Refleksje na temat TopWare i piractwa.

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

screemer1
Posts: 15
Joined: Fri, 7. Apr 06, 19:12
x3

Refleksje na temat TopWare i piractwa.

Post by screemer1 » Tue, 11. Apr 06, 14:30

Tak sobie dzis uroilem cos ciekawego... TopWare leci w jajo i tlumaczenie X3 przypomina mi wydawanie Duke Nukem Forever, gdzie slowo "Forever" stalo sie symbolem daty wydania.

Kilka ciekawych wnioskow:

1. Polskie prawo zabrania nabywania utworow objetych prawem autorskim, oraz licencji na uzytkowanie tych utworow poza granicami RP - kupno X3 w Egosofcie jest u nas w kraju nielegalne. NIE MOZNA TAKZE KUPIC SOBIE GRY ZA GRANICA NA WLASNA REKE !!!

2. Prawo polskie zabrania sprzedawania jakichkolwiek produktow bez instrukcji w jezyku polskim, wiec kupno X3 po angielsku takze jest przestepstwem, z reszta po przewiezieniu gry przez polska granice ta gra juz staje sie piratem - patrz punkt 1, wiec punkt 2 jest tylko potwierdzeniem pierwszego.

3. W przypadku punktu 1, gdy utwor jest nam niezbednie potrzebny (z tego czy jest, czy nie jest nikomu tlumaczyc sie nie trzeba) nalezy sie zglosic do krajowej filii autora utworu o dostarczenie zagranicznego utworu na nasz rynek. Niestety na dzien dzisiejszy nie ma w polsce firmy Egosoft, wiec nie ma sie do kogo zglosic.


4. Jak mozemy legalnie nabyc produkt, jezeli wg polskiego prawa on teoretycznie NIE ISTNIEJE ???

Jak na to wpadlem ? Bo mialem juz kiedys podobny problem. Jestem fanem amerykanskiego zespolu "12 stones" (jezeli ktos pamieta "Evanescence - Bring me to life", to meski glos w refrenie to wlasnie wokalista "12 stones"). Chcialem miec oryginalne ich plytki. Niestety zaden wydawca nie wydal ich plyt na terenie Europy ( a co dopiero Polski ). Mam w domku obie legalne plyty kupione w USA, oczywiscie nie maja hologramow ani innych takich bzdurnych zabezpieczen. Autor na tym zarobil, bo CDki zostały kupione w legalnym sklepie w NY, ja sie ciesze ze je mam. Tylko .... dlaczego wg polskiego prawa te plyty sa traktowane na rowni z plytami ze stadionu X lecia ???? Czy popelnilem przestepstwo przeworzac je przez granice ?? A moze sluchanie grupy "12 stones" jest u nas w kraju zabronione, bo w tym przypadku to trakutje to jako lamanie moich osobistych praw do wolnosci ??? I tak samo jest z X3 ... czyzby granie w ta gre bylo prawnie zabronione do momentu kiedy TopWare w koncu zrobi nam przyjemnosc i z rocznym opoznieniem wyda gre ?

Wiencek14
Posts: 684
Joined: Tue, 24. Jan 06, 09:26
x3ap

Re: [OT] Refleksje na temat TopWare i piractwa.

Post by Wiencek14 » Tue, 11. Apr 06, 14:35

screemer1 wrote:czyzby granie w ta gre bylo prawnie zabronione do momentu kiedy TopWare w koncu zrobi nam przyjemnosc i z rocznym opoznieniem wyda gre ?
No chyba że to prawo ustanowiło właśnie Topware aby wnerwić polskich graczy. :roll:
X3 2.5 + BP 3.1.07 + XTM 0.7.3 + Salvage Claim Software + Bail Signal Extension
Gra od nowa: Bankrut zabójca
Latam: Xen. P (pierwsze 15 min. gry ?!)
Jeden kompleksik produkujący Osłony 1MJ i Krzem... (od czegoś trzeba zacząć :) )

User avatar
sonen
Posts: 796
Joined: Fri, 22. Apr 05, 13:05
x2

Post by sonen » Tue, 11. Apr 06, 14:54

Jeśli wierzyć Sauronowi, prace nad tłumaczeniem idą pełną parą :)
jak dobrze pójdzie to MŚ w nodze szykuje sie spora konkurencja :wink:

User avatar
Jones Abrahams
Posts: 1376
Joined: Tue, 11. May 04, 17:52
x2

Post by Jones Abrahams » Tue, 11. Apr 06, 14:59

screemer1, jeżeli jesteś pewien, iż tak stanowi prawo (nie jestem pewien czy na własny użytek nie można czegoś sprowadzać zza granicy, czy to prawo nie ma odniesienia do redystrybucji tylko, ale po naszym prawie wszystkiego można się spodziewać...), to ja znam odpowiedź. Np. dlaczego papierosy ze wschodu (Rosja, Ukraina etc.) są u nas nielegalne? PODATKI!!!!!!!. To jest odpowiedź! Niewolnik MUSI płacić podatki swemu panu! Nie obcemu! Och, przepraszam, chciałem napisać, że obywatel ma przywilej płacenia podatków we własnym państwie demokratycznym, którego z definicji jest suwerenem...
A Twoje prawo do wolności?!? To czysta abstrakcja!

Pozdrawiam
Pomagając borońskiej księżniczce wchodzisz w konflikt z PRAWEM!
ZUZANNO!!! Natychmiast wracaj do rodziców! Przestań wreszcie za mną chodzić!
GFU jest bronią niesportową!
Kiedyś pojadę do Dufftown...
Ja nawet nie wiem co to jest ICQ, ale też mam tam nr dresofonu...

User avatar
MiG13
Posts: 475
Joined: Thu, 30. Jun 05, 09:13
x3

Post by MiG13 » Tue, 11. Apr 06, 15:13

screemer1, moim zdaniem najlepszym pomysłem na uniknięcie tego typu problemów z prawem jest po prostu ukrywanie tego typu płyt. Wszyscy wiedzą że niestety polskie prawo jest jakie jest, więc trzeba się do tego przystosować. Ja jak sprowadziłem z USA (za zgodą starszych wioski :roll: ) płytki Avril Lavigne i Hilary Duff (całkowicie legalnie) to miałem małe problemy na granicy polsko-niemieckiej jak na wakacje jechaliśmy całą "wioską" do niemiec a ja w tym czasie słuchałem tych płyt. No i płyty zostały skonfiskowane, ale po jakimś czasie Bogu dzięki je odzyskałem. Morał? Załatwić sobie kilka kopii albo na odtwarzacz MP3 nagrać.

EDIT:
Jones A. napisał:

A Twoje prawo do wolności?!? To czysta abstrakcja!
Dokładnie. Dokładnie tak ma się sprawa jak się chce np. do USA lecieć rodzinę odwiedzić, to co Ci dają na lotnisku? Fige z makiem, bo jak nie ma wizy nie ma lotu i bądź tu mądry.
Niestety to chyba tylko jeden z niezliczonej ilości takich przypadków.
Last edited by MiG13 on Tue, 11. Apr 06, 15:58, edited 1 time in total.

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Re: [OT] Refleksje na temat TopWare i piractwa.

Post by RAFIO » Tue, 11. Apr 06, 15:57

screemer1 wrote: 3. W przypadku punktu 1, gdy utwor jest nam niezbednie potrzebny (z tego czy jest, czy nie jest nikomu tlumaczyc sie nie trzeba) nalezy sie zglosic do krajowej filii autora utworu o dostarczenie zagranicznego utworu na nasz rynek. Niestety na dzien dzisiejszy nie ma w polsce firmy Egosoft, wiec nie ma sie do kogo zglosic.
A jednak! W tym przypadku filią jest dystrybutor :D

User avatar
MiG13
Posts: 475
Joined: Thu, 30. Jun 05, 09:13
x3

Re: [OT] Refleksje na temat TopWare i piractwa.

Post by MiG13 » Tue, 11. Apr 06, 16:01

RAFIO wrote: (...)

A jednak! W tym przypadku filią jest dystrybutor :D

Ale co by dało zgłoszenie się do dystrybutora jak oni chcą wydać tylko polską wersję tylko wtedy kiedy będzie ona gotowa wraz z patchami?

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Tue, 11. Apr 06, 16:08

jeśli na prawdę chcesz, to pewnie topware ściągnie ci X3 z niemiec po angielsku, ale za euro :D Przecież na terenie kraju prawami autorskimi zarządza lokalny dystrybutor :D

User avatar
MiG13
Posts: 475
Joined: Thu, 30. Jun 05, 09:13
x3

Post by MiG13 » Tue, 11. Apr 06, 16:21

... ale producent może odebrać prawa autorskie dystrybutorowi w każdej chwili.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Tue, 11. Apr 06, 17:49

Po pierwsze nie producent bo on nijak się ma do naszego lokalnego dystrybutora - a wydawca producenta (w tym przypadku DeepSilver - KochMedia) podpisuje umowę z lokalnymi dystrybutorami, zwanymi też lokalnymi wydawcami, czyli z PLAY czy TopWare. A po drugie kontakty pomiędzy firmami regulują dwustronne umowy, których nie można ot tak sobie "w każdej chwili" rozwiązać.
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
MiG13
Posts: 475
Joined: Thu, 30. Jun 05, 09:13
x3

Post by MiG13 » Tue, 11. Apr 06, 18:29

Aaahaaa, bo widzisz, ja to rozumiałem tak że jest sobie Egosoft, no i gostkowie tam myślą sobie że fajnie by było wydać x3 w polsce, i w tym celu gadają sobie z TopWare i ustalają że ci będą sprzedawali toto po polsku za polską cenę. Nie wiedziałem że to tak pokręcone jest :shock: ...

User avatar
Pavlo
Posts: 721
Joined: Thu, 6. May 04, 08:56
x3tc

Re: [OT] Refleksje na temat TopWare i piractwa.

Post by Pavlo » Wed, 12. Apr 06, 10:47

screemer1 wrote: 1. Polskie prawo zabrania nabywania utworow objetych prawem autorskim, oraz licencji na uzytkowanie tych utworow poza granicami RP - kupno X3 w Egosofcie jest u nas w kraju nielegalne. NIE MOZNA TAKZE KUPIC SOBIE GRY ZA GRANICA NA WLASNA REKE !!!
Czy możesz zacytować odpowiednią ustawę? Lub skąd wziąłeś taką informację?
X3 TC: 200 mln kr. Boreas, Deimos, Hyperion, Vidar, 2xSpringblossom, HCP, Centaur Naprawczy, 6 UT, 4 fabryki, kompleks alkoholowy :) i trochę drobnicy...

hanss
Posts: 358
Joined: Thu, 6. May 04, 00:11
x3tc

Post by hanss » Thu, 13. Apr 06, 22:07

Jones Abrahams wrote: Niewolnik MUSI płacić podatki swemu panu! Nie obcemu! Och, przepraszam, chciałem napisać, że obywatel ma przywilej płacenia podatków we własnym państwie demokratycznym, którego z definicji jest suwerenem...
Nie kradnij,państwo nie lubi konkurencji...;)

User avatar
Jones Abrahams
Posts: 1376
Joined: Tue, 11. May 04, 17:52
x2

Post by Jones Abrahams » Thu, 13. Apr 06, 23:48

hanss wrote:Nie kradnij,państwo nie lubi konkurencji...;)
Dokładnie :wink:
Ale mam jeszcze cichą nadzieję, że opary absurdu nie zgęstniały aż tak, jak to opisał Screemer, dlatego podpisuję się pod prośbą Pavlo...

Pozdrawiam
Pomagając borońskiej księżniczce wchodzisz w konflikt z PRAWEM!
ZUZANNO!!! Natychmiast wracaj do rodziców! Przestań wreszcie za mną chodzić!
GFU jest bronią niesportową!
Kiedyś pojadę do Dufftown...
Ja nawet nie wiem co to jest ICQ, ale też mam tam nr dresofonu...

LongOne
Posts: 293
Joined: Tue, 13. Jan 04, 13:03
x2

Post by LongOne » Tue, 18. Apr 06, 13:14

Jako że do piractwa stosunek mam wiadomy, a na dzieło TopWare nie wiadomo jak długo jeszcze przyjdzie poczekać, to mam taką prośbę do szanownych kolegów - zwłaszcza tych z Warszawy: z braku możliwości płacenia przez sieć, czy ktoś z was byłby łaskaw pomóc mi w sprowadzeniu wersji ang. X3 zza granicy?

PS.: Pozdrowienia dla starych znajomych :)

Iwo
Posts: 45
Joined: Thu, 28. Apr 05, 16:47
x3tc

Re: [OT] Refleksje na temat TopWare i piractwa.

Post by Iwo » Mon, 22. May 06, 13:47

screemer1 wrote:2. Prawo polskie zabrania sprzedawania jakichkolwiek produktow bez instrukcji w jezyku polskim, wiec kupno X3 po angielsku takze jest przestepstwem, z reszta po przewiezieniu gry przez polska granice ta gra juz staje sie piratem - patrz punkt 1, wiec punkt 2 jest tylko potwierdzeniem pierwszego.
Przestępstwem ? Nie wszystko co nielegalne jest przestępstwem.
Last edited by Iwo on Mon, 22. May 06, 13:54, edited 1 time in total.

User avatar
MiG13
Posts: 475
Joined: Thu, 30. Jun 05, 09:13
x3

Post by MiG13 » Mon, 22. May 06, 13:53

Ach tak? To podaj choc 1 przyklad tego co NIElegalne a czego posiadanie przestepstwem NIE jest ;P .

User avatar
Wou
Posts: 471
Joined: Tue, 25. Jan 05, 21:58
x4

Post by Wou » Mon, 22. May 06, 15:13

Może być wykroczeniem, zdaje sie. Między wykroczeniem a przestępstwem jest jakaś różnica...
Image

User avatar
flymar
Posts: 263
Joined: Tue, 11. Oct 05, 16:10
x4

Post by flymar » Tue, 23. May 06, 09:06

Może tez być występkiem. Może też byc tak, że nie przestrzeganie prawa nie powoduje sankcji (prawo niedoskonałe). Ostatnio słyszałem jak mówił o tym J.Kaczyński w TV TRWAM.

User avatar
MiG13
Posts: 475
Joined: Thu, 30. Jun 05, 09:13
x3

Post by MiG13 » Tue, 23. May 06, 09:29

A ja nie slucham co pie***y Kaczynski w tym £!^&$£" TRWAM wladcy Rydzyka.

BTW, jak pewnie tak mowil pewnie mial na mysli pewnego farmera ;)

Post Reply

Return to “Polskie / Polish Off Topic”