Kilka pytań początkującego gracza

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Post Reply
Frazes
Posts: 2
Joined: Sun, 26. Jul 15, 19:40
x3ap

Kilka pytań początkującego gracza

Post by Frazes » Mon, 27. Jul 15, 15:29

Witam Wszystkich w moim pierwszym "poście" na tym forum :) !

Może to śmiesznie tutaj zabrzmi, ale o istnieniu gier z serii "X" dowiedziałem się przypadkowo, przeglądając serwis "Gry-Online" jakiś miesiąc temu i po przeczytaniu opisu postanowiłem poszukać i zakupić na "Steamie" "X2 The Threat" , po czym tak mnie ta gra wciągnęła, że po tygodniu dokupiłem "X3 Reunion" i "Konflikt Terrański" :) .

Teraz gram właśnie w tą ostatnią część i mam parę pytań, jeśli chodzi o nią i najnowszą część, czyli "X Rebirth", nad której zakupem ciągle się jeszcze zastanawiam.

Jeśli chodzi o "Konflikt Terrański", to czy istnieje jakiś skrypt, albo "mod" (nie wiem, które określenie tu będzie bardziej trafne???), który wyświetlałby od początku gry na mapie wszechświata wszystkie sektory, tzn., żeby od razu móc odpalić autopilota i przy jego pomocy wszędzie latać, bez konieczności osobistego latania najpierw wszędzie???

Przeglądając forum zauważyłem wzmianki, że w grze każda rasa ma swoją "giełdę", na której z tego co zrozumiałem można kupować akcje różnych firm. Jak uzyskać dostęp do tej giełdy danej rasy i co na niej dokładnie można kupować i sprzedawać, bo co ciekawe ani w instrukcji obsługi do gry, ani w poradniku "Gry-Online" o "giełdzie" nie ma ani słowa, chyba, że coś źle czytam???

Jak oceniacie w tej chwili grywalność "X Rebirth", bo jak czytałem jej recenzje, z czasów po wydaniu, to były bardzo negatywne, tzn. czy jest sens teraz ją kupować Waszym zdaniem???

Czy jest jakaś szansa na pojawienie się polskiej wersji "X Rebirth", tzn. nawet takiej nieoficjalnej, stworzonej przez graczy, bo mimo, że ja dosyć dobrze znam angielski, to jednak gry "X" są według mnie na tyle skomplikowane, że komfortowej gry w tym języku sobie nie wyobrażam, chyba, że ze słownikiem w ręku :) ???

To na razie tyle.

Przepraszam jeśli jakieś z moich pytań pokrywa się z zadanym już wcześniej, ale nie byłem w stanie przejrzeć całego forum :) .

Z góry dziękuję za odzew :) .

bufi
Posts: 1340
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Re: Kilka pytań początkującego gracza

Post by bufi » Sun, 2. Aug 15, 00:00

Frazes wrote:[...]

Jeśli chodzi o "Konflikt Terrański", to czy istnieje jakiś skrypt, albo "mod" (nie wiem, które określenie tu będzie bardziej trafne???), który wyświetlałby od początku gry na mapie wszechświata wszystkie sektory, tzn., żeby od razu móc odpalić autopilota i przy jego pomocy wszędzie latać, bez konieczności osobistego latania najpierw wszędzie???
Nie ma takiej mozliwosci. Sektory na poczatku gry musisz odkryc "osobiscie".
Dopiero jak bedziesz je mial odkryte, mozesz wysylac, latac zdalnie do tego sektora.
Przeglądając forum zauważyłem wzmianki, że w grze każda rasa ma swoją "giełdę", na której z tego co zrozumiałem można kupować akcje różnych firm. Jak uzyskać dostęp do tej giełdy danej rasy i co na niej dokładnie można kupować i sprzedawać, bo co ciekawe ani w instrukcji obsługi do gry, ani w poradniku "Gry-Online" o "giełdzie" nie ma ani słowa, chyba, że coś źle czytam???
Giełda jest tylko w czesci ostatniej serii czyli X3: Albion Prelude. Mozesz kupowac sobie akcje firm, korporacji. Spekulowac cenami surowcow, ale tylko na gieldzie. Mozna walki gieldowe robic i zostac rekinem gieldowym. Wiele osob nie lubi gieldy, bo nie jest jakos dobrze przemyslana, ale mozna sie wkrecic.
Jak oceniacie w tej chwili grywalność "X Rebirth", bo jak czytałem jej recenzje, z czasów po wydaniu, to były bardzo negatywne, tzn. czy jest sens teraz ją kupować Waszym zdaniem???
No niestety jakos ostatnio spadlo dodawanie nowych rzeczy do XRebirth. Nawet łatki przychodza rzadziej. Jednym slowem, nie rozwija sie Rebirth, tak jak bysmy sobie tego zyczyli. Prawdopodobnie Ego zarzucilo rozwijanie tego projektu i zajeli sie czyms nowym.
Lepiej poczekac, az bedzie jakas wyprzedaz za kilka groszy.
Czy jest jakaś szansa na pojawienie się polskiej wersji "X Rebirth", tzn. nawet takiej nieoficjalnej, stworzonej przez graczy, bo mimo, że ja dosyć dobrze znam angielski, to jednak gry "X" są według mnie na tyle skomplikowane, że komfortowej gry w tym języku sobie nie wyobrażam, chyba, że ze słownikiem w ręku :) ???
Raczej nie ma takich planow, tym bardziej, ze jednak gra jest malo popularna.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Re: Kilka pytań początkującego gracza

Post by Sorkvild » Sat, 8. Aug 15, 11:48

Frazes wrote: Jak oceniacie w tej chwili grywalność "X Rebirth", bo jak czytałem jej recenzje, z czasów po wydaniu, to były bardzo negatywne, tzn. czy jest sens teraz ją kupować Waszym zdaniem???
http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=352511
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

Frazes
Posts: 2
Joined: Sun, 26. Jul 15, 19:40
x3ap

Post by Frazes » Sat, 8. Aug 15, 22:15

Dzięki za odpowiedzi :) .

Od kilku(nastu) dni gram sobie powoli w "X3 AP" i mój pogląd jest taki, że to najlepsza część z tych co mam :) .

Giełdy co prawda jeszcze nie próbowałem, ale mam to w najbliższych planach :) .

Co do przyszłości tej serii, to mam nadzieję, że jakaś będzie, bo potencjał nawet serii "X3" jest według mnie dość duży, np. możliwość lądowania na planetach, osiedlenia się na nich (tak, żeby nasz bohater nie siedział ciągle w statku, ale miał też mieszkanie :) ), budowania zakładów produkcyjnych lub usługowych (na planecie), czy możliwość samodzielnego konstruowania statków i różnych urządzeń (możliwość założenia własnej korporacji w świecie gry).

Napiszę krótko: pomysł na gry "X" jest zbyt dobry, żeby go dalej nie rozwijać :) !

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Mon, 10. Aug 15, 16:21

Akurat możliwość lądowania na planetach to bajer, który wielu graczom oraz mnie nie jest zupełnie potrzebny do szczęścia. W tej grze można robić z powodzeniem wiele innych rzeczy i możliwość handlu na planecie, niczym na stacji kosmicznej nie robi wielkiej różnicy. Co do dalszego rozwijania... Moim zdaniem najlepsze rzeczy już się ukazały dla tej gry, chodzi oczywiście o mody. Owszem powstają jakieś udogodnienia i skrypty, ale jak już mówiłem najlepsze produkcje ta gra ma już za sobą.

W zeszłym roku ukazał się mod Litcube Universe, będący dla wielu tym czym X być powinien i nie sądzę by coś miało go przebić. Egosoft coś przebąkuje nad jakimś patchem dla TC i AP, ale nie należy się spodziewać nie wiadomo czego, parę upgrade'ów, może jakiś stateczek i to wszystko. Myślę, że na chwilę obecną pracują nad kontynuacją X3, czyli nad X4. Rebirth okazał się być spin-offem, w dodatku słabym i spotkał się z druzgocącą krytyką. Całe szczęście, że w dniu premiery Steam nie oferował zwrotów kasy za zakup, bo Egosoft poszedłby z torbami hehe. Poprzeczka jest wysoko, już mamy zajebiste Elite, w przyszłym roku Star Citizena.
Myślę, że jak Ego ogarnie jakiś nowy silnik wykorzystujący wszelkie możliwości dzisiejszych pecetów i zaprezentuje coś nowego mocno bazujące na tym co dobrze znamy z X2-X3 to moim zdaniem mają szanse nawiązać walkę z np. Elite, gdzie brakuje zarządzania na szeroką skale, budowania imperium, a do dyspozycji mamy tylko swój statek.
Właśnie możliwość kontroli nad każdym aspektem i możliwości pilotażu ogromnej ilości statków to coś co wciąż ciągnie ludzi do X'a, mimo iż nie ma tam multiplayer. Mnie też nie jest on do niczego potrzebny, dobrze ogarnięte AI, rozsądna ekonomia i bazowanie na zasobach (floty, wrogowie), jak najmniej durnego scriptingu opartego na bezmyślnym spawnie - zrobiłyby robotę. Skoro autor moda Litcube Universa, zrobił to sam w 6 lat to myślę, że Ego ze swym zespołem również dałby rady.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

facemob
Posts: 1
Joined: Wed, 30. Dec 15, 12:47

Post by facemob » Wed, 30. Dec 15, 12:52

To ja podłączę się pod temat, jako że jest on dla początkującego :) Zaczynam grę w Albion Prelude bez modów itp., wybrałem grę bez fabuły. I pierwsze pytanie jaki się pojawiło to: na jakich stacjach mam szukać misji do wykonania? I gdzie na stacji je znajdę? W informacjach?

andrzejwilamowski
Posts: 1
Joined: Wed, 20. Jan 16, 00:58

Post by andrzejwilamowski » Sat, 23. Jan 16, 16:22

Również podczepiam się pod pytanie facemob'a

User avatar
Sorkvild
Posts: 3431
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Tue, 26. Jan 16, 12:43

Na głównym ekranie widać niewielkie ikonki symbolizujące rodzaj misji jakie oferuje stacja, podlatujesz i wywołujesz oferenta i jeśli masz wystarczającą wymogi dostajesz zlecenie. Strona 26 w instrukcji.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Wed, 17. Feb 16, 00:49

Co pierwszego pytania w pierwszym poście: jest skrypt SCS Suite, który pozwakpi instalacji dodać do wszystkich sektorów satelity, czyli inaczej mówiąc odkryć wszystkie sektory.
Zagladnij na forum, które mam w stopce, dowiesz się więcej o tym i innych skryptach i modach, oraz ich tłumaczeniach.

Bufi, ja rozumiem że jesteś fanem czystej gry, ale jak o czymś nie wiesz, to napis,to, a nie wprowadzającą nowych graczy w błąd swoją ignorancją.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

Post Reply

Return to “Polskie / Polish X-Forum”