naprawdę dobre LCD-ki do naszych celów?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Wed, 22. Nov 06, 17:17

Ten monitor zachwala firma NEC, a nie CDA. Póki klient płaci, to będzie miał wydrukowane to, co chce - w granicach prawa, rzecz jasna. Przecież w CDA często bywają nawet reklamy tzw. "gier" spod znaku "Terrorist takedown", które regularnie są miażdżone w recenzjach. Nie mają one sensu, bo regularni czytelnicy CDA raczej na pewno nie kupią, no ale to reklamodawcy pieniądze, prawda?
Na forum MVA.pl na każde pytanie o monitor warty kupna odpowiadali tylko w jeden sposób: Fujitsu-Siemens P19-2. Nabrało to, jesli się orientuje, funkcji czegoś w rodzaju żartu forumowego - na kazde pytanie podawano ten typ, w każdej dyskusji go wciskali jako przykład. No ale, gdyby nie siedziało coś w jego matrycy PVA, to by go tak nie chwalili - tyle, że jest strasznie drogi. Dla zwyklejszych ludków to taki Benq, jak ten, co podałem. Widziałem go w akcji i nic mu nie brakuje, tak na oko. Brat jest zadowolony, a używa codziennie.
Też mam baniaka, Samsunga 765 MB, i nie chcę innego, jestem wkurzony, że wycofali z produkcji CRT. Ale jak LCD, to tylko z matrycą MVA.
Póki nie kupisz nówki, używaj Windows Media Player, albo PowerDVD - można tam rozjaśnić obraz filmów. Można rozjaśnic obraz też ze sterowników karty(nie wszystkie gry mają regulacje gammy) i zapisać profil na stałe, ale na filmy to nie działa (do niedawna przerabiałem kwestie zbyt ciemnego monitora).
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

adam00
Posts: 333
Joined: Sun, 9. May 04, 12:03
x4

Post by adam00 » Wed, 22. Nov 06, 19:40

Używam monitorów LCD w domu od kilku lat, najpierw 18" Samsunga, teraz, od 2 lat 20" Belinea. O ile Samsung nie był jakim super monitorem, w końcu kupiłem go z 4 lata temu o tyle ta Bealinea jest po prostu genialna, mimo swoich lat, zmienie ją dopiero jak trochę "spopularnią" się duże panoramiczne monitory, tak 24" może 25", tak żeby miały przynajmniej 1200 linii. W Bealinie mam rozdziałke 1600x1200 i to jest po prostu piękne.

Kilku uwag:
- jeżeli możesz zobaczyc wcześniej monitor, który checesz kupic to warto, chociazby zeby sie przekonac czy odpowiada Ci to jaki ma obraz, a zapewniam, ze z tym jest bardzo roznie, najtansze LCD to po prostu porazka, do niczego oprucz biura sie nie nadaja, zachorowaly na to samo co w koncowym okresie rozwoju CRTeki: "taniosc" i pseudo parametry nie idace w ogole w parze z jakoscia patrzenia na nie, niestety znam to z autopsji, moj pierwszy monitor CRT w domu byl jak zyleta chociaz tylko 17" a w pracy niby prawie taki sam model 2 lata pozniej byl juz jakosciowa porazka, ale w koncu kosztowal polowe, podobnie jest z LCD, mam w pracy tania 17" i wyglada zenujaco jak na LCD
- szybkosc matrycy to jak tu juz pisano sciema, nie warto sie tym przejmowac, wszystkie sa wystarczajaco szybkie zeby nie bylo widac smuzenia
- duzo cali i duza rozdzielczosc to podstawa
- martwe piksele nie powinny sie zdarzyc w dobrych monitorach, zreszta martwy piksel to pol biedy, problem bedzie jak bedzie ciagle swiecil
- brzytkie skalowanie to przeszlosc, wygladalo to strasznie w najstarszych LCDach i jeszcze do niedawna w notebookach, teraz algorytmy skalowania sa na tyle dobre, ze prawie nie widac, ze jest cos nie tak, a w szczegolnosci w grach, o ile na tekscie w windzie literki moga nie wygladac idealnie o tyle kolorowe ekrany gier beda dzialac bez zarzutu przeskalowane, wiec wydajnosci karty nie musisz sie martwic
- jasnosc trzeba ustawic bardzo niska bo inaczej podswietlenie strasznie daje po oczach, kontrast moze byc na maksa
- ograniczone kolory i nieidealna czern - trudno, trzeba z tym zyc :) to tak jak ostanio w notebookach pojawily sie "odblaskowe" matryce, wyglada to idiotycznie ale pewnie mozna sie przyzwyczaic i wlasciwie chyba juz nie ma wyboru, dobre nowe modele notebookow maja tylko takie matryce, a opowiesci o wyzszosci CRT sa jak, o czarnych plytach i wzmacniaczach lampowych
- wracajac do szybkosci matrycy, niestyty jej "wzrost" moze isc w parze ze spadkiem "rzeczywistych" katow, zalamalem sie jak zobaczylem to u kolegi na nowiutkim wtedy (jakis rok temu) NECu, a to jest to co na prawde daje konfort uzytkowania monitora oprocz "wrazenia czystosci obrazu", nie wiem jak to inaczej nazwac, ale taki wlasnie obraz mam w tej mojej 20" Belinea'i, wyglada po prostu idealnie ostro i stabilnie, przyzyj sie monitorom w jakim sklepie, w ktorym jest ich duzy wybor o roznych wielkosciach i cenach, chociazby jakim MediaMarcie (chociaz kupowanie u nich jest raczej dla idiotow, chyba ze akurat maja jakas super promocje) powinienes zobaczyc co mam na mysli :)
[/code]

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Wed, 22. Nov 06, 21:18

adam00 wrote:... wzmacniaczach lampowych...
Z tych to się nie śmiej, nie ma lepszych wzmacniaczy gitarowych niż lampowe :P;), jeszcze kilka lat temu wróciły w chwale. Jak teraz jest, to nie wiem.
Last edited by Reel Mixer on Thu, 23. Nov 06, 19:08, edited 1 time in total.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Wed, 22. Nov 06, 22:27

Reel Mixer, co do tych wzmacniaczy, dobrej jakosci mozna kupic na wschodzie. Tam po prostu proces produkcyjny jest tanszy, a nie ustepuja tym drozszym zachodnim :).
Lampiaki sa w laskach, ale prawda, ze sa slabo dostepne i, ze sa drozsze od zwyczajnych wzmacniaczy :P. Bo co tam komu jakis Line6 czy Marshall za 1000, jak lampiaki dobre od 5k mozna kupic :> :D.
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

adam00
Posts: 333
Joined: Sun, 9. May 04, 12:03
x4

Post by adam00 » Thu, 23. Nov 06, 18:58

Tu nie chodzi o śmianie się :) Można powidzie, że ich dziwięk się komuś bardziej podoba ale że lepsze?

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Thu, 23. Nov 06, 19:15

adam00 ja nie jestem jakis tam profesjonalny muzyk gitarowy (pianowy to tak :P), ale zapytaj sie takich co graja juz z minimum 5 lat na gitarze (wcale to nie musza byc starzy ludzie), a wiekszosc z nich zapewne doceni lampowe piecyki. A czy lepsze, nio zalezy co mamy na mysli, bo wiadomo, ze technologicznie to sa slabsze od nowych wzmacniaczy, no ale tu chodzi o dzwiek i dusze :P :).
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
flymar
Posts: 263
Joined: Tue, 11. Oct 05, 16:10
x4

Post by flymar » Fri, 24. Nov 06, 09:32

http://www.maxaudio.pl/serwisy/aktualnosc/id/675
cikawe info.

Sau: Jak masz problem z jasnością filmów, to sprawdź "ustawienia nakładki" we własnościach karty graficznej. Tam można podziałać gammą i innymi rzeczami, a udtawienia dotycza właśnie "warstwy" filmowej.

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”